۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
کد خبر: . ۸۹٬۳۶۳
تمدید بخشودگی اجاره بهای اماکن واگذار شده در ایام کرونا

هیات دولت با تمدید بخشودگی اجاره بهای اماکن واگذار شده به بخش خصوصی در ایام کرونا موافقت کرد.

به گزارش بازار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، در جلسه صبح امروز هیئت وزیران که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی، رئیس جمهور برگزار شد، با توجه به محدودیت‌های مقرر توسط ستاد ملی مقابله با کرونا و عدم امکان انتفاع از اماکن استیجاری به ترتیب و میزان پیش بینی در قرارداد اجاره و به تبع عدم تحقق دین ناشی از قرارداد اجاره، تمدید مصوبه مربوط به بخشودگی اجاره بهای اماکن واگذار شده به بخش خصوصی در ایام کرونا به تصویب اعضای دولت رسید.

به موجب این تصمیم، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند بر پایه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و تشخیص و احراز موضوع، حسب مورد و به تناسب، همه یا بخشی از اجاره بهای اماکن مورد اجاره به بخش خصوصی را تا پایان سال ۱۴۰۰ دریافت نکرده و بازپرداخت تسهیلات بهره برداران مزبور را تا تاریخ مذکور به تعویق بیندازند.

همچنین دستگاه‌های اجرایی در قراردادهای اجاره اماکن واگذار شده به بخش خصوصی که تا پایان سال جاری خاتمه پیدا می‌کنند، به دلیل ذکر شده در بند فوق، مجاز به تمدید قراردادها به مدت یکسال از تاریخ خاتمه آن بدون افزایش مبلغ قرارداد می‌باشند و در خصوص قراردادهای بیش از یک سال نیز در سال جاری افزایش اجاره بها اعمال نمی‌گردد.

در ادامه این جلسه، تعدادی از پیشنهادات دستگاه‌های اجرایی به شرح زیر مورد بررسی و تصویب هیئت وزیران قرار گرفت.

اصلاح آیین نامه اجرایی بیمه بیکاری اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه
با موافقت هیئت وزیران، آیین نامه اجرایی بند (ح) ماده (۹۲) قانون برنامه ششم توسعه درخصوص بیمه بیکاری اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه اصلاح شد.

بر این اساس، شاغلین فرهنگی، هنری و رسانه‌ای اعم از تجربی یا دارای تحصیلات تخصصی مرتبط که تولیدکننده آثار و خدمات فرهنگی، هنری و رسانه‌ای بوده و درآمد اصلی خود را از طریق این فعالیت تأمین می‌کنند، در زمره اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه قرار می‌گیرند.

همچنین مصوب شد به منظور پرداخت مقرری بیکاری به مشمولین این آیین نامه، ردیف اعتباری در لوایح بودجه سنواتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحت عنوان مقرری بیکاری اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و صدا و سیما پیش بینی و متناسب با اعتبار تخصیص یافته و با رعایت قوانین مربوط برای واریز به حساب افراد به صندوق اعتباری هنر پرداخت گردد.

حداکثر استفاده مجاز از مقرری بیکاری در طول ۵ سال اول پرداخت حق بیمه، ۲ ماه است. این میزان در سنوات بعدی به طور میانگین نباید در هر سال از دو ماه تجاوز کند. همچنین سقف پرداخت مقرری بیکاری در کل دوره پرداخت حق بیمه، ۲۰ ماه است.

در صورت عضویت فرد در سایر صندوق‌های حمایتی، اشتغال در دستگاه‌های اجرایی و یا کارگاه‌های مشمول قانون کار و قانون تأمین اجتماعی، احراز شرایط بازنشستگی و اشتغال به کار مجدد، مقرری بیکاری قطع می‌گردد. در صورت احراز استفاده در دوره مزبور، مبلغ دریافتی باید توسط گیرنده مقرری بیکاری به حساب صندوق اعتباری هنر مسترد شود.
مقرری بیکاری قابل پرداخت متناسب با اعتبار تخصیص یافته، حداکثر ۵۵ درصد متوسط درآمد ۶ ماه آخر بیکار قبل از درخواست وی خواهد بود و به ازای هر فرزند ۵ درصد نیز به آن اضافه می‌شود.

صندوق اعتباری هنر منحصراً متناسب با اختصاص اعتبار مربوط مجاز به هزینه کرد آن برای مقرری بیکاری موضوع این آیین نامه است. سایر هزینه‌های جانبی تا سقف ۵ درصد مقرری پرداختی، به عوامل ذی ربط ازجمله دبیرخانه با تأیید شورا از محل همین حساب قابل پرداخت می‌باشد.

کمک‌های اعتباری دولت جهت تحقق اهداف این آیین نامه، هر سال ذیل برنامه‌های مرتبط در ردیف اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در لوایح بودجه سنواتی پیش بینی می‌شود.

تصویب آیین نامه اجرایی تسویه مطالبات قطعی معوق دولت از طریق صدور اسناد تسویه خزانه نوع اول
هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، آیین نامه اجرایی جزء (۱) بند (ز) تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور موضوع تسویه مطالبات قطعی معوق دولت از طریق صدور اسناد تسویه خزانه نوع اول را به تصویب رساند.

به موجب آیین نامه مذکور، درخصوص اقلام بدهی و طلب دولت که مربوط به دستگاه اجرایی خاصی نباشد و یا توسط دستگاه‌های اجرایی ذیربط اعلام نشده باشد، اطلاعات مربوط توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی در سامانه ثبت و به صورت الکترونیکی به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال می‌شود.

صدور اسناد تسویه خزانه نوع اول، منوط به اجرای تکالیف مربوط به ثبت بدهی‌ها و مطالبات در سامانه مدیریت اطلاعات بدهی‌ها و مطالبات دولت (سماد) است.

صدور اسناد تسویه خزانه نوع اول، براساس اطلاعات ثبت و تایید شده توسط دستگاه بدهکار، دستگاه طلبکار و تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور در سامانه الکترونیکی صدور اسناد تسویه خزانه انجام می‌شود و سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلفند اولویت تسویه بدهی‌های قطعی ناشی از طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای را در تخصیص و صدور اسناد خزانه نوع اول رعایت نمایند.

همچنین در راستای انضباط مالی، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی فرآیند رسیدگی به درخواست‌های متقاضیان و صدور تخصیص و اسناد تسویه خزانه نوع اول را به‌گونه‌ای مدیریت نمایند که صدور تخصیص حداکثر تا پانزدهم بهمن ماه سال ۱۴۰۰ و صدور اسناد تسویه خزانه نوع اول حداکثر تا پانزدهم اسفندماه سال ۱۴۰۰ به پایان برسد.

براساس آیین نامه یاد شده، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده می‌شود نسبت به تسویه بدهی‌های دولت به صورت جمعی - خرجی تا مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال از طریق صدور اسناد تسویه خزانه نوع اول اقدام نماید. ملاک تسویه حساب در صورتی که مبالغ بدهی‌های قطعی و مطالبات قطعی دولت و تخصیص اعتبار صادر شده متفاوت باشد، مبلغ کمتر خواهد بود و اسناد تسویه خزانه نوع اول به میلیون ریال صادر می‌شود.

دستگاه بدهکار مکلف است در حین اجرای فرآیند تسویه موضوع این آیین نامه، از هرگونه تسویه دیگر اعم از نقدی و غیرنقدی خودداری نماید و مسئولیت ثبت هرگونه درخواست تکراری برای صدور اسناد تسویه خزانه نوع اول بر عهده مقام‌های مجاز مربوط در دستگاه اجرایی بدهکار و اشخاص متقاضی می‌باشد.

همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است نسبت به تسویه مطالبات قطعی دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی (تعاونی و خصوصی) و نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی که در اجرای حکم بند (پ) ماده (۲) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و تبصره یک ذیل آن، به شرکت‌های دولتی (اعم از شرکت اصلی و یا شرکت‌های دولتی تابع آنها) منتقل شده است، با بدهی دولت به شرکت‌های مذکور (اعم از شرکت اصلی و یا شرکت‌های دولتی تابع آنها) بابت مواردی مانند یارانه قیمت‌های تکلیفی (با تأیید سازمان حسابرسی) از طریق صدور اسناد تسویه خزانه نوع اول در سقف اعتبار مربوط اقدام نماید.

اصلاح مصوبه دولت درخصوص تشکیل کمیته تخصصی نام نگاری و یکسان سازی نام‌های جغرافیایی ایران
با تصویب دولت، مصوبه مربوط به تشکیل کمیته تخصصی نام نگاری و یکسان سازی نام‌های جغرافیایی ایران، اصلاح شد.

این تصمیم با هدف ساماندهی و هماهنگ سازی یکپارچه ثبت نگارش و ترجمه نام‌های جغرافیایی در کشور و با توجه به فعالیت تأثیرگذار کمیته یاد شده در عرصه‌های ملی و بین المللی و نظر به تغییر نام برخی از دستگاه‌های عضو کمیته و لزوم عضویت وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آموزش و پرورش و سازمان صدا و سیما و فرهنگستان زبان و ادب فارسی که بطور گسترده با نام‌های جغرافیایی و ترویج آن‌ها ارتباط دارند، اتخاذ شد.

براساس اصلاح مصوبه فوق، کمیته تخصصی نام نگاری و یکسان سازی نام‌های جغرافیایی ایران به عنوان نهاد مرجع، مسئول ارایه نگارش، تلفظ و برگردان لاتین نام‌های جغرافیایی استاندارد می‌باشد و سایر دستگاه‌ها و ارگان ها، موظف به اجرای تصمیمات، مصوبات و دستورالعمل‌های ترویج نام‌های جغرافیایی استاندارد شده کمیته مذکور هستند.

دولت در ادامه جلسه خود، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری موضوعات مربوط تعیین کرد.

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
کد خبر: ۸۹٬۳۶۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =