۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷
کد خبر: . ۸۸٬۹۵۹
لزوم جلوگیری از افزایش بی‌ضابطه قیمت نان

نوش آبادی، نماینده مردم ورامین در مجلس با بیان اینکه جلوگیری از افزایش بی‌ضابطه قیمت نان الزامی است، گفت: بهبود کیفیت نان و در واقع زنجیره گندم، آرد و نان، یکی از اولویت‌های نظام سلامت است.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، حسین نوش آبادی درباره وضعیت نرخ نان  در کشور و استان تهران، گفت: زنجیره تامین نان در ایران، یک زنجیره غذایی استراتژیک و مهم تلقی می شود، زیرا نان یکی از اقلام مهم در سبد تغذیه خانوارها بوده و نقش مهمی در اقتصاد سیاسی، پویایی اجتماعی و امنیت غذایی کشور ایفا می‌کند.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تحقیقات نشان می دهد، میزان مصرف روزانه نان برای هر فرد در ایران، ۳۱۰ گرم است. این رقم در شهرها ۲۶۰ گرم و در روستاها حدود ۳۸۰ گرم است که این مقدار نان بین ۴۰ تا ۵۰ درصد انرژی، بخشی از پروتئین، کلیسم و ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن را تامین می‌کند که این امر حکایت از اهمیت مقوله امنیت تغذیه‌ای دارد.

 وی ادامه داد: بهبود کیفیت نان و در واقع زنجیره گندم، آرد و نان، یکی از اولویت‌های نظام سلامت است و در این راستا تمامی فرایندها در این زنجیره باید به طور دقیق رعایت شود.

نوش آبادی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و وابستگی اکثر مردم به این ماده غذایی، هر گونه افزایش قیمت، آثار و تبعات منفی در اقتصاد خانوار بویژه اقشار آسیب پذیر جامعه بجا خواهد گذاشت. لذا افزایش قیمت نان در حال حاضر به صلاح نمی‌باشد و مسئولان ذی ربط، اعم از مسئولان اجرایی و نظارتی، باید از هر گونه افزایش قیمت نان جلوگیری کنند.

وی بیان کرد: وزارت صمت و استانداران، فرمانداران، ستاد تعزیرات، ستاد تنطیم بازار، سازمان حمایت از مصرف کننده و... باید هماهنگ عمل کنند تا از افزایش بی‌ضابطه قیمت نان جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: مشکل دیگری که وجود دارد ضایعات نان است که متاسفانه بخش قابل توجهی از نان خریداری شده خانوارها، بـدون ایفـای نقش در تأمین امنیت غذایی از چرخه مصرف به صورت ضـایعات خـارج مـی شـود که این مسئله نگران کننده است.

نماینده مردم ورامین در مجلس یادآورشد: وزارت صمت و استانداران، فرمانداران، ستاد تعزیرات، ستاد تنطیم بازار، سازمان حمایت از مصرف کننده و... باید هماهنگ عمل کرده تا از افزایش بی‌ضابطه قیمت نان جلوگیری کنند.

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷
کد خبر: ۸۸٬۹۵۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =