۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۹
کد خبر: . ۸۸٬۹۲۵
 تورم در دولت‌ها چگونه اتفاق می افتد؟ | دلایل افت و خیز بازار بورس

توکلی، معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران گفت: نقدینگی و استقراض دولت منجر به تورم می شود و مهمترین آنها انتظارات تورمی است.

به گزارش بازار، علیرضا توکلی کاشی، معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و کارشناس ارشد بازار سرمایه درباره ورود دولت به بازار بورس گفت: ما در ۳۰ سال اخیر و بعد از جنگ که بازار بورس روشن شد، بارها شاهد افت و خیز بازار سهام بوده ایم. به خاطر پیچیدگی های این بازار، خیلی وقت ها برای عموم مردم قابل تشخیص نیست که این ارقام واقعی است یا غیر واقعی.

وی ادامه داد: اگر قیمت ارزان باشد، قطعا مردم برای خرید اقدام می کنند و حرکت مردم وقتی در یک بازار شروع می شود که افزایش قیمت ها منجر به تحریک مردم برای خرید می شود، خرید قیمت را افزایش می دهد و این چرخه همچنان ادامه دار خواهد بود. تا جایی که دیگر عده ای نگران می شوند و تلاش می کنند از بازار خارج شوند. تا وقتی که تعداد اندک باشد جای نگرانی نیست ولی وقتی تعداد زیاد شود، ریزش هم آغاز می شود.

توکلی کاشی توضیح داد: رشد ارزش سهام از سالهای ۹۷، ۹۸ و ۹۹ به چشم آمد. در سال ۹۷ مشخصا رشد قیمت ها متاثر از بازار ارز بود ولی در سال ۹۸ هم این اتفاق تکرار شد درحالی که قیمت دلار کاهش یافته بود. در سال ۹۹ هم این موضوع ادامه پیدا کرد و اینکه بگوییم از کی این رشد غیر منطقی شد، بین کارشناسان اختلاف نظر است.

این کارشناس تاکید کرد: در حدود سال ۹۹ که ریزش ها شروع شد ولی ما دوباره شاهد افزایش ارزش بورس بودیم، برخی شرکت ها در زمان ریزش از بورس خارج شدند اما وقتی دیدند افزایش قیمت ها ادامه دارد، باز هم وارد بورس شدند و در این میان علاوه بر جاماندگی، زیان هم دیدند.

وی درباره عرضه دارایی های دولت به بازار سرمایه و بورس نیز توضیح داد: بازار سرمایه جایی است که اوراق بهادار در آن عرضه می شود. دولت کسری بودجه دارد و برای جبران آن در دنیا راه هایی جلوی راه دولت وجود دارد. یکی از آنها قرض گرفتن از خارج از کشور است که زیان دهی بالایی دارد. راه دیگر این است که از داخل کشور آن را تامین کنند یا توسط بانک مرکزی پول چاپ کنند. یا استقراض از سیستم بانکی است. راه آخر که تقریبا ۹۹ درصد کشورها انجام می دهند، این است که دولت ها از خود مردم قرض بگیرند.

این کارشناس افزود: مزیت این روش این است که در راه های دیگر در استقراض از دولت تورم بالا می رود ولی در این روش، نقدینگی جمع می شود و دوباره در مسیر تولید استفاده می شود. درست است که نقدینگی و استقراض دولت منجر به تورم می شود اما همه اینها منجر به ایجاد تورم نمی شود. مهمترین آنها انتظارات تورمی است. وقتی مردم می دانند که بی انظباطی در عملکرد دولت وجود دارد، منجر به ایجاد تورم می شود. هرکسی که سهام دارد، چون می خواهد در مقابل تورم آسیب نبیند، توقع دارد ارزش سرمایه اش به اندازه تورم رشد کند.

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۹
کد خبر: ۸۸٬۹۲۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =