۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
کد خبر: . ۸۸٬۳۹۰
آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با فعالان اقتصادی

مهاجر، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه بر آمادگی این وزارتخانه برای همکاری با فعالان اقتصادی، تاکید کرد و گفت: وزارت امور خارجه نقش خود در تسهیل گری صادرات را با اهتمام ویژه ای دنبال می کند.

به گزارش بازار به نقل از شاتا، سید رسول مهاجر با بیان اینکه وزارت امور خارجه در حوزه صادرات نقش تسهیل‌گر دارد، بیان کرد: هرچند وظایفی که بر عهده وزارت امور خارجه نهاده شده است بیشتر سیاسی و امنیتی می باشد اما در چند سال گذشته این وزارتخانه نقش خود را در حوزه های اقتصادی پررنگ تر کرده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ادامه داد: در این راستا ۲۸ دفتر استانی را در سراسر کشور راه‌اندازی کردیم که این دفاتر بر مبنای دو محور اقتصادی و کنسولی امورات را جلو می برند.

مهاجر اضافه کرد: همچنین یک سایت اقتصادی را در پورتال وزارت امور خارجه راه اندازی کردیم که اطلاعات اقتصادی کشورهای دنیا را برای فعالان اقتصادی به نمایش گذاشته و به زودی جهش اطلاعاتی را در این سایت شاهد خواهیم بود.
وی همچنین بیان کرد: در این سایت همچنین ایمیل کارشناسان اقتصادی وزارت امور خارجه برای ارتباط‌گیری فعالان اقتصادی و صادرکنندگان با سفارتخانه های کشورهای مختلف گنجانده شده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه همچنین ادامه داد: با تعاملی که با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران داشتیم اطلاعات شرکتهای خصوصی را جمع‌آوری و در این سامانه بارگذاری نموده ایم تا در شرایط تحریم این کمک اطلاعاتی برای توسعه صادرات مثمرثمر واقع شود.

ضرورت تقویت زیرساخت های تجاری و صادراتی کشور

مهاجر با تاکید بر ضرورت تقویت زیرساخت های تجاری و صادراتی کشور بیان کرد: مرزها و شرایط لجستیک باید هم‌راستا با توسعه صادرات تقویت شود و روابط اقتصادی با همسایه ها و دیگر کشورها توسعه یابد.

وی همچنین بر آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با فعالان اقتصادی برای توسعه صادرات تاکید کرد و گفت: در زمینه تحکیم اسناد پایه تجاری، حل مشکلات تجار، معرفی به شرکت‌های خارجی، شرکت‌های دانش بنیان و صادرات خدمات فنی و مهندسی اهتمام ویژه‌ای داریم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه همچنین بیان کرد: اگر در کشوری رایزن بازرگانی وجود ندارد کارشناس اقتصادی وزارت امور خارجه آماده همکاری، تعامل و پوشش مناسب برای حمایت از فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان را دارند.

مهاجر همچنین ادامه داد: در برخی سفرهای وزیر امور خارجه، تجار و بازرگانان نیز همراه ایشان حضور دارند تا با انجام مراودات و رایزنی‌های لازم زمینه را برای توسعه صادرات فراهم آورند.

وی همچنین بیان کرد: باید به سمت امضای توافق نامه ها و اسناد تعرفه ای برویم، که کشور همسایه ما ترکیه از این موضوعات دستاوردهای خوبی داشته است. البته موافقت نامه اوراسیا ظرفیت خوبی برای کشورمان در این حوزه است.
 

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
کد خبر: ۸۸٬۳۹۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =