۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳
کد خبر: . ۸٬۷۷۰

قزوین- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: با توجه به شرایط مساعد جوی و شروع رشد رویشی مزارع غلات کشاورزان نسبت به پایش مزارع گندم از نظر ریزش آفت سن مادر اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری بازار به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، تورج بنیادی اظهار کرد: کشاورزان به محض مشاهده سن گندم در تراکم مناسب با همفکری و مشورت کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی نسبت به کنترل و مبارزه شیمیایی به موقع اقدام کنند.

 وی افزود: با توجه به مساعد شدن شرایط جوی و شروع رشد رویشی مزارع گندم، کلزا و جو کشاورزان با برنامه ریزی بموقع نسبت به تأمین نهاده‌های مورد نیاز از جمله کودهای مصرفی جهت سرک در مراحل حساس رشدی محصولات و تأمین بموقع آب و آبیاری مزارع و پایش مستمر کشت‌های پاییزه (گندم، کلزا و جو) علیه آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز، کنترل و مبارزه به موقع با مشاوره کارشناسان مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌های تابعه و کارشناسان پهنه‌های مراکز جهاد کشاورزی انجام دهند.  

بنیادی گفت: همچنین کلزان کار ان استان نسبت به پایش مزارع کلزا از نظر وجود آفت شته مومی و کنترل بموقع آن با مشورت کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی اقدام کنند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: با توجه به اینکه طی سالهای اخیر در روند خرید تضمینی محصولات کشاورزی گندم، کلزا خصوصیات کیفی محصول، رعایت نکات فنی در مراحل مختلف داشت گندم و کلزا اعم از مبارزه به موقع با آفت سن گندم، آفت شته مومی کلزا، تغذیه مناسب و بهینه و بموقع مزارع، همچنین کنترل و مبارزه موقع با علف‌های هرز با مشورت کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی مورد تاکید و توجه است.

به گفته وی در سال زراعی جاری بیش از ۱۵۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین به زیر گندم، حدود ۳۵ هزار هکتار به کشت جو و ۵۷۸۰ هکتار به زیر کشت کلزا رفته است.

۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳
کد خبر: ۸٬۷۷۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =