۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۸
کد خبر: . ۸۷٬۰۷۸
استفاده از کولرگازی برای شرکت‌های آب و برق ممنوع، برای سایر ادارات محدود

رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق از ممنوعیت استفاده از کولرگازی برای شرکت‌های آب و برق ممنوع و استفاده محدود برای سایر ادارات خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از شرکت توانیر، مصطفی رجبی مشهدی، گفت: استفاده از کولر برای شرکت‌های آب و برق در زمان اوج مصرف ممنوع و برای سایر شرکت‌ها محدود است، زیرا کلید گذراز تابستان امسال با رعایت دمای ۲۵ درجه در کولرهای گازی واستفاده از دور کند کولرهای آبی است.

سخنگوی صنعت برق با تسلیت جان باختن شش نفر از همکاران صنعت برق در حادثه سیل اخیر در منطقه گلباف کرمان، تصریح کرد: جان باختن این شش نفر که از پرسنل بسیار کوشای صنعت برق بودند نشان داد که برای پایدار ماندن شبکه برق و روشن و خنک ماندن خانه‌های هموطنان، پرسنل برق حتی از جان خود نیز می‌گذرند.

رجبی مشهدی با بیان این که این واقعه نشان داد که برقرسانی به هموطنان با چه سختی‌هایی انجام می‌شود، به رشد ۲۲ درصدی مصرف برق در روزهای سپری شده از سال جاری اشاره کرد و گفت: امسال رشد مصرف ۲۲ درصدی را داشته ایم که عدد قابل توجهی است در حالی که هر ساله این میزان ۵ تا ۷ درصد بوده است.

وی یکی از مهمترین دلایل این رشد مصرف را شروع خوب و پرقدرت صنایع در سال جاری عنوان کرد و افزود: با این حال متاسفانه به دلیل قرار گرفتن در شرایط کم بارشی، شاهدیم که ۳۵ درصد از حجم سدهای کشور خالی است که این موضوع باعث می‌شود در ساعات‌های پیک حدود ۴ هزار مگاوات از تولید نیروگاه‌های برق آبی را در اختیار نداشته و دچار کمبود در تولید برق باشیم.

سخنگوی صنعت برق راهکارهای جایگزین برای جبران این میزان کمبود تولید را مورد اشاره قرار داد و گفت: همواره بیش از ۶۰ درصد از مصرف برق در ماه‌های گرم سال به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.

رجبی مشهدی ادامه داد: به منظور بهره گیری از این پتانسیل برای مدیریت مصرف برق، در اقدامی پیشدستانه تصمیم گرفته شد که استفاده از کولردر شرکت‌های آب و برق زیرمجموعه وزارت نیرو ممنوع و در سایر شرکت‌ها و ادارات دولتی نیز با همکاری استانداران، محدود باشد.

وی گفت: براساس این ابلاغیه که به شرکت‌های تابعه وزارت نیرو ارسال شده است، این شرکت‌ها باید مصرف برق خود را نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش دهند.

سخنگوی صنعت برق این اقدام را الگویی برای سایر شرکت و نهادهای دولتی دانست که می‌تواند به صورت گسترده مورد توجه و اجرا قرار گیرد.

رجبی مشهدی گفت: اگر دمای کولرگازی را یک درجه افزایش دهیم، حدود ۳ درصد از مصرف برق آن کاسته می‌شود که به عبارت دیگر اگر کولرهای گازی یا دستگاه‌های سرمایشی روی ۲۵ درجه قرار گیرند، حدود ۲۰ درصد از مصرف برق کاهش می‌یابد.

سخنگوی صنعت برق یاداور شد: امسال پایش‌ها از دستگاه‌های اجرایی را تشدید خواهیم کرد و در عین حال از طریق کنتورهای هوشمند و بکارگیری اینترنت اشیا (IOT) مصرف برق ادارات کنترل و پس از ساعات کار اداری، برق سیستم‌های سرمایشی آنان قطع خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: که کلید گذراز تابستان امسال با رعایت دمای ۲۵ درجه در کولرهای گازی، استفاده از دور کند کولرهای آبی و عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف است که به راحتی توسط همه هموطنان قابل اجراست.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: امسال برای هر استان سقف مصرفی در نظر گرفته و به استانداران نیزابلاغ شده است که مشترکان می‌توانند در این خصوص مشارکت کنند.

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۸
کد خبر: ۸۷٬۰۷۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =