ضعف مدیریت در هزینه ها سرمایه ها را به باد می دهد

یک کارشناس اقتصادی گفت: ضعف در مدیریت هزینه ها و نداشتن انضباط مالی برخی از خانوارها باعث ورود آنها به برخی بازارها  چون ارز و طلا شده و بعضا عایده ای را در بر نداشته است.

وحید میرزایی در گفتگو با " بازار" با بیان این که بسیاری از افراد تصور می کنند برای بهبود شرایط اقتصادی زندگی خود باید وارد سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز شوند، افزود: چنین تفکری اشتباه است چرا که گام اساسی در بهبود اوضاع اقتصادی خانواده ها رسیدن به یک انضباط مالی و مدیریت هزینه های جاری زندگی است.

وی تصریح کرد: علم اقتصاد بر پایه " امروز چه بخرم؟ " استوار نیست و این تصور غلطی است که برخی به پیشنهاد اطرافیان اقدام به خرید ارز و طلا و یا حواله خودرو می کنند که البته در بیشتر موارد  با شکست مواجه می شوند چرا که شروع فعالیت اقتصادی از مدیریت هزینه ها در خانوارها شروع می شود.

وی ادامه داد: مدیریت هزینه ها از طریق دستیابی به الگوی مصرف صحیح از جمله موضوعاتی است که کمتر به به آن پرداخته می شود، به طور نمونه با کوچکترین شایعه ای صف خرید یک کالا در کشور شکل می گیرد  و به دلیل انبار خانگی نیاز کاذب پدیدار می شود که این امر خود باعث گرانی های بعدی و صرف بودجه یک خانوار برای یک کالای غیر ضروری می شود. در واقع بخشی از منابع مالی یک خانوار صرف کالا و یا سرمایه گذاری برروی مواردی می شود که اساسا نیازی به آن نیست.

میرزایی اضافه کرد: درحال حاضر افراط و تفریط در امور مالی و اقتصادی خانواده ها به یکی از معضلات کلان مبدل شده است چرا که بخشی قابل توجهی از کسب و کارها موجود بر پایه مدیریت یا مالکیت خانوادگی استوار است. این در حالی است که هم اکنون بخشی از خانوارهای ایرانی وارد بازارهایی شده اند که نه علم آن را دارند و نه به اقتصاد کمک می کنند.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: مدیریت در اقتصاد خانواده در شرایط عادی باید بر اساس میزان درآمدهای هر یک از اعضای و خانواده و هزینه ها تنظیم شود. همان طور که در خانواده، والدین باید مدیریت عاطفی، روانی و اجتماعی را اعمال کنند، در بحث هزینه کردن و ایجاد تعادل بین دخل و خرج نیز نیاز به مدیریت درست است. چنانچه رونق و شکوفایی اقتصادی، رشد و ترقی خانواده  را در پی خواهد داشت.

 وی خاطر نشان کرد: برنامه ریزی مالی، مجموعه ای از پیش بینی های اقتصادی است که هر فرد را برای یک زندگی با آرامش و آسایش در آینده نزدیک و درو آماده می کند، این برنامه ریزی شامل جنبه های مختلفی است که فقط به پس انداز کردن و سرمایه گذاری های خاص خلاصه نمی شود بلکه این سرمایه گذاری ها فقط بخش کوچکی از یک برنامه ریزی جامع برای زندگی است.

میرزایی افزود: دریک برنامه ریزی مالی کامل و دقیق، وضعیت مالی فرد یا خانواده بررسی شده و اهداف مالی در آینده نزدیک و دور نیز مورد نظر قرار خواهد گرفت و با توجه به آنها روش یا روش های حصول این اهداف و قابل دسترس بودن آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
کد خبر: 8669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =