۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
کد خبر: . ۸۶٬۴۴۴
پیش بینی افزایش ۴ هزار تنی تولید برگ سبز چای به رغم کاهش بارندگی

جهانساز، رییس سازمان چای کشور پیش بینی کرد: امسال با چهار هزار تن افزایش، تولید برگ سبز چای به ۱۳۵ هزار تن برسد.

به گزارش بازار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حبیب جهانساز گفت: سال ۹۹ حدود ۱۳۱ هزار تن برگ سبز از باغات فعال استان های گیلان و مازندران برداشت و نزدیک به ۳۰  هزار تن چای خشک تولید شد.

وی سطح باغات چای کشور را ۲۸ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: از این سطح، ۲۲ هزار هکتار باغات چای، فعال هستند.

جهانساز در مورد کاهش بارندگی های سال زراعی جاری اظهار داشت: با توجه به این که ۷۰ درصد باغات چای کشور در مناطق کوهپایه ای و جزو اراضی دیم هستند، ما نگرانی هایی بابت خشکسالی داریم، هر چند سازمان هواشناسی شرایط بارش را برای استان گیلان، نرمال پیش بینی کرده است.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: خوشبختانه در سال جاری، باغات چای کشور سرمای اول فصل را نداشتند و عواملی همچون وضعیت بهتر صنعت چای، پرداخت به موقع پول چایکاران و اصلاحات و بازسازی باغات موجب شده برای سال جاری افزایش تولید پیش بینی کنیم.

رییس سازمان چای کشور با بیان این که برداشت برگ سبز چای از ابتدای اردیبهشت آغاز و تا پایان مهر ماه ادامه ادامه دارد، گفت: سال گذشته در فصل بهار ۵۶ هزار تن برگ سبز چای برداشت شد.

وی عملکرد تولید برگ سبز چای از باغات چای کشور را ۷ تن در هکتار عنوان کرد.

جهانساز، روند تولید چای خشک داخلی را از سال ۹۲ به بعد افزایشی دانست و اظهار داشت: در سال ۹۲ تولید چای خشک به ۱۵ هزار تن رسیده بود، اما با حمایت های دولت و ورود دوباره چایکاران به باغات، این فعالیت رونق گرفت.

وی با ابراز خشنودی از اعلام و ابلاغ به موقع نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای گفت: امسال نرخ خرید تضمینی چای  ۴۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می دهد.

جهانساز ادامه داد: امسال قیمت هر کیلو گرم برگ سبز چای درجه یک  ۶ هزار و ۶۹۰ تومان و قیمت هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دو ۴ هزار و ۷۸۱ تومان تعیین شده که قیمت خوبی است.

وی یادآور شد که روند منطقی سازی قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای از چند سال پیش آغاز شده به طوری که در سال ۹۹ نیز نسبت به سال ماقبل آن، قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای ۲۷ درصد رشد داشت.

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
کد خبر: ۸۶٬۴۴۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =