۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
کد خبر: . ۸۵٬۲۹۲
 قیمت گذاری وظیفه شورای رقابت نیست

سخنگوی انجمن واردکنندگان خودرو گفت: شورای رقابت باید قوانین و مقررات ضد انحصار را تصویب کند اما ما نفهمیدیم آقایان بر اساس کدام قانون شروع به قیمت گذاری خودروها می کنند که فقط هم بازار به هم می خورد.

به گزارش بازار، مهدی دادفر، دبیر و سخنگوی انجمن واردکنندگان خودرو کشور گفت: وقتی سیاست گذاران ما به جای اینکه نقش ناظر را داشته باشند نقش عامل را بر عهده می‌گیرند خود به خود منافع خود را به منافع عموم ترجیح می دهند.

وی با بیان اینکه قانونگذاری در حوزه صنعت خودروسازی متناسب با وضعیت این صنعت و پویا و جاری نبوده و نیست گفت: عدم آگاهی آقایان از این صنعت و بازار فروش و عرضه و تقاضا باعث شده که قوانین و مقررات در حوزه صنعت خودرو کارایی لازم را نداشته باشند و در نتیجه این اوضاع را رقم زده است.

سخنگوی انجمن واردکنندگان خودرو کشور با انتقاد از نظام قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو گفت: وقتی بازار ۸۵۰ هزار دستگاهی انحصاری است آیا وظیفه شورای رقابت قیمت گذاری است یا شکستن انحصار!؟

دادفر با بیان اینکه برای کاهش قیمت خودروها می توان از اهرم واردات استفاده کرد افزود: اگر قیمت خودرو افزایش پیدا نکند خودروساز ورشکسته می شود و این درحالیست که با واردات خودرو می توان برای کاهش قیمتها اقدام کرد.

وی با تأکید بر اینکه قیمت گذاری وظیفه شورای رقابت نیست گفت: این شورا باید قوانین و مقررات ضد انحصار را تصویب کند اما ما نفهمیدیم آقایان بر اساس کدام قانون شروع به قیمت گذاری خودروها می کنند که فقط هم بازار به هم می خورد.

سخنگوی انجمن واردکنندگان خودرو کشور از مجلس درخواست کرد که به موضوع انحصار خودروسازان ورود کند و به شورای رقابت هم اجازه ندهد که وارد قیمت گذاری شود چراکه این کار به ضرر صنعت خودروسازی است.

در ادامه، محمدحسن شجاعی فرد رئیس دانشکده و پژوهشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اعتبار بالای ایران از نظر علم و دانش صنعت خودروسازی در دنیا گفت: در حال حاضر دانشجویان و فارغ التحصیلان ما در صنعت خودروی کشورهای خارجی به ویژه نیوزلند، آلمان، استرالیا و کانادا فعالیت می کنند به این دلیل که در ایران از آنها استفاده نشد.

وی افزود: پلتفرم خودروی ملی پنج سال است که ایجاد شده و با وجود اینکه مسئولان گفته اند از این پلتفرم استفاده می کنند اما به دلیل اینکه منفعتی برای خود آنها ندارد استفاده نمی کنند و چشمشان به خارج از کشور است.

رئیس دانشکده و پژوهشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه ما وظیفه خود را در قبال مردم کشورمان انجام داده ایم و به دستاوردهایمان افتخار می کنیم گفت: مشکل ما این است که صنعت از این امکانات بهره برداری نمی کند.

شجاعی فرد تصریح کرد: دولتی و انحصاری بودن صنعت خودرو و نداشتن استراتژی در این حوزه قدرت و اختیار را از تمام محققان و دانشمندان کشور گرفته است.

۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
کد خبر: ۸۵٬۲۹۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =