۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
کد خبر: . ۸۴٬۴۵۱
مسیرهای مرز بندی اقتصادی دولت جدید با دولت های قبلی

عباس علوی راد، اقتصاددان طی یادداشتی در کانال شخصی خود نوشت: اگر دولت جدید فقط قادر به حل یک مشکل اقتصادی باشد، نگارنده کنترل، کاهش و تثبیت نرخ تورم در محدوده ۵ تا ۹ درصد را در اولویت قرار خواهد داد.

عباس علوی راد: مسیرهای مرز بندی اقتصادی دولت جدید ۱۴۰۰ با دولت های قبلی:

۱- متعهد به کنترل، کاهش و تثبیت نرخ تورم در محدوده ۵ تا ۹ درصد با استفاده از مبانی علم اقتصاد و تجربه جهانی باشد.

۲- برای تدوین ساز و کار قانونی استقلال بخشی به بانک مرکزی پیش قدم شده و اصلاح نظام بانکی کشور را مطالبه نماید

۳- ساختار مخرب مخارج و درآمدهای دولت ها در بودجه عمومی که منتهی به کسری بودجه دائمی می شود را به طور واقعی و عملی اصلاح نماید.

۴- متعهد به استقرار یک نظام مالیاتی شفاف، کارآمد، پویا و عدالت محور و برچیدن‌ واقعی و عملی بساط فرارهای مالیاتی و معافیت های مالیاتی غیر ضروری باشد.

۵- متعهد به مدیریت مخارج دولتی از طریق استقرار یک‌ نظام جامع سنجش بهره وری عوامل تولید در اختیار دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی باشد.

اما اگر به فرض، دولت جدید ۱۴۰۰ فقط قادر به حل یک مشکل اقتصادی در طول چهار سال باشد، نگارنده کنترل، کاهش و تثبیت نرخ تورم در محدوده ۵ تا ۹ درصد با تکیه بر مبانی علم اقتصاد و تجربه جهانی را در اولویت قرار خواهد داد.

این بدان علت است که تثبیت نرخ های تورمی در محدوده ۵ تا ۹ درصد یک‌ مولفه اساسی و تاثیر گذار در ثبات بخشی به محیط اقتصاد کلان و زمینه ساز رقم خوردن نرخ های رشد اقتصادی مناسب و پایدار در اقتصاد ایران خواهد بود.    

۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
کد خبر: ۸۴٬۴۵۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =