۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱
کد خبر: . ۸۴٬۱۰۲
محدودیت معاملات کارگزاران برداشته می شود

فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تسهیل در صدور مجوزها پتانسیل مدیران صندوق های سرمایه گذاری را بالا خواهد برد.

به گزارش بازار به نقل از بازار سرمایه ایران، میثم فدایی درباره اصلاح یا لغو برخی مصوبات و ابلاغیه ها که مانع توسعه کمی و کیفی صندوق ها در بازار سرمایه انجام شده بود، اظهار داشت: صندوق های سرمایه گذاری یکی از ابزارهای پر مخاطب سرمایه گذاری در بازار سرمایه هستند که بیش از ۱۰ میلیون عضو یا سرمایه گذار در این حوزه دارند. لذا برای اینکه پتانسیل خود را بیش از قبل نشان دهند، تغییراتی در قوانین این صندوق ها انجام دادیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری امسال را سال "تولید، پشتیبانی  ها و مانع زدایی ها" نام گذاری کردند و از آنجا که صندوق های سرمایه گذاری توانایی رشد و توسعه بسیار بالایی دارند و  از پشتیبانان تامین مالی تولید کشور هستند،   اصلاحاتی در این حوزه انجام شد.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: قبلا مدیران سرمایه گذاری فقط می توانستند یک صندوق با درآمد ثابت تحت مدیریت خودشان داشته باشند که این موضوع ایجاد محدودیت می کرد؛ چرا که ممکن بود کسب و کارها در  مدل های مختلفی تعریف شده باشد اما آنها امکان تاسیس صندوق های جدید درآمد تابت نداشتند که این محدودیت هم اکنون برداشته شده است.

فدایی گفت: دومین تغییر، طرح ادغام مجوز تاسیس و فعالیت صندوق ها است؛ قبلا صندوق ها برای تاسیس باید دو مجوز از سامان بورس تهیه می کردند: یکی مجوز پذیره نویسی که از عموم پول می گرفتند و دیگری مجوز فعالیت شروع به کار عملیاتی صندوق بود؛ زمانی که بین این دو مجوز وقفه ایجاد می شد بسیاری از سرمایه گذاران، میزانی از  بازدهی ها را از دست می دادند و بنابراین برای تسهیل در فرایند، این دو مجوز را ادغام کردیم.

وی افزود: صدور و ابطال روی پلت فرم های آنلاین یکی دیگر از مواردی است که دستخوش تغییرات شده است؛ با توجه به اینکه سرمایه گذاری غیر مستقیم یکی از رویکردهای اصلی سازمان بورس و وزارت اقتصاد است، باید کانال های دسترسی به صندوق ها را توسعه می دادیم.

فدایی ادامه داد: در این راستا مشابه استارتاپ هایی که در حوزه پرداخت یا بیمه شکل گرفته، موضوع سرمایه گذاری در صندوق ها  ازطریق برنامه های سرمایه گذاری را مجاز اعلام کردیم که درصدد توسعه بیشتری در این زمینه هستیم.

وی در جمع بندی تصمیمات در حوزه  صدور مجوز ها گفت: در این حوزه چند تغییر اساسی داشتیم، اولین تغییر، رفع محدودیت تعداد صندوق ها و دومین تغییر، ادغام مجوز پذیره نویسی و فعالیت بود؛ سومین تغییر هم این بود که هر مدیر صندوق متناسب با سرمایه اش می توانست حجمی از صندوق ها را مدیریت کند که در این زمینه به جای سرمایه ثبت شده، حقوق صاحبان سهام را که معمولا عدد بالاتری است برای دارایی تحت مدیریت در نظر گرفتیم، این چند تغییر، پتانسیل بالایی به مدیران صندوق جهت فرایند بیزینس مدل های مختلف می دهد.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص امکان سرمایه گذاری هیات مدیره و کارکنان کارگذاری ها در بورس بیان کرد: مطابق با مقررات قبلا اعضای کارگزاری ها می توانستند تا سقف ۲۵ میلیون تومان در کد بورسی خودشان معامله کنند که این موضوع باعث شد کد های اجاره ای، برخی فسادها و پرونده های حقوقی در سازمان بورس ایجاد شود، این رقم، اکنون رقم کمی برای انجام معاملات بورسی است و کارگزاران هم دسترسی به اطلاعات مهم ندارند و تنها دسترسی آنها به اطلاعات برخی معاملات است که کم کم درصدد همگن سازی این دسترسی هستیم.

فدایی خاطرنشان کرد: ایجاد پرونده های فساد باعث شد تا هیات مدیره، محدودیت معاملات را در جهت شفاف سازی بردارد، البته اجرای این بند نیازمند تصویب شورای عالی بورس است.

۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱
کد خبر: ۸۴٬۱۰۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =