۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
کد خبر: . ۸۳٬۸۳۱
تامین مشروط برق تابستان| مصرف مردم مدیریت شود؛ خاموشی نداریم

کاهش سطح ذخایر سدهای تولیدکننده برق و افزایش یک درجه ای متوسط دما، تامین برق در تابستان را به چالش کشیده است. سخنگوی صنعت برق می گوید که اگر رشد بار شبکه حدود یک درصد باشد، مشکلی پیش نمی آید.

بازار؛ گروه انرژی: بعد از خاموشی های زمستانه حالا تامین برق تابستان هم  مشروط به مدیریت مصرف شد. کاهش سطح بارندگی ها و تولید برق نیروگاه های برق آبی از یک سو و احتمال افزایش یک درجه ای دما از سوی دما  و رشد مصرف  حالا تامی برق را به چالش کشیده است. آنگونه که مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق به بازار می گوید شبکه برق حداکثر تا ۶۱ هزار مگاوات مصرف برق را پوشش می دهد. اما محسن طرز طلب مدیرعامل شرکت برق حرارتی به بازار می گوید این حجم از تولید در صورتی است که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد و تمام نیروگاه ها در مدار باشند.

حدود ۲۰ درصد تولید برق توسط نیروگاه های برق آبی تولید می شود. این در حالی است که به دلیل کاهش بارندگی ها ذخایر آب در سدهای تولید کننده برق حدود ۱۵ درصد کمتر شده است

کاهش ۱۵ درصدی ذخایر سدهای تولیدکننده برق
وزارت نیرو می گوید که بارندگی ها نسبت به پارسال حدود ۳۵ درصد کمتر شده است. کاهشی که نه تنها تامین آب کشور در روزهای گرم تابستان را با نگرانی مواجه کرده، حالا تامین برق را هم به چالش کشیده است.  به گفته معاون برنامه ریزی توانیر، ذخایر آب در سدهای تولید کننده برق حدود ۱۵ درصد کمتر شده  و همین مساله ظرفیت تولید این نیروگاه را کمتر می کند.

بر اساس آخرین آمار اعلامی ظرفیت تولید نیروگاه های برق آبی حدود ۱۲ هزار مگاوات است. در واقع اگر مجموع ظرفیت تولید را طبق گفته های سخنگوی صنعت برق حدود ۶۱ هزار مگاوات در نظر بگیریم  می توان گفت که ۲۰ درصد تولید برق کشور در این نیروگاه ها صورت می گیرد.

هر یک درجه افزایش دما، حدود ۵ درصد مصرف برق را بیشتر می کند. در واقع اگر پیک مصرف  سال گذشته را حدود ۵۸ هزار  و ۲۰۰ مگاوات در نظر بگیریم باید دست کم حدود ۳ هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شود 

عقب ماندگی شبکه برق از رشد مصرف
بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی متوسط دمای امسال حدود یک درجه نسبت به پارسال بیشتر خواهد بود. مسئولان توانیر می گویند که هر یک درجه افزایش دما، حدود ۵ درصد مصرف برق را بیشتر می کند. در واقع اگر پیک مصرف  سال گذشته را حدود ۵۸ هزار و ۲۰۰ مگاوات در نظر بگیریم باید دست کم حدود ۳ هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شود تا بتوانیم تابستان امسال را بدون خاموشی سپری کنیم. این در حالی است که کل ظرفیت افزوده شده به شبکه برق در یک سال گذشته حدود ۲۳۰۰ مگاوات است.

تابستان امسال خاموشی داریم؟
امسال اما بخت با وزارت نیرو یار نیست. نه مثل پارسال خبری از بارندگی های مناسب و ظرفیت بالای نیروگاه های برق آبی خبری هست و نه ظرفیت ایجاد شده با رشد بار شبکه متناسب است. حالا تامین برق روزهای گرم تابستان به اما و اگرها ختم شده است. سخنگوی صنعت برق می گوید، اگر مردم مصرف خود را مدیریت کنند، تابستان امسال را بدون خاموشی سپری خواهیم کرد.

به گفته او، وزارت نیرو به دنبال این است که رشد اوج بار مصرف شبکه را در حد یک درصد کنترل کند. به گفته او پارسال مصرف در اوج بار حدود ۵۸ هزار و ۲۰۰ مگاوات بوده که در صورت رشد یک درصدی به حدود ۵۹ هزار مگاوات خواه رسید. در این حالت مشکلی در تامین برق نخواهیم داشت.

به گفته او، برای کنترل مصرف تفاهم نامه هایی با صنایع مختلف امضا کردیم تا در ساعت های پیک، مصرف خود را کاهش دهند تا از سیاست های تشویقی بهره مند شوند.

اسفند پارسال مجلس شورای اسلامی متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی و کانی‌های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را  از ۸۰ تومان در هر کیلووات به ۳۰۰ تومان افزایش داد

سیاست های وسوسه کننده برای کاهش مصرف برق صنایع
بر اساس آنچه پیشتر اعلام شده بود، اگر در بخش کشاورزی ۴ ساعتِ زمان پیک مصرف نداشته باشند، ۲۰ ساعت برق رایگان دریافت می‌کنند، در واقع ۱۰۰ درصد تخفیف داده می‌شود. رقم تعرفه مشترکین صنعتی متناسب با کاهش مصرفی که در ساعت اوج خواهند داشت، به حدود ۵۰ درصد رقم قبلی می‌رسد. بدون شک در نظر گرفتن چنین سیاست تشویقی برای صنایع که تعرفه برقشان رشد چند برابری داشته است، تا حد زیادی وسوسه کننده است.  

جالب است که بدانید اسفند پارسال مجلس شورای اسلامی متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی و کانی‌های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را  از ۸۰ تومان در هر کیلووات به ۳۰۰ تومان افزایش داد. به گفته محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه این امر باعث می‌شود برق برای این مجموعه‌ها ۸,۰۰۰ میلیارد تومان گران شود. حالا این احتمال وجود دارد که صنایع برای فرار از گرانی برق و تعرفه های بالای، تولید خود را بخواهند فدا کنند.

۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
کد خبر: ۸۳٬۸۳۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =