۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۳
کد خبر: . ۸۳٬۲۳۰
دیواری کوتاه‌تر از گردشگری برای محدودیت‌های موج چهارم کرونا نیست

با شروع موج چهارم کرونا، انگشت اتهام به سمت مردم گرفته‌شده است؛ اما رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران معتقد است نباید تقصیر مدیریت ناکارآمد را بر گردن مردم و صنعت گردشگری انداخت.

به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، با شروع موج چهارم کرونا، درست یک هفته بعد از اتمام تعطیلات نوروزی، موج اتهام به سمت مردم و دو وزارت کشور و میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری روانه شده است. بطوریکه سخنان حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان که گفته بود «وزارتخانه‌های کشور و میراث فرهنگی مقصر اصلی وضعیت موجود هستند» واکنش وزارت کشور را برانگیخت و این وزارتخانه در توضیحاتی که ارائه داد، اعلام کرد: اصولاً نوع تصمیم‌گیری در قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا مبتنی بر هماهنگی ظرفیت‌های بیش از ۲۰ دستگاه کشوری و لشکری عضو ستاد ملی بالأخص وزارت بهداشت است و تمام تصمیمات، مبتنی بر نظرات تخصصی اتخاذ می‌شود و در تمام مراحل وزارت بهداشت حضور دارد.

در همین زمینه، علی‌اکبر عبدالملکی، رئیس کمیسیون گردشگری و کسب‌وکارهای وابسته اتاق ایران معتقد است: انداختن تقصیرها بر گردن صنعت گردشگری و فعالان این حوزه به‌نوعی فرافکنی است. چراکه از ابتدای شروع ویروس کرونا، فعالان حوزه گردشگری جزو اولین اصنافی بودند که کسب‌وکارهای خود را تعطیل کردند و بدون هیچ پشتوانه دولتی بیشترین ضررها را متحمل شدند.

او می‌افزاید: وزارت بهداشت هم مقصر عدم تأمین به‌موقع واکسن است. اما آیا به میان کشیدن صحبت‌های این‌چنینی و تقابل وزارتخانه‌های کشور در مقابل یکدیگر چه سودی به همراه دارد؟

او ادامه می‌دهد: متأسفانه در شرایطی که بیش از یک سال از هم‌زیستی کرونا با ما می‌گذرد اما هنوز دولت نتوانسته راهکاری اساسی برای حمایت از صنعت گردشگری در این شرایط پیدا کند و تعطیلی اولین گزینه مسئولان برای حل مشکلات است  و با قوانین خلق‌الساعه مرم را دچار سردرگمی کرده‌اند. اما در کشورهای همسایه، برای نمونه ترکیه که بخش عمده‌ای از درآمدهای آن حاصل از گردشگری است، شرایط دیگری اعمال‌شده است. آیا صنعت گردشگری این کشور در طول این‌یک سال به‌کلی تعطیل‌شده است؟

عبدالملکی تأکید می‌کند: از زمان فعالیت مجدد هتل‌ها و مراکز مختلف گردشگری، این مراکز با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی مشغول به فعالیت هستند. سفر با ماشین شخصی و اقامت در محل‌هایی که کاملاً مورد تائید وزارت بهداشت هم هست هیچ خطری ندارد و نخواهد داشت. خوشبختانه مردم هم در طول بیش از یک سال همزیستی با کرونا کاملاً با قواعد و پروتکل‌های بهداشتی آشنا هستند.

رئیس کمیسیون گردشگری و کسب‌وکارهای وابسته اتاق ایران تأکید می‌کند: به گفته متخصصان، واکسیناسیون عمومی و اعمال محدودیت‌های درست کرونایی رمز پیروزی در برابر این ویروس است و کشورهایی که هم‌زمان در چند جبهه برای مبارزه با کرونا عمل می‌کنند می‌توانند در مبارزه با این بیماری موفق شوند. بنابراین به‌جای انداختن تقصیرها بر گردن صنعت گردشگری که نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند، بهتر است وزارت بهداشت عزم خود را برای تأمین واکسن جزم کند.

۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۳
کد خبر: ۸۳٬۲۳۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =