۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
کد خبر: . ۸٬۲۲۳
لزوم تقویت پوشش گیاهی برای کاهش سیلاب ها در سال ۹۹

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تبریک هفته منابع طبیعی و آبخیزداری بر نقش مهم پوشش گیاهی در جذب بارش، افزایش نفوذ باران و کاهش سیل خیزی حوزه های آبخیز تاکید کرد.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ابوالقاسم حسین پور، حفظ و احیای پوشش گیاهی را از جمله رسالت ذاتی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری خواند و افزود: تقویت پوشش گیاهی هدف و جوهره اصلی کلیه طرح های منابع طبیعی است که به انحاء مختلف در قالب طرح های متفاوت اعم از احیای جنگل، مرتع، بیابان و همچنین عملیات بیولوژیک و بیومکانیک در قالب طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه های آبخیز هدف گذاری می گردند.

حسین پور پوشش گیاهی را سرباز حفظ آب و خاک دانست و تصریح کرد: گیاه بعنوان سدی زنده در برابر جریان رواناب ایستادگی می کند و با افزایش نفوذ باران و سیلاب به درون زمین، از حجم و شدت سیلاب ها در مقایسه با اراضی مشابه بدون پوشش گیاهی به شکل محسوسی می کاهد.

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل ها، سال ۱۳۹۸ را علی رغم تمامی رخدادهای آن، بواسطه وقوع سیل های متعدد و مخرب، سال سیلاب نامید و اشاره داشت: با توجه به شرایط تغییرات اقلیمی و تشدید سیلاب ها،  باید به مقوله پوشش گیاهی بیش از گذشته پرداخته شود.

وی گفت: تقویت پوشش گیاهی از جمله روش های غیرسازه ای مدیریت سیلاب در سطح حوزه های آبخیز به حساب می آید که با توجه به نقش پیشگیرانه پوشش گیاهی در کاهش سیل خیزی، در چهارچوب اهداف مدیریت ریسک سیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

حسین پور؛ خشکی و کمبود رطوبت را بعنوان اصلی ترین عامل محدودکننده توسعه پوشش گیاهی در کشور برشمرد و اضافه کرد در این راستا گسترش سامانه های آبگیر باران (میکروکچمنت ها) در سطح حوزه های آبخیز در قالب طرح های آبخیزداری و آبخوانداری با بهره گیری از تکنیک های دانش بومی با مشارکت مردم در سال آینده در زمره اولویت های کاری دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری قرار دارد. وی از ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ها خواست با جهت گیری درست، برنامه های سال آتی را با تقویت این رویکرد در سطح حوزه های آبخیز پیشنهادی ارائه نمایند.

۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
کد خبر: ۸٬۲۲۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =