۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰
کد خبر: . ۸۲٬۲۰۸
کسب درآمد از طریق مالیات و فروش اوراق؛ ۲ راه جبران کاهش فروش نفت

علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی کسب درآمد برای دولت از طریق مالیات و فروش اوراق را دو راه جبران کاهش فروش نفت و درآمدزایی دانست و افزود: برخی ظرفیت‌های درآمدزایی در بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده است.

به گزارش بازار به نقل از ایبنا، محسن علیزاده، نماینده مجلس یازدهم و عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگا ایبِنا درباره منابع جدید درآمدی دولت در سال جاری با توجه به محدودیت های فروش نفت و افت درآمدهای ارزی، گفت: یکی از مهم ترین راه‌های درآمدی که پس از شروع به کار مجلس یازدهم در آن به صورت ویژه کار شد و در اصلاح لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم مورد توجه قرار گرفت، فراهم ساختن روش‌های جدید درآمدی برای دولت از جمله کسب درآمدهای مالیاتی که شاید در سال‌های گذشته وجود نداشت، بود.

وی در ادامه اضافه کرد: بر همین اساس مسئله با اهمیتی که باید به آن در این رابطه اشاره شود، کنترل فرارهای مالیاتی است که طی سال‌های گذشته موفق به مدیریت آن نشدیم، خانه ملت تلاش خود را به کار بست تا تغییری در این وضعیت به وجود آورد.

علیزاده در ادامه اضافه کرد: کسب درآمدهای مالیاتی برای دولت راه‌های مختلفی دارد که نقل و انتقالات سهام یکی از آن‌ها به حساب می‌آید و پیش‌بینی خوبی هم در بازار سرمایه برای این منبع درآمد صورت گرفته است. راه دیگر کسب درآمد از فروش اوراق پیش‌بینی شده در سال ۱۴۰۰ است که می‌تواند شرایط مالی خوبی را برای دولت رقم بزند. موارد مورد اشاره نکاتی است که برای تحقق آن‌ها به تمرکز بیشتر نیازاست تا هم وابستگی بودجه برای سال‌های بعد به نفت کمتر شود و هم دیگر راه‌های درآمدی که عمدتا هم حول مالیات می‌چرخد، مورد توجه قرار گیرد.  

این نماینده مجلس یازدهم در خصوص پرداخت مالیاتی تمامی بنگاه‌های اقتصادی اظهار داشت: اصلاح ساختار مالیاتی در کشور یکی از مواردی است که به طور ویژه در کمیسیون اقتصادی دنبال می‌شود. به این معنا؛ بازبینی معافیت‌های مالیاتی که در سنوات گذشته نسبت به آن بی‌توجهی صورت می‌گرفت، در دستور کارآمد و در زمان بررسی بودجه ۱۴۰۰ هم بسیاری از این معافیت‌های مالیاتی حذف شد. معافیت مالیاتی تنها باید برای نمونه‌هایی مورد توجه باشد که منافع عموم را شامل ‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درادامه تاکید کرد: مسئله معافیت مالیاتی را با تمام توان و به طور جدی در مجلس دنبال خواهیم کرد که حق مردم از بین نرود و تا به امروز برخی ازبنگاه‌ها و مشاغلی که فرار مالیاتی داشتند، ملزم به پرداخت شدند.

علیزاده در این رابطه افزود: مالیات خانه‌های خالی، درآمد کانال‌های فضای مجازی، درآمد هنرمندان، خانه‌ها و خودروهای لوکس در بودجه ۱۴۰۰ مورد توجه قرار گرفته است و اینها از جمله مواردی بود که طی سال‌های گذشته از کنارش عبور می‌کردند. اضافه بر این، موانع بسیاری برای جلوگیری از فرار مالیاتی فراهم شده و در همین رابطه دولت را مکلف ساختیم تا پزشکان را به استفاده از درگاه‌های اینترنتی ملزم کند که از این طریق تمام دریافتی‌ها به صورت ماهانه مشخص شود.

وی درباره ضمانت اجرایی وصول این مصوبه مجلس در قانون بودجه یادآور شد: رقم‌های دریافتی در نهایت وارد یک حساب بانکی می‌شود، مجلس به دولت اجازه داده که حساب‌های برخی افراد مانند پزشکان را شناسایی کرد و از این طریق پرداخت مالیات را مورد کنترل قرار دهد یا در خصوص خودروهای لوکس این امکان وجود دارد که از طریق شرکت بیمه میزان دقیق رقم آن شناسایی شود.

۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰
کد خبر: ۸۲٬۲۰۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =