۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
کد خبر: . ۸۱٬۷۴۵
افزایش ۳ برابری توزیع مرغ در میدان‌ بهمن| درد آقایان افزایش قیمت بود؟

حسن پور، رئیس بسیج اصناف کشور با اشاره به افزایش چندین برابری توزیع مرغ در میدان بهمن پس از گران شدن مرغ، تاکید کرد که این رویه، شرایط بازار را بیش از پیش برهم می‌ریزد.

به گزارش بازار، غلامرضا حسن پور، رئیس بسیج اصناف کشور در خصوص شرایط پیش روی توزیع مرغ در کشور و تشکیل قرارگاه ساماندهی به همین منظور، اظهار کرد: ورود بسی و مجموعه ما به مسئله مرغ از زمانی شکل گرفت که مجموعه وزارت صمت و جهاد، درخواست وارد شدن ما را به حوزه توزیع و نظارت بر بازار مرغ دادند.

وی با اشاره به طرح کاسبان امین در بسیج اصناف کشور گفت: ما ۱۰ هزار نفر را در سراسر کشور بعنوان کاسب امین معرفی کردیم که حاضرند مرغ را تحویل گرفته و با قیمت مصوب، به مرغ ارائه دهند.

حسن پور از معرفی ۴ هزار ناظر خبر داد که بر توزیع و فروش مرغ نظارت نمایند و به گفته این مقم مسئول در بسیج اصناف، این افراد هیچ گونه چشم داشت مالی، در خلال اجرای این طرح ندارند.

وی مشکل اصلی در بازار مرغ را توزیع و نظارت ندانست و سهم مشکلات این دو حوزه را تنها ۱۰ درصد تخمین زد و ادامه داد: مشکل اصلی ما تامین است ولی آقایان معتقدند تامین را حل و فصل می‌کنند.

به گفته حسن پور، فعالان چرخه تولید و توزیع مرغ در کشور، هیچ گاه نیاز مردم را بدرستی تامین نکرده‌اند و با استناد به تاریخ‌های دهم تا دوازدهم فروردین که نیروهای ناظر بسیج اصناف در میدان بهمن حضور جدی داشتند، گفت: مرغی که برا توزیع به تهران ورد شد، در کل ۲۵۰ تن بود.

وی مصرف مرغ در تهران را ۱۲۰۰ تن در روز تخمین زد و افزود: قطعا در این شرایط رانت ایجاد شده و مرغ تا کیلویی ۴۰هزار تومان افزایش قیمت پیدا می‌کند.

حسن پور اضافه کرد: ما اعلام کردیم در صورت تامین، توزیع را بر عهده می‌گیریم ولی آقایان یکباره "قرارگاه ساماندهی مرغ" را تشکیل دادند و قیمت را تا ۲۲درصد افزایش دادند و لذا شاهد بودیم که ۶۰۰ تن مرغ در میدان بهمن، وارد شد.

رئیس بسیج اصناف کشور با انتقاد از افزایش وزن مرغ‌ها تا سه کیلو گرم، به جای دو کیلو و خرده‌ای، گفت: مشخص است که این‌ها مرغ را نگه داشتند و منتظر افزایش قیمت بودند.

حسن پور افزود: عده‌ای با برنامه ریزی، این کار را کردند تا مردم احساس کمبودِ مرغ در بازار را درک کنند و این‌ها یکباره افزایش قیمت را به مردم تحمیل کردند.

وی به رادیو گفت‌وگو، گفت: امروز یکباره ۱۰۰۰ تن مرغ وارد میدان بهمن شده است. پس چرا تا هفته گذشته تامین نداشتیم ولی همین که افزایش قیمت اتفاق افتاد، مرغ از سراسر کشور وارد تهران شد!؟

حسن پور یادآور شد: پیشتر در مصاحبه‌ها اعلام کردیم که بسیج با افزایش قیمت مخالف است چون مردم قدرت خرید سابق را ندارند.

وی با اعلام اینکه عده‌ای تسلیم جریانی شده‌اند، به تفاوت قیمت مصوب از سوی قرارگاه(!) و ستاد تنظیم بازار اشاره کرد و افزود: این رویه سیستم بازار را بیشتر بر هم می‌زند و به ما هم اثبات شد که در توزیع و نظارت ضعف داشتیم ولی نه به آن صورت که آقایان و نماینده‌های مجلس و رئیس جمهور گزارشِ آن را می‌دادند.

۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
کد خبر: ۸۱٬۷۴۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =