۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴
کد خبر: . ۸۱٬۴۷۴
 بخش تولید باید جذابیت‌های بیشتری نسبت به فعالیت‌های غیرمولد پیدا کند

شافعی، رئیس اتاق ایران در ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، راه تحقق شعار سال را بیان کرد.

به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، جلسه اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در مشهد برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: تحقق شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها»، در شرایطی امکان‌پذیر خواهد بود که برای بخش «تولید»، جذابیت‌های بیشتری در قیاس با دیگر فعالیت‌های اقتصادی و به ویژه بخش‌های غیرمولد، ایجاد شود.

غلامحسین شافعی در جلسه اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در مشهد برگزار شد، عنوان کرد: شعار امسال، شکل تکامل‌یافته عناوین سنوات گذشته است و به نظر من این شعار به اوج تکامل خود در بحث اقتصادی کشور رسیده است.

وی اضافه کرد: تحقق عملی این شعار و عمل به منویات مقام معظم رهبری، نیازمند تشکیل یک نهاد فرا قوه‌ای است که از قوای حاکمیتی و بخش خصوصی تشکیل شود و به ویژه مانع‌زدایی را با رویکردهای عملی و اختیارات ویژه، دنبال کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در این رابطه، نهادهای نظارتی کشور نیز باید به صورت کامل توجیه شوند و مجلس شورای اسلامی در تدوین قوانین جدید، بحث موانع و مسائل اقتصادی را مد نظر قرار دهد.

شافعی افزود: از سال ۱۳۹۷ که محدودیت‌های قابل توجهی برای اقتصاد کشور ایجاد شد و درآمدهای نفتی به شدت تحت تاثیر تحریم‌ها و فشارها قرار گرفت، در حقیقت این بخش خصوصی بود که اقتصاد کشور را اداره کرد.

او ادامه داد: جایگزینی درآمدهای نفتی در همین شرایط سخت و نابرابر با صادرات غیرنفتی ممکن شد، آن هم در حالی که مانع تراشی‌ها در این دوران به اوج خود رسید.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: طی ۵۰ سال گذشته اندیشه‌هایی که بر اقتصاد کشور حاکم بود، اندیشه‌های توزیع درآمد نفت به طور مستقیم و توزیع منابع آب، خاک و معادن به طور غیر مستقیم بوده است؛ اگر قرار باشد شعار امسال، رنگ عمل به خود بگیرد، نیازمند تغییر سرمشق فکری از اندیشه‌های توزیعی به تولیدی هستیم.

شافعی خطاب به معاون اول رئیس جمهور، متذکر شد: اگر به فکر توسعه خراسان رضوی هستید باید قدرت مرکزی را بشکنید تا استانداران، با اختیارات کامل به عنوان والیان منطقه مدنظر قرار بگیرند و سازمان برنامه‌ریزی و بودجه به جای نگاه هزینه‌ای، نگاه درآمدی به استان‌ها داشته باشد.

۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴
کد خبر: ۸۱٬۴۷۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =