۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
کد خبر: . ۷۹٬۷۵۵
مشکل تنظیم بازار متوقف کردن صادرات سیب نیست

سلیمی، نماینده مردم سمیرم در مجلس با بیان اینکه صادرات یک محصول نیازمند پشتوانه قوی است و نباید با تصمیمات لحظه ای خدشه دار شود، گفت: مشکل تنظیم بازار متوقف کردن صادرات سیب نیست.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، اصغر سلیمی با اشاره  اینکه سمیرم قطب  تولید سیب  در  کشور است، اظهار کرد: صادرات محصول کشاورزی پروسه ای نیست که به همین راحتی بتوان آن را متوقف کرد.

نماینده مردم سمیرم در  مجلس شورای اسلامی  افزود: جذب سرمایه گذار و بازاریابی محصولات و توافقات برای فروش یک محصول پروژه ای طولانی است که یک صادر کننده باید در روند صادرات محصول خود مورد توجه قرار دهد.

وی  بیان کرد: سیب و پرتقال محصولاتی هستند که در کشور ما تا یک ماه بعد از شب عید بیشتر دوام نخواهند داشت و اوج صادرات این دو میوه دو ماه ابتدای سال است. با این تصمیمی که در ستاد تنظیم بازار گرفته شده تا بعد از عید جلوی صادرات این محصولات گرفته می شود، بنابراین بسیاری از خریداران خارجی معطل نمی مانند و در صورتی که صادر کننده ایرانی محصول آنان را فراهم نکند، اینها مایحتاج خود را از دیگر کشورها تهیه می کنند.

سلیمی با بیان اینکه با این برنامه ریزی فرصت از صادر کنندگان ما گرفته می شود افزود : با روشی که در پیش گرفته شده، صادر کنندگان سیب و پرتقال بازار هدف خود را از دست می دهند و همچنین وقتی در زمان نیاز محصول مورد نظر فراهم نشود، اعتمادی که باید میان صادر کننده و خریدار باشد از بین می رود.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مشکل تنظیم بازار متوقف کردن صادرات سیب نیست. دولت باید پیش از این انبارها را برای بازار شب عید پر و خرید تضمینی انجام می داد تا صادرات نیز با اطمینان ادامه پیدا کند.

سلیمی خاطرنشان کرد: سردخانه ها اکنون بهترین سیب را با قیمت ۶-۷ هزار تومان عرضه می کنند و این مشکل که قیمت محصول چند برابر به دست مصرف کننده می رسد، به دلیل وجود دلالانی است که در مسیر میادین تا بازار مصرف در روند توزیع دخالت دارند.

وی با تصریح اینکه دولت می تواند میوه را با کمترین قیمت از سردخانه ها خریداری کند و مستقیما به دست مصرف کننده برساند افزود: جلوگیری از صادرات سیب و پرتقال ظلم به کشاورزی است که تمام زندگی خود را برای برداشت محصول گذاشته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به هزینه های تولید میوه اعم از کاشت داشت و برداشت آن بیان کرد: با این روشی که دولت و ستاد تنظیم بازار دارد، هزینه کشاورز هم در نمی آید و سبب از بین رفتن سرمایه کشاورزان و باغداران می شود.

سلیمی خاطرنشان کرد: انتظار داریم وزارت جهاد کشاورزی و صنعت به موضوع وارد شوند و جلوی خسارت کشاورزان را بگیرند. دولت باید پیش از این خرید تضمینی میوه شب عید را انجام می داد و اکنون هم تنها راه ارزان کردن میوه شب عید جلوگیری از فعالیت دلالان از میادین تا میوه فروشی هاست.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه دولت رویه ای دارد که هر کجا به مشکل بر می خورد، به جای یافتن راه حل، صورت مسئله را پاک می کند. /

۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
کد خبر: ۷۹٬۷۵۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =