۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۶
کد خبر: . ۷۶٬۴۳۷
رکود در نیروگاه سازی| صندوق توسعه پرداخت تسهیلات ارزی به صنعت برق را مجددا آغاز کرد

طرز طلب، مدیر عامل شرکت برق حرارتی از آغاز دوباره پرداخت تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران نیروگاهی خبر داد و گفت: دولت مخالف صادرات برق توسط بخش خصوصی نیست. اما در حال حاضر ظرفیت خطوط انتقال کشور به کشورهای همسایه حدود هزار و ۸۰۰ مگاوات است و از این ظرفیت هم تقریبا استفاده می‌شود.

بازار؛ گروه انرژی: پرداخت دیر هنگام مطالبات پیمانکاران صنعت برق از سوی وزارت نیرو، سرمایه گذاری در صنعت نیروگاه سازی را به چالش کشیده است. محسن طرز طلب مدیرعامل شرکت برق حرارتی از رکود سنگینی که بر صنعت نیروگاه سازی سایه افکنده گله کرده و می‌گوید: از آنجاییکه وام‌های دریافتی و بازپرداخت تسهیلات به صورت ارزی است حتی یک ماه تاخیر در پرداخت مطالبات هم می‌تواند زیان سنگینی را به سرمایه گذاران نیروگاهی وارد کند. آنگونه که این فعال صنعت برق می‌گوید: اقساط فعالان صنعت نیروگاه سازی فرا رسیده اما به دلیل بد حسابی دولت قادر به پرداخت آن نبودند. همین مساله موجب شد که صندوق توسعه ملی پرداخت تسهیلات به صنعت برق را متوقف کند.

او ادامه داد: بعد از مذاکراتی که با مسئولین صندوق توسعه ملی برگزار شد، بازپرداخت تسهیلات به فعالین صنعت برق دوباره از سر گرفته شده است.

درحالی برخی از فعالین صنعت برق مدعی‌اند که دولت مخالف صادرات برق توسط بخش خصوصی است، اما طرز طلب می‌گوید که زیرساخت‌های لازم برای صادرات برق در کشور فراهم نیست. به گفته او، در حال حاضر ظرفیت خطوط انتقال کشور به کشورهای همسایه حدود هزار و ۸۰۰ مگاوات است و از این ظرفیت هم تقریبا استفاده می‌شود.  متن گفتگوی بازار با محسن طرز طلب مدیرعامل شرکت برق حرارتی را در ادامه می‌خوانید:

* توسعه ظرفیت نیروگاه‌های کشور متناسب با این رشد مصرف نیست. فعالان صنعت برق مدعی اند که ساخت نیروگاه در کشور فاقد توجیه اقتصادی است و همین مساله می‌تواند تامین برق کشور در سال‌های آینده را به چالش بکشد. این ادعا تا چه اندازه درست است؟

ورود بخش خصوصی به نیروگاه سازی به شدت کاهش پیدا کرده و رکود در این صنعت است. اقساط تسهیلات ارزی که بخش خصوصی از صندوق توسعه ملی دریافت کرده بود فرا رسیده اما قادر به پرداخت آنها نیستند. همین مساله انگیزه سرمایه گذاری در این صنعت را به شدت کاهش داده است.

مشکل اصلی فعالان  صنعت برق بدقولی و عدم پرداخت به موقع مطالبات از سوی وزارت نیرو است. از آنجاییکه وام‌های دریافتی و بازپرداخت تسهیلات به صورت ارزی است حتی یک ماه تاخیر در پرداخت مطالبات هم می‌تواند زیان سنگینی را به سرمایه گذاران نیروگاهی وارد کند

* با وجود اینکه بد حسابی دولت موجب شده که فعالان صنعت برق از پس پرداخت تسهیلات خود برنیایند، چرا صندوق توسعه ملی پرداخت وام به این بخش را متوقف کرده است؟
اتفاقا این انتقادی است که ما هم در مذاکراتی که با مسئولین صندوق توسعه ملی داشتیم، مطرح کردیم. البته به دنبال مذاکراتی که داشتیم پرداخت تسهیلات ارزی که به دلیل حجم بالای معوقات صنعت برق متوقف شده بود، دوباره از سر گرفته شد. صندوق توسعه ملی طی نامه ای بانک‌ها را ملزم به پذیرش و پرداخت تسهیلات به متقاضیان سرمایه گذاری در صنعت نیروگاه سازی کرده است.

* با توجه به قیمت گذاری دستوری برق از سوی دولت آیا پرداخت تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی به تنهای می‌تواند انگیزه لازم برای ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به نیروگاه سازی را ایجاد کند؟
با توجه به قراردادهای خرید تضمینی برق، قیمت گذاری دستوری و ارزانی برق خسارت چندانی را به فعالان بخش خصوصی وارد نمی‌کند. مشکل اصلی فعالان این صنعت بدقولی و عدم پرداخت به موقع مطالبات از سوی وزارت نیرو است. از آنجاییکه وام‌های دریافتی و بازپرداخت تسهیلات به صورت ارزی است حتی یک ماه تاخیر در پرداخت مطالبات هم می‌تواند زیان سنگینی را به سرمایه گذاران نیروگاهی وارد کند. به عنوان مثال قیمت دلار در یک سال گذشته بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده و همین مساله موجب شده که بدهی آنها دو برابر شود.

* با توجه به این شرایط آیا بخش خصوصی حاضر به دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی و بازپرداخت ارزی است؟
از آنجاییکه صندوق به صورت ارزی وام می‌دهد، بازپرداخت آن هم ارزی است. درست است که سرمایه گذاری در صنعت برق کاهش پیدا کرده اما نمی توان گفت که به صفر رسیده است. به عنوان مثال طیق بند ت ماده ۴۸ برنامه ششم توسعه طی یک هفته آینده یک مناقصه برای ساخت یک بلوک سیکل ترکیبی در استان مازندران مناقصه ای برگزار خواهد شد. حدود ۱۵ تا سرمایه گذار تایید صلاحیت شده و در این مناقصه شرکت خواهند کرد. ارزش این سرمایه گذاری حدود ۲۵۰ میلیون یورو اعلام شده است.

در حال حاضر ظرفیت خطوط انتقال کشور به کشورهای همسایه حدود هزار و ۸۰۰ مگاوات است و از این ظرفیت هم تقریبا استفاده می‌شود

* در حال حاضر کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و عراق نیاز مبرم به برق دارند. این یک فرصت‌های طلایی است که دولت می‌تواند از آن استفاده کند تا هم انگیزه سرمایه گذاری در صنعت برق را افزایش دهد و هم اینکه از حجم بدهی خود کم کند. چرا با این وجود دولت اجازه صادرات برق به بخش خصوصی را نمی دهد؟
 وزارت نیرو با صادرات برق توسط بخش خصوصی مخالفتی ندارد به شرط اینکه این بخش بتواند بازاریابی خارجی و تامین سرمایه لازم برای ساخت نیروگاه را انجام دهد و پول گاز مصرفی نیروگاه را به قیمت واقعی پرداخت کند. البته زیرساخت‌های لازم برای صادرات برق هم باید در کشور فراهم شود. اینطور نیست که دولت امروز اجازه صادرات بخش خصوصی را بدهد و از فردا صادرات آغاز شود. در حال حاضر ظرفیت خطوط انتقال کشور به کشورهای همسایه حدود هزار و ۸۰۰ مگاوات است و از این ظرفیت هم تقریبا استفاده می‌شود.

* در حال حاضر سهم بخش خصوصی از نیروگاه‌های حرارتی کشور چقدر است و چقدر در این صنعت سرمایه گذاری شده است؟
 حدود ۵۷۰ واحد نیروگاه‌ها حرارتی داریم که حدود ۶۸ درصد این تاسیسات در اختیار بخش خصوصی و بقیه در اختیار دولت است و ۲۰ درصد از سهم دولت هم در لیست واگذاری است. آنگونه که آمارها نشان می‌دهد در ۱۵ سال گذشته حدود شش و نیم میلیارد یورو به جز مبالغ ریالی در صنعت برق سرمایه گذاری شده است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۶
کد خبر: ۷۶٬۴۳۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =