۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸
کد خبر: . ۷۶٬۳۵۱
منطقه آزاد جاسک در برقراری پیوندهای امن اقتصادی فراملی موثر است

بندرعباس- استاندار هرمزگان با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های سواحل مکران و منابع منطقه‌ای گفت: جاسک به‌عنوان مفصل مهم ارتباطی کشور باشد و از طریق تاسیس منطقه آزاد، نقش آن در برقراری پیوندهای امن اقتصادی فرا ملی کشور می‌تواند ارتقاء پیدا کند.

به گزارش بازار، به نقل از روابط عمومی استانداری هرمزگان، فریدون همتی در نشست کمیسیون امور زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: تاسیس منطقه آزاد جاسک با استفاده بهینه از منابع موجود در منطقه از جمله نیروی انسانی، موجب ارتقای امنیت،  رفاه اجتماعی و توسعه اقتصادی سریع این منطقه می‌شود.

وی توسعه جامعه محلی را یکی از اهداف مهم طرح توسعه سواحل مکران برشمرد و اضافه کرد: برای دستیابی به یک مدل مطلوب در ایجاد مناطق آزاد، باید تصمیم‌ها و تجربه های مناطق آزاد بررسی شود و پس از احصاء دستاوردها و تنگناهای فعلی این مناطق، قوانین جدید مناطق آزاد ابلاغ و اجرایی شود.

استاندار هرمزگان اظهارداشت: در صورت موافقت با تاسیس منطقه آزاد جاسک از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشکلات فعلی رخ ندهد.

همتی، با بیان اینکه در مقوله توسعه اقتصادی باید همواره علاوه بر تلاش برای شناسایی ظرفیت‌های بیرونی کشور باید تولید و رشد اقتصادی بر پایه توانمندی های داخل کشور استوار شود، گفت: این توسعه زمانی اتفاق می‌افتد که جامعه محلی همتراز با توسعه منطقه رشد پیدا کند و مردم با سیاست‌های توسعه‌ای همراهی کنند.

وی خاطرنشان کرد: بهره گیری از نیروی انسانی و توسعه اشتغال جامعه محلی یکی از مولفه‌های اصلی برای جلب مشارکت مردم در فعالیت‌های توسعه ای است.

استاندار هرمزگان همچنین با اشاره به تشکیل سازمان توسعه مکران در آینده نزدیک، تصریح کرد: در صورت تصویب تاسیس منطقه آزاد جاسک، علاوه بر استقرار دستگاه های اجرایی و نهادهای حاکمیتی، وظایف و ماموریت سازمان توسعه مکران ممکن است سبب تداخل بین وظایف نهادهای دیگر شود که باید نقش هر یک از ارگان‌ها و نهادها به‌صورت شفاف در قانون تعریف شود.

وی افزود: با توجه به اینکه مسوولیت کلی مناطق آزاد مستقر در هرمزگان و سایر استان هایی که دارای مناطق آزاد هستند بر عهده استانداران و مجموعه استانداری است، به منظور توسعه متوازن باید اختیارات استان‌ها در حوزه مدیریت مناطق آزاد افزایش پیدا کند.

به گزارش بازار، تصمیم گیری در خصوص تصویب یا تصویب نکردن لایحه تاسیس منطقه آزاد جاسک به نشست آینده کمیسیون امور زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام موکول شد.

۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸
کد خبر: ۷۶٬۳۵۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =