کره جنوبی؛ سردمدار رشد اقتصادی در دهه آینده| رمز موفقیت سئول چیست؟

انتظار می رود طی یک دهه آتی کره جنوبی بالاترین نرخ رشد اقتصادی را تجربه کند و در زمره قویترین اقتصادهای دنیا قرار گیرد. دلیل موفقیت این کشور را می توان سرمایه گذاری این کشور در توسعه نیروی انسانی و بهره گیری از توانمندترین افراد برای آموزش در مدارس دانست. البته معلمان این کشور در زمره افرادی هستند که بالاترین سطح دستمزدها را نیز دریافت می کنند.

بازار؛ گروه بین الملل:در این روزها که دنیا با چالشهای اقتصادی زیادی دست به گریبان است، یافتن پاسخ این سوال مهم که در آینده دنیا چه وضعیتی خواهد داشت و کدام کشورها بالاترین نرخ رشد اقتصادی را شاهد خواهند بود، اهمیت زیادی دارد. طبق گزارش منتشر شده توسط مجمع جهانی اقتصاد تا یک دهه آینده کشور کره جنوبی بالاترین نرخ رشد اقتصادی را تجربه خواهد کرد و در زمره قهرمانان اقتصاد دنیا قرار می گیرد.

مجمع جهانی اقتصاد در این گزارش نوشت: «کره جنوبی را می توان ساده ترین انتخاب برای دهه پیش رو دانست. کشوری که در زمره اقتصادهای صنعتی است، زیر ساختهای توسعه یافته ای دارد و فرصتهای رشد اقتصادی برای ان فراهم است. این کشور از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی رشد اقتصادی را شاهد بود و موتور اقتصادی این کشور برای بالغ بر دو دهه با سرعت بالایی حرکت کرد. در این دو دهه کمتر سالی بود که رکود یا رشد اندک اقتصادی در کشور کره جنوبی مشاهده شود و همین مساله باعث تبدیل شدن کره جنوبی به یک اقتصاد توسعه یافته آسیایی شد. البته در سال ۱۹۹۷ یعنی زمان که بحران مالی در کشورهای شرق آسیا ایجاد شد، اقتصاد کره جنوبی هم به شدت آسیب دید ولی این کشور توانست به سرعت از بحران خارج شود و دوباره رشد را شاهد باشد.»

برخی مخالف این انتخاب هستند
 افرادی که انتخاب کره جنوبی را در فهرست قهرمانان اقتصاد دنیا در دهه جاری میلادی نادرست می دانند، بر این باورند که کشورهای ثروتمند و اقتصادهای توسعه یافته پتانسیل کمتری برای رشد در اختیار دارند و به همین دلیل نمی توان انتظار داشت نرخ رشد اقتصادی انها به اندازه کشورهای در حال توسعه باشد.

به همین دلیل قرار گرفتن کره جنوبی در فهرست کشورهایی که در این دهه بالاترین رشد را تجربه خواهند کرد، کار نادرستی است. ولی وضعیت کره جنوبی متفاوت از دیگر کشورها است و دلیل این تفاوت هم سرمایه گذاری این کشور در سرمایه های انسانی است.

در سال ۲۰۱۹ به ازای هر یک میلیون نفر از جمعیت این کشور ۳۳۱۹ درخواست ثبت اختراع ارایه شد که این نسبت در تمامی کشورهای صنعتی بی سابقه است. در کشور ژاپن که از این نظر در جایگاه دوم قرار دارد به ازای هر یک میلیون نفر از جمعیت کشور تنها ۱۹۴۳ درخواست ثبت اختراع وجود دارد و در کشورهای چین و امریکا به ترتیب ۸۹۰ و ۸۶۹ درخواست ثبت اختراع ارایه می شود. این نشان می دهد کره جنوبی یک سر و گردن بالاتر از دیگر کشورهای دنیا است و سرمایه های انسانی این کشور در زمره ارزشمندترین  ها در دنیا هستند.

در آوریل سال ۲۰۱۹ کره جنوبی کمپین 5G را در سراسر کشور راه اندازی کرد و توانست نام خود را به عنوان اولین کشوری در دنیا که این تکنولوژی را در سطح وسیع به کار گرفته است، ثبت کند. اما فهرست موفقیتهای این کشور به اینجا ختم نمی شود و گزارشهای تازه نشان می دهد که شرکتهای کره ای در نظر دارند تا سال ۲۰۲۶ میلادی ۱۵ درصد از سهم بازار 5G دنیا را به خود ا

ختصاص دهند. در صورت تحقق این طرح قدرت و جایگاه اقتصادی این کشور در دنیا افزایش چشمگیری پیدا می کند.

سرمایه گذاری کره جنوبی روی نیروی انسانی عامل موفقیت این کشور است
 به علاوه در این کشور طرح بسیار خلاقانه ای اجرا شده است که نشان دهنده تمرکز دولت روی سرمایه گذاری تمام عیار برای تربیت فرزندان کشورش است. این کشور  افرادی که از نظر سطح هوش و توانمندی های فردی بالاتر از دیگر افراد هستند را به عنوان معلم انتخاب می کند و ضمن دادن اموزشهای لازم به آنها، از این افراد برای تربیت نسل بعدی کشور کمک می گیرد.

در ضمن در این کشور معلمان بالاترین درآمد را دارند و در زمره ثروتمند ترین افراد جامعه هستند. یک نمونه از این افراد را می توان «چا گیل یانگ» دانست که داستانش در مورد تدریس ریاضی طی یک سال به صورت آنلاین توانسته است درآمدی بالغ بر ۸ میلیون دلار برای او به همراه بیاورد. درآمدی که هیچ معلمی در دنیا به دست نمی آورد و در مشاغل دیگر هم کمتر دیده می شود.

از دیگر عواملی که باعث می شود تا این کشور در همین مسیر مثبت اقتصادی به حرکت خود ادامه دهد این است سیاستهای دولت کره جنوبی با هدف افزایش برابری اقتصادی و ارایه فرصتهای مناسب برای تمامی مردم است.

در واقع  تمامی مردم در جریان رشد اقتصادی کشور منفعت می برند و هیچ کسی نمی تواند ادعا کند از مسیر رشد بازمانده است. در این فضای اقتصادی و سیاسی، انتظار می رود سرانه درآمد ملی کره در یک دهه پیش رو از ژاپن بیشتر شود و توسعه زیرساختهای اقتصادی و تکنولوژیکی از دیگر کشورهای آسیایی فراتر رود.

۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
کد خبر: ۷۵٬۲۳۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =