۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲
کد خبر: . ۶۷٬۹۳۴
دام های آذربایجان غربی پلاک کوبی می شوند/ ضرورت صنعتی سازی دامداری ها

ارومیه- جلیلی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پلاک کوبی دام ها با هدف جلوگیری از قاچاق دام در استان خبر داد.

رسول جلیلی در گفتگو با خبرنگار بازار با تاکید بر صنعتی کردن واحدهای پرورش دام در استان، اظهار کرد: برخی از واحدهای دامی در سیستم های روستایی و سنتی پرورش داده می شوند که با توجه به ابلاغیه های وزارتی تخصیص هر گونه نهاده و کنسانتره منوط به پلاک کوبی و ثبت در سامانه هویت مرکز اصلاح نژاد کشور است.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از قاچاق دام تمامی دامداران اعم از واحدهای پروانه دار و غیر پروانه دار در سیستم های روستایی و سنتی موظف به همکاری با مجریان پلاک کوبی استان شامل سازمان نظام مهندسی کشاورزی، اتحادیه دامداران، اتحادیه دام و طیور، انجمن مایه کوبان، اداره کل دامپزشکی، اتحادیه عشایری در سطح شهرستانهای استان و روستاها هستند.

جلیلی اضافه کرد: بر اساس قانون قاچاق کالا و ارز، تمامی دام های کشور بدون شماره گوش ۱۵ رقمی که در سامانه هویت باید ثبت شوند و بدون پلاک کوبی حق خرید و فروش، نقل و انتقال و حتی در محل نگهداری به عنوان دام قاچاق محسوب می شوند.

توزیع نهادهای دامی در بین دامداری های سنتی و صنعتی آذربایجان غربی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی همچنین از دامداران درخواست می شود هرچه سریعتر برای برخورداری از خدمات دولتی از جمله دریافت نهاده دولتی و غیره نسبت به پلاک کوبی احشام خود اقدام کنند.

جلیلی با بیان اینکه برای حمایت از دامداران نهاده دامی و کنسانتره با قیمت مصوب دولتی برای دامداری های های صنعتی و سنتی دام سبک و سنگین استان توزیع می شود، اظهار کرد: نهاده و کنسانتره دامی بر اساس تعداد جمعیت دامی هر شهرستان و نوع پرورش بین دامداران استان توسط مدیریت های جهاد کشاورزی و اداره کل عشایر و اتحادیه های تخصصی دامداران و عشایر توزیع می شود.

وی با تأکید بر اینکه نهاده‌ها در سامانه بازارگاه توسط شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت های وارد کننده نهاده عرضه می‌شوند، افزود: نهاده دامی و کنسانتره به منظور حمایت و ایجاد تعادل در بازار بین دامداران استان توزیع شده است، که شامل جو، ذرت و کنجاله سویای وارداتی و سبوس است که در اختیار دامداران استان قرار گرفته است.

آذربایجان غربی با ۴.۶ میلیون واحد دامی یکی از قطب های تولید گوشت کشور به شمار می رود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه کنسانتره  و نهاده های دامی مورد نیاز دامداران با قیمت مصوب در اختیار آنها قرار می گیرد، گفت: آذربایجان غربی با برخورداری بیش ۴.۶ میلیون  راس دام سبک و سنگین، جزو استانهای با ظرفیت بالای دام در کشور به شمار می رود.

جلیلی اضافه کرد: هم اکنون تعداد ۳۸۰ واحد گاو داری شیری صنعتی به ظرفیت ۲۱ هزار و ۹۲۵ راس، ۳۵۵ واحد گوساله پرواری با ظرفیت ۴۸ هزار و ۸۶۲ راس، ۱۱۶ واحد بره پرواری صنعتی با ظرفیت ۴۲ هزار و ۹۲۵ راسبه همراه ۱۹ واحد گوسفند صنعتی با ۷ هزار و ۱۷۴ راس و یک هزار و ۴۸ راس گاومیش در قالب ۹ واحد یکی از قطب های تولید گوشت در کشور به شمار می رود.

۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲
کد خبر: ۶۷٬۹۳۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =