۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۹
کد خبر: . ۶۵٬۱۲۸
تمام مخازن مازوت نیروگاه های استان تهران پلمپ است

روابط عمومی شرکت تولید نیروی برق حرارتی اعلام کرد: در سطح استان تهران پنج نیروگاه ری (باقرآباد)، ‌ طرشت (ستارخان)، بعثت (محله خزانه) پرند (ابتدای شهر پرند) و شهدای پاکدشت (شهرستان پاکدشت) وجود دارد که هیچ یک از سوخت مازوت استفاده نمی‌کنند.

به‌ گزارش بازار به نقل از وزارت نیرو، پیرو گزارش‌ها و اخبار درج شده در رسانه‌ها درباره مصرف مازوت در نیروگاه‌های تهران، روابط عمومی شرکت تولید نیروی برق حرارتی توضیحاتی جهت تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی به مردم ارائه کرد.

طبق این توضیحات، نیروگاه ری از جمله نیروگاه‌های گازی کشور محسوب می‌شود که تنها می‌تواند از سوخت گاز استفاده کند. نیروگاه‌های پرند و شهدای پاکدشت سیکل‌ترکیبی و نیروگاه‌های طرشت و بعثت، بخار هستند. سوخت اول تمامی نیروگاه‌های کشور گاز است و سوخت دوم به صورت مایع در مخازن سوخت هر نیروگاه ذخیره می‌شود تا در مواقع بحرانی و قطع گاز از آن استفاده شود. در نیروگاه‌های گازی، ‌ سوخت دوم گازوییل و در نیروگاه‌های بخار سوخت دوم مازوت می‌باشد.

تنها نیروگاه‌های طرشت و بعثت در تهران امکان استفاده از سوخت مازوت به عنوان سوخت دوم را دارند، که به خاطر موقعیت جغرافیایی تهران و مسایل زیست محیطی‌ سال‌های متمادی است که به هیچ وجه از سوخت دوم استفاده نکرده و در حال مصرف گاز هستند. در نیروگاه ری، ‌پرند و شهدای پاکدشت نیز همچنان سوخت اصلی گاز ‌استفاده می‌شود.

نیروگاه طرشت داری چهار واحد بخار به ظرفیت کل ۵۰ مگاوات و یک واحد گازی کوچک ۲۵ مگاواتی است که حدود ۴۰ سال است که از سوخت مازوت استفاده نکرده است. تمامی واحدهای این نیروگاه از مهرماه  برای بحث تعمیرات از مدار خارج شده است و نیروگاه، برق تولید نمی‌کند و در واقع خاموش است.

در نیروگاه بعثت نیز از سوخت گاز استفاده می‌شود و پلمپ مخزن مازوت‌ آن از سال ۹۲ باز نشده است. در حال حاضر به دلیل نیاز به تولید برق، ‌هر سه واحد این نیروگاه در حال تولید است. موضوع عدم استفاده از مازوت در بازدیدهای محمد رستگاری، ‌ معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران، ‌ از این نیروگاه مورد بررسی و تایید قرار گرفته است.

نیروگاه شهید منتظر قائم که در استان البرز و شهرستان فردیس قرار دارد نیز در حال حاضر از سوخت گاز استفاده می‌کند و از سال ۹۴ مخازن مازوت آن پلمپ است و اداره محیط زیست استان البرز به صورت آنلاین درحال رصد این نیروگاه است.

در اتاق فرمان این نیروگاه سیستم پایش گازهای خروجی از اگزوزهای واحد بخار نصب شده که امکان رصد آنلاین این نیروگاه را فراهم می‌کند.

البته در حال حاضر به دلیل کمبود سوخت گاز، دو واحد گاز و دو واحد بخار این نیروگاه از مدار خارج شده و واحدهای دیگر با نصف توان در حال تولید برق هستند. این نیروگاه دارای سه واحد گازی هر یک به ظرفیت ۱۱۶ مگاوات، سه واحد بخار بخش سیکل ترکیبی به ظرفیت ۱۰۰ مگاوات و ۴ واحد بخار قدیمی هرکدام به ظرفیت ۱۵۶ مگاوات است.

روابط عمومی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی آمادگی دارد تا امکان ورود تمامی خبرنگاران و اصحاب رسانه و تهیه گزارش مستند در این باره را به نیروگاه‌های فوق در استان تهران و البرز فراهم نماید.

۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۹
کد خبر: ۶۵٬۱۲۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =