کشاورزی سکوی پرش توسعه اقتصادی است

کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: حوزه کشاورزی، سکوی پرش توسعه اقتصادی است و اگر مسائل پیش روی این حوزه به‌درستی پیگیری و رفع شود، قطعاً اثرات مثبت آن در صنایع تکمیلی و جهش اقتصادی مشاهده خواهد شد.

به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، شصت و یکمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با دستور کار بررسی راهکارهای برخورداری کشاورزان از طرح بیمه تأمین اجتماعی، بررسی مسائل صندوق بیمه تأمین اجتماعی روستائیان، عشایر و کشاورزان و همچنین بررسی مسائل شرکت‌های صنعت پخش استان برگزار شد.

کیوان کاشفی، رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه شورای گفت‌وگوی استان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است، گفت: تشکل‌های بخش خصوصی و گاها بخش‌های دولتی مسائل و موارد پیش روی کسب‌وکار و اقتصاد استان را جهت حل‌وفصل به این شورا ارجاع می‌دهند و ما نیز با تقویت دبیرخانه این شورا و استفاده از کارشناسان خبره، سعی در غنی‌تر شدن بخش‌های کارشناسی این شورا داریم.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران به دستور کارهای جلسه اشاره کرد و گفت: کشاورزی سکوی پرش توسعه اقتصادی کشور و به‌ویژه استان کرمانشاه است. اگر مسائل پیش روی این حوزه به‌درستی پیگیری و حل شود، قطعاً تأثیر آن در صنایع تکمیلی بروز پیدا کرده و در جهش اقتصادی تأثیرات خود را نشان خواهد داد.

کاشفی با تأکید بر مشکلات برخورداری کشاورزان استان از بیمه تأمین اجتماعی، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های کشاورزی استان و تعداد شاغلان این حوزه، رقم اختصاص یافته برای یارانه بیمه کشاورزان محدود است و آمار خوبی در این زمینه نداریم.

او افزود: بخشنامه ۱۴۰/۳ تأمین اجتماعی برای استان‌هایی با نرخ بیکاری بالا سخت‌گیرانه است و باید مکاتبات لازم به سازمان تأمین اجتماعی کشور به‌منظور اختصاص سهمیه بیشتر به استان و یا حذف این بخشنامه صورت گیرد.

رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: پیشنهاد ما در این حوزه این است که اتحادیه‌ها و تشکل‌های ناظر بر فعالیت‌های مذکور هر سال قبل از تهیه لایحه بودجه از سوی دولت تعداد کارگاه‌های جدید را شناسایی و پیش‌بینی کرده و برای پیش‌بینی بودجه در اختیار تأمین اجتماعی قرار دهند.

کاشفی خاطرنشان کرد: تشکل‌های بخش خصوصی حوزه کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی باید اطلاع‌رسانی و تبلیغات لازم و کافی را در خصوص مطالبه گری از بیمه تأمین اجتماعی داشته باشند چراکه اگرچند سال قبل مسائل مربوط به تأمین اجتماعی مطالبه شده بود، قطعاً آمار بیمه‌شدگان حوزه کشاورزی استان بیش از اینها بود و مشکلات مالی و بودجه‌ای بیمه‌ای، تأمین اعتبار می‌شد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران در ادامه مشکلات صندوق بیمه اجتماعی روستائیان، عشایر و کشاورزان را مطرح و اذعان کرد: بالا بودن سن بازنشستگی نسبت به سایر بیمه‌ها (۶۵ سال)، عدم در نظر گرفتن تفاوت بین آقایان و خانم‌ها، کم بودن سقف مبلغ پرداختی بازنشستگی از سوی صندوق و عدم پوشش بیمه در حوزه درمان از مسائلی است که در این حوزه وجود دارد که باید بررسی و مکاتبات لازم جهت حل مشکلات آنها صورت گیرد.

او در ادامه صحبت‌هایش به انجمن صنعت پخش استان کرمانشاه که به‌تازگی در اتاق بازرگانی تشکیل شده است اشاره کرد و گفت: صنعت پخش استان یک واسطه بسیار قوی بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است که علاوه بر تأثیر مهم این صنعت در اقتصاد استان، می‌تواند نقش مهمی در تنظیم بازار داشته باشد.

کاشفی با بیان اینکه پرداختن به مطالبات فعالان این صنعت بسیار ضروری است، گفت: از مواردی که صنعت پخش استان با آن روبه‌رو است، مسئله برق مصرفی شرکت‌های دارویی و مواد غذایی که نیاز به زنجیره سرد دارند و موضوع سوخت کامیون‌های شرکت‌های پخش که یک‌طرفه واریز می‌شود و برای برگشت به مبدأ، سهمیه‌ای منظور نمی‌شود که نیاز به بررسی و حل موارد پیش رو دارد.

۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
کد خبر: ۶۴٬۷۸۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =