ویروس جدید کرونا پشت دروازه‌های کشور

رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ویروس جدید پشت دروازه‌های کشور است، گفت: همواره باید آماده بود و مرزها را بسیار قوی کنترل کنیم.

به گزارش بازار به نقل از وزارت بهداشت، علیرضا رئیسی در همایش بررسی آخرین وضعیت طرح مدیریت و کنترل همه گیری کووید۱۹ به شیوه محله و خانواده محور (طرح سردار شهید سلیمانی) که با حضور وزیر بهداشت و حضور مجازی روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و فرمانده‌هان سپاه برگزار شد، ضمن تشکر از استانداران و فرماندهان سپاه پاسداران برای همکاری با وزارت بهداشت برای کنترل شیوع کرونا در کشور با تاکید براینکه باید بدانیم اکنون در میدان جنگ حضور داریم، اظهار کرد: با نگاه به الگوی بیماری در دنیا و کشور متوجه خواهیم شد که فراز و فرودهای ویروس برای ما درس‌های مختلفی دارد.

وی با بیان اینکه ما در اردیبهشت به یک آرامش نسبی در کنترل بیماری رسیدیم، اما بلافاصله با موج سهمگین ویروس مواجه شدیم که تلفات بسیاری به همراه داشت، گفت: براساس برآورد بدست آمده اگر روند قبلی ادامه پیدا می‌کرد و محدودیت‌ها اجرا نمی‌شد، شاهد ۵۰ هزار بستری بیشتر و ۷ هزار و ۵۰۰ مرگ بیشتر بودیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به این موضوع که اگر کوچکترین غفلتی در خصوص رعایت شیوه نامه‌ها داشته باشیم اوج بعدی بیماری بهمن خواهد بود که اتفاقات ناگواری را به همراه خواهد داشت، افزود: رفتار ویروس قابل پیش بینی نیست و اکنون جهش فوق العاده‌ای پیدا کرده است.

رئیسی با اشاره به اینکه میلیون‌ها نفر در آستانه سال نو میلادی در انگلیس درگیر ویروس جدید شده اند، گفت: ویروس جدید پشت دروازه‌های کشور است به همین منظور همواره باید آماده بوده و باید مرزها را بسیار قوی کنترل کنیم و برنامه ریزی‌های لازم را برای زمانی که قدرت سرایت ویروس افزایش پیدا کرد، داشته باشیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: کووید ۱۹ تقریبا در حال از بین رفتن است و ویروس انگلیسی در حال جایگزین شدن است. از ۳۰ شهریور این ویروس در انگلیس شیوع پیدا کرد، اما متاسفانه به درستی اطلاع رسانی نشد و در هفته سوم آذر که تعداد مبتلایان به هزار و ۱۰۸ مورد رسید اطلاع رسانی شد؛ در نیجریه و آفریقای جنوبی هم موتاسیون جدید اتفاق افتاده است، اما این حجم از موتاسیون در ویروسی که آر ان‌ای بوده، بسیار عجیب و نشان دهنده این است که ویروس قابل پیش بینی نیست.

وی تصریح کرد: در صورت بروز ویروس جدید باید مجموعه اقداماتی که اکنون در طرح شهید سلیمانی در حال اجراست ادامه دهیم. بیماریابی زودهنگام، جداسازی (ایزوله) و رصد اطرافیان بیمار سه کار اصلی هستند که هرگز نباید فراموش شوند.

رئیسی با تاکید برای اینکه ما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم، افزود: در ارتباط با تعداد آزمایش هیچ کمبودی نداریم؛ تاکنون حدود ۸۰۰ هزار تست توزیع شده است و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تست هم داریم که در صورت نیاز دانشگاه‌ها توزیع خواهیم کرد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت به ویژگی‌های طرح شهید سلیمانی نسبت به دیگر طرح‌هایی که در دنیا و کشور در حال اجرا هستند اشاره و اضافه کرد: ما در این طرح به سمت بیمار یابی فعال حرکت کرده ایم. از آنجایی که با توجه به گستردگی و پراکندگی کشور امکان رصد سراسری وجود ندارد طرح را محله محور اجرا کردیم.

وی گفت: در این طرح جمعیت ۱۲ تا ۲۵ هزار نفر در نظر گرفته شد به این معنا که مبتلایان در منطقه ۲۵ هزار نفری رصد و وضعیت بیماری آن‌ها پیگیری می‌شود.

رئیسی با بیان اینکه سه حوزه مراقبت، نظارت و حمایت را در این طرح درنظر گرفته ایم، افزود: در بخش حمایت طرح از خانواده‌های نیازمندی که به کرونا مبتلا و جداسازی شده اند و یا کسبه‌ای که به دلیل محدودیت‌های اجرایی با مشکل اقتصادی مواجه شده بودند، پشتیبانی خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به همکاری مطلوب سپاه و فرماندار برای کنترل ویروس کرونا در استان گیلان، خاطر نشان کرد: همچنان باید آمادگی داشته باشیم تا چنانچه ویروس جهش یافته به کشور راه یافت سریعا مبتلایان را شناسایی و آن‌ها را جداسازی (ایزوله) کنیم تا زنجیره ابتلا قطع شود؛ چرا که اگر اقدام نشود ویروس جهش یافته جایگزین ویروس قبلی می‌شود و میزان ابتلا را بسیار زیاد افزایش خواهد داد.

۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۹
کد خبر: ۶۳٬۹۰۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =