۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
کد خبر: . ۶۳٬۴۳۵
چین اولین شریک تجاری اروپا در ۱۰ ماهه ۲۰۲۰

معاونت بین‌الملل اتاق ایران اعلام کرد: طبق برآوردهای صورت گرفته درباره تجارت بین‌المللی کالا در منطقه یورو و اتحادیه اروپا، چین اولین شریک تجاری این منطقه در ۱۰ ماهه ۲۰۲۰ بوده است.

به گزارش بازار، طبق بررسی‌های انجام شده درباره تجارت بین‌المللی کالا در منطقه یورو و اتحادیه اروپا در اکتبر ۲۰۲۰، معاونت بین‌الملل اتاق ایران، گزارشی از وضعیت تجارت این منطقه ارائه داد. طبق این گزارش حوزه‌های انرژی، ماشین‌آلات، وسایل نقلیه و سایر محصولات تولیدی به ترتیب بیش‌ترین کاهش را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس برآوردهای اولیه، صادرات کالاهای منطقه یورو به سایر نقاط جهان در اکتبر ۲۰۲۰ به میزان ۱۹۹.۳ میلیارد یورو بوده است. این میزان در مقایسه با اکتبر ۲۰۱۹ (۲۱۹.۰ میلیارد یورو) با ۹ درصد کاهش مواجه شده است.

میزان واردات کالا از سایر نقاط جهان نیز به میزان ۱۶۹.۳ میلیارد یورو بوده که در مقایسه با اکتبر ۲۰۱۹ (۱۹۱.۸ میلیارد یورو) به میزان ۱۱.۷ درصد کاهش یافته است. ازاین‌رو منطقه یورو ۳۰.۰ میلیارد یورو مازاد تجارت را در اکتبر سال جاری به خود اختصاص داده درحالی‌که میزان مازاد تجارت در منطقه یورو در اکتبر سال گذشته ۲۷.۲ میلیارد یورو بوده است. تجارت درون منطقه‌ای یورو در اکتبر ۲۰۲۰ به ۱۶۶.۱ میلیارد یورو کاهش یافته که در مقایسه با اکتبر ۲۰۱۹، حدود ۶.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

از ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۰، صادرات کالاهای منطقه یورو به سایر نقاط جهان به ۱ ۷۴۴.۰ میلیارد یورو کاهش یافت یعنی بالغ بر ۱۱.۱ درصد کاهش در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته و واردات کالا نیز ۱ ۵۶۴.۰ میلیارد یورو کاهش داشته که برابر با ۱۲.۴ درصد کاهش در مقایسه با ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۹ است. ازاین‌رو منطقه یورو مازاد تجارت به میزان ۱۸۰.۱ میلیارد یورو را در این دوره به خود اختصاص داده است. این در حالی است که این میزان در سال گذشته مثبت ۱۷۸.۲ میلیارد یورو بوده است.

تجارت درون منطقه‌ای یورو در دوره ژانویه - اکتبر ۲۰۲۰ به ۱۴۷۸.۴ میلیارد یورو کاهش یافته که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۱۰.۸ درصد کاهش را تجربه کرده است.

بر اساس برآوردهای اولیه، صادرات برون منطقه‌ای اتحادیه اروپا در اکتبر ۲۰۲۰، ۱۷۸.۹ میلیارد یورو بوده و در مقایسه با اکتبر ۲۰۱۹ (۱۹۹.۴ میلیارد یورو) ۱۰.۳ درصد کاهش داشته است. واردات از سایر نقاط جهان در اکتبر ۲۰۲۰، برابر با ۱۵۰.۸ میلیارد یورو بوده که نسبت به ماه مشابه در سال گذشته (۱۷۵.۹ میلیارد یورو) با کاهش ۱۴.۳ درصدی روبرو شده است.

بدین ترتیب اتحادیه اروپا میزان ۲۸.۱ میلیارد یورو مازاد تجارت با سایر کشورهای جهان را در اکتبر ۲۰۲۰ به ثبت رسانده است. در اکتبر ۲۰۱۹، میزان مازاد تجارت در اتحادیه اروپا مثبت ۲۳.۵ میلیارد یورو برآورد شده است. تجارت درون منطقه‌ای اتحادیه اروپا در اکتبر ۲۰۲۰ به ۲۶۶.۶ میلیارد یورو کاهش یافته که در مقایسه با اکتبر ۲۰۱۹، ۴.۵ درصد افت داشته است.

همچنین از ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۲۰، صادرات کالاهای برون منطقه‌ای اتحادیه اروپا به ۱، ۵۷۹.۴ میلیارد یورو کاهش یافته است (کاهش ۱۱.۳ درصدی در مقایسه با ژانویه-اکتبر ۲۰۱۹) و واردات برون منطقه‌ای نیز به ۱ ۴۱۷.۲ میلیارد یورو کاهش یافته است که در مقایسه با ژانویه-اکتبر ۱۳.۰ درصد کاهش داشته است.

بنابراین اتحادیه اروپا در ژانویه - اکتبر ۲۰۲۰ میزان ۱۶۲.۲ میلیارد یورو مازاد تجارت را به ثبت رساند. این در حالی است که مازاد تجارت در دوره مشابه در سال گذشته ۲۳.۵ میلیارد یورو بوده است. تجارت درون منطقه‌ای اتحادیه اروپا در ژانویه-اکتبر ۲۰۲۰ به ۲، ۳۳۴.۴ میلیارد یورو کاهش یافته که در مقایسه با ژانویه - اکتبر ۲۰۱۹ به میزان ۹.۵ درصد رکود داشته است.

به لحاظ نوع محصولات تجاری، حوزه‌های انرژی، ماشین‌آلات، وسایل نقلیه و سایر محصولات تولیدی به ترتیب بیش‌ترین کاهش را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که سطح واردات و صادرات محصولات غذایی، آشامیدنی و محصولات شیمیایی، مشابه سال گذشته بوده است.

در ده‌ماهه اول سال ۲۰۲۰، چین شریک اصلی اتحادیه اروپا بوده که این امر ناشی از افزایش واردات (۳.۴ درصد) و ثابت ماندن صادرات از آن کشور بوده است. همچنین تجارت با ایالات‌متحده آمریکا با افت قابل‌توجهی در واردات (۱۳ درصد) و صادرات (۱۰.۲ درصد) همراه بوده است.

۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
کد خبر: ۶۳٬۴۳۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =