بانک مرکزی «لیدر» تعیین نرخ ارز در بازار!/ دلار به کانال ۲۵ هزار تومان افتاد

قیمت ارز این روزها در حالی مسیر سراشیبی را در پیش گرفته است که به عقیده کارشناسان، بانک مرکزی بانی نوسان قیمت این کالا در بازار بوده و چنانچه این بانک ممانعتی در کاهش نرخ ارز نداشته باشد قیمت دلار در بازار به کمتر از ۲۰ هزار تومان هم می رسد.

اسدالله خسروی؛ بازار: قیمت ها در بازار ارز و سکه مدتی است نزولی شده است، این کاهش قیمت ناشی از کاهش میزان تقاضا برای خرید ارز و ترس سرمایه گذاران در تهیه این کالا برای سرمایه گذاری است چرا که سرمایه گذاران به خوبی می دانند بازار ارز دیگر بازاری مطمئن و سودآور نیست و سرمایه گذاری در آن با ریسک بالایی همراه است. طوری که مردم طی چند هفته گذشته دلار ۳۲ و ۲۲ هزار تومانی را با نوسان ۱۰ هزار تومان در بازار مشاهده کردند. این نوسان شدید قیمت در کنار بی برنامگی ها برای مهار قیمت غیر واقعی ارز در بازار موجب شده است تا بازار ارز در کشور ثبات درستی نداشته باشد، آنطور که در مواقعی قیمت آن در بازار بی منطق افزایش و در زمانی دیگر نرخ آن کاهشی می شود.

بانک مرکزی جاده بازکن افزایش نرخ ارز!
آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه تهران در گفتگو با «بازار» درباره علل کاهش نرخ ارز در بازار گفت: نرخ ارز در ماههای گذشته بی اساس در بازار افزایش می یافت و بانک مرکزی نیز مسیر افزایش رشد قیمت آن را هموار می کرد اما طی ۲ سه هفته اخیر نرخ این کالا به تدریج در حال کاهش است و اگر بانک مرکزی بخواهد، قیمت دلار حتی به زیر ۲۰ هزار تومان هم در بازار خواهد رسید.

وی با بیان اینکه ریزش قیمت ها در بازار ارز نباید روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان باشد، افزود: کاهش قیمت ارز در بازار امری ضروری است و سرمایه گذاران هم باید به خوبی بدانند برای سرمایه گذاری روی بازار ارز حساب باز نکنند چرا که این بازار بازار نامطمئنی است.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: به عقیده من بانک مرکزی لیدر قیمت گذاری نرخ ارز در بازار است. تعیین قیمتی که با افزایش نرخ ارز در بازار آزاد خود بانک مرکزی با هدف نوسان گیری قیمت ها، رهرور افزایش نرخ این کالا در صرافی ها البته با اندکی کمتراز نرخ بازارآزاد می شود در چنین شرایطی بازار آزاد چون می بیند بانک مرکزی قیمت ها را پس از افزایش قیمت از سوی بازار بالا می برد تا جایی که امکان خرید در بازار وجود باشد قیمت ها را بالا می برند.

 با افزایش نرخ ارز در بازار آزاد، خود بانک مرکزی با هدف نوسان گیری قیمت ها، رهرور افزایش نرخ این کالا در صرافی ها البته با اندکی کمتراز نرخ بازارآزاد می شود در چنین شرایطی بازار آزاد چون می بیند بانک مرکزی قیمت ها را پس از افزایش قیمت از سوی بازار بالا می برد تا جایی که امکان خرید در بازار وجود باشد قیمت ها را بالا می برند

بانک مرکزی به جای ثبات بخشی قیمت ها، نظاره گر بازار ارز شده است
وی اضافه کرد: اکنون که قیمت ارز در سراشیبی قرار دارد بانک مرکزی هر چند نمی خواهد نرخ این کالا در بازار بشدت کاهش یابد، نظاره گر بازار شده است، در حالی که در این شریط مناسب، سیاست گذاریها بانک مرکزی باید به سمت و سوس تثبیت قیمت ها و ساماندهی بازار باشد.  

این اقتصاددان با بیان اینکه قیمت ارز باید همچنان در بازار روندی کاهشی داشته باشد تا به حدود ۲۰ هزار تومان برسد افزود: بانک مرکزی کاهش کنونی نرخ ارز را نباید به حساب سیاست گذاریهای خود بگذارد چرا که این روزها هم سهم مردم از سوداگری برای ارز در بازار کم شده است و هم اینکه تقاضای آنچنانی برای ارز وارداتی به چشم نمی خورد.

وی اضافه کرد: خیلی ها می گویند قیمت واقعی ارز ۲۵ تا ۲۷ تومان است، این در حالی است که چنین اظهار نظرهایی پایه علمی درستی ندارد چرا که تعیین واقعی نرخ ارز را واقعیت های اقتصادی مشخص می کند.

با کاهش قیمت ارز قیمت کالا و خدمات هم باید کاهشی شود
بغزیان اضافه کرد: اکنون که قیمت ارز در بازار کاهشی است اما متاسفانه قیمت کالاها و خدمات در بازار همچنان افزایش بوده و متناسب با نرخ ارز پایین نمی آیند، این موضوع ناشی از عدم مدیریت درست در اقتصاد کشور و بی توجهی دولت در کنترل قیمت ها در بازار است. بنا به این گزارش، مهمترین عامل تأثیرگذار در بازار ارز از دیدگاه فعالان بازار، چشم انداز مثبت به آینده بازار است؛ از آنجایی که از ماه قبل بازار به انتخابات امریکا چشم دوخته بود و براساس نظرسنجی‌های قبل از انتخابات جهت‌گیری ارز مشخص می شد با نهایی شدن گزینه ریاست جمهوری آمریکا، سناریوهای بدبینانه برای آینده کنار رفته و بازار با امیدواری به آینده شاهد ریزش قیمت ها شده است.

اکنون که قیمت ارز در بازار کاهشی است اما متاسفانه قیمت کالاها و خدمات در بازار همچنان افزایش بوده و متناسب با نرخ ارز پایین نمی آیند این موضوع ناشی از عدم مدیریت درست در اقتصاد کشور و بی توجهی دولت در کنترل قیمت ها در بازار است

دلار در کانال ۲۵ هزار تومان/ هر گرم طلا ۱ میلیون ۱۳۱ هزار تومان
اما امروز قیمت  ارز در بازار سیر نزولی را طی کرد طوری که قیمت دلار ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان، یورو ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان و درهم امارات ۷ هزار و ۱۲۲ تومان اعلام شده است.

با کاهش قیمت درلار در بازار آزاد قیمت فروش دلار در صرافی‌ها نیز با کاهش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان و قیمت خرید دلار نیز با اختلاف ۱۰۰۰ تومانی نسبت به قیمت فروش، ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان تعیین شده است.

قیمت فروش یورو نیز با کاهش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل معادل ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت خرید یورو نیز ۲۹  هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده است.  

علاوه بر کاهش قیمت دلار قیمت سکه و ارز نیز امروز کاهشی بود. هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۱۳۱ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای ۱۸ عیار در هر گرم هم یک‌میلیون و ۱۳۱ هزار تومان، قیمت طلای ۲۴ عیار در هر گرم یک‌میلیون و ۵۲۰ هزار تومان و هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

البته باید گفت؛ نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می کند.

گزاش بازار از میدان فردوسی حاکی است؛ بازار ارز این روزها با وجود شرایط سخت کرونایی روزهای آرامی را سپری می کند.

۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
کد خبر: ۵۵٬۷۵۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =