جذب ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری در کشور

همدان - معاون وزیر راه و شهرسازی از جذب ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری در کشور خبر داد و گفت: ۶۹۰ طرح بازآفرینی شهری از محل تبصره ۱۸ در سراسر کشور در دست اجرا است.

به گزارش خبرنگار بازار؛ مهدی عبوری ظهر چهارشنبه در حاشیه بازدید از طرح‌های بازآفرینی شهری شهرستان ملایر اظهار کرد: در سال جاری یک مرحله از تخصیص اعتبارات تبصره ۱۸ با اعتباری حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های بازآفرینی در سراسر کشور به طور کامل جذب شد و منتظر مرحله بعدی این اعتبارات هستیم.

وی با اشاره به حمایت‌های دولت در بازآفرینی شهری و بسته‌های حمایتی بیان کرد: بخشی از حوزه بازآفرینی شهری به نوسازی و بهسازی بافت فرسوده برمی‌گردد که در این زمینه علاوه بر حمایت دولت، نیاز به مشارکت بخش خصوصی داریم.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: در حال حاضر ۱۴۸ هزار هکتار بافت فرسوده در کل کشور وجود دارد که شامل سه بافت تاریخی، میانی و سکونتگاه‌های غیررسمی است.

دولت به تنهایی نمی‌تواند نوسازی و بهسازی این میزان بافت فرسوده را اجرا کند

عبوری با تاکید بر اینکه دولت به تنهایی نمی‌تواند نوسازی و بهسازی این میزان بافت فرسوده را اجرا کند؛ ادامه داد:  این اقدامات باید با مشارکت بخش خصوصی، انبوه‌سازان و مدیریت شهری که نقش مهمی در این زمینه دارد؛ اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به تهیه بسته‌های حمایتی دولت یادآور شد: در این رابطه تسهیلات تبصره‌ای و غیر تبصره‌ای برای نوسازی و بهسازی بافت فرسوده از سوی دولت در نظر گرفته شده و پروانه ساخت واحدهای مسکونی در این مناطق با کمک شهرداری‌ها رایگان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هزینه ۵۰ درصد طراحی، نظارت و اجرا در سازمان نظام مهندسی در حوزه بافت فرسوده رایگان است.

عبوری ابراز امیدواری کرد: با پیگیری‌های انجام شده در شهرستان‌ها شاهد عملیاتی شدن این اقدامات و تکمیل طرح‌های زیادی در حوزه بازآفرینی شهری باشیم.

وی سفر به شهرستان ملایر را مثبت ارزیابی کرد و افزود: این سفر با هدف بازدید از طرح‌های در دست اقدام، تلاش برای تکمیل این طرح‌ها و تعریف طرح‌های جدید بود که برای اتمام طرح‌های نیمه کاره ملایر تخصیص ۱۰۰ درصدی می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکید کرد: با پیگیری نمایندگان مجلس، فرماندار ملایر، اداره کل راه و شهرسازی همدان و دیگر مسئولان مرتبط شاهد تکمیل و بهره برداری بخشی از طرح‌های نیمه‌کاره این شهرستان در حوزه بازآفرینی شهر خواهیم بود.

طراحی معماری و طراحی شهری در اراضی واگذار شده برای طرح اقدام ملی مسکن توسط کمیسیون سیما و منظر شهری مورد بررسی قرار گیرد

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی نیز عنوان کرد: طراحی معماری و طراحی شهری در اراضی واگذار شده برای طرح اقدام ملی مسکن توسط کمیسیون سیما و منظر شهری مورد بررسی قرار گیرد.

فرزانه صادق مالواجرد با اشاره به ضرورت بررسی تغییرات کاربری‌ها به صورت ماهانه، اظهار کرد: پرونده‌های کمیسیون ماده پنج و طرح‌ها نیز باید در کمیته‌های مشورتی داخلی اداره کل بررسی و اتخاذ تصمیم شود.

صادق مالواجرد تاکید کرد: باید همکاری در چهارچوب ضوابط و مقررات برای تسریع در روند طرح‌های اقدام ملی مسکن برای تغییرات کاربری‌ها به جز فضای سبز و موارد مشابه و بررسی طراحی معماری آنها به صورت ویژه انجام شود.

وی با توجه به اختصاص اعتبارات خوب برای پروژه‌های شهرسازی گفت: با توجه به تخصیص‌های اعلام شده، بازنگری در طرح‌ها در اولویت قرار گیرد.

صادق مالواجرد گفت: طرح جامع به دقت مورد بررسی قرار گرفته و برای تصویب به شورای عالی شهرسازی ارسال شود.

گفتنی است؛ معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در سفر خود به ملایر از طرح‌های مرکز درمانی سرجو، مجتمع تجاری و فرهنگی میدان استاندارد، کانال آبرو منطقه شمس‌آباد و مرکز فرهنگی طالقانی ملایر بازدید کرد و اعتبارات خوبی برای این پروژه‌ها اختصاص داد.

۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
کد خبر: ۵۳٬۵۲۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =