داخلی سازی ۶ قلم از مواد اولیه پوشک در دستور کار است

محرابی، مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تدوین بسته حمایتی برای تامین ارز مورد نیاز صنعت پوشک از طریق ارز متقاضی و واردات در مقابل صادرات خبر داد.

به گزارش بازار، افسانه محرابی مدیرکل دفتر نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه بررسی وضعیت صنایع سلولزی و صنعت پوشک کشور و در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: در چند روز اخیر روند ترخیص مواد اولیه مربوط به صنعت تولید پوشک از گمرکات کشور سرعت گرفته است.

وی افزود: این جلسه پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت تنظیم بازار برخی اقلام کالایی در کشور با حضور رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونین وزیر و تولیدکنندگان برتر این صنعت و نمایندگان تشکل های بخش خصوصی برگزار شد و مسائل مرتبط با موضوع پوشک به طور کامل مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی گفت: در بررسی های میدانی که از بازار انجام شده است، در حال حاضر کمبودی از این محصول در بازار وجود ندارد.

محرابی ادامه داد: حدود ۱۱۸ هزار تن میزان تولید پوشک در کشور است و معادل همین میزان نیز در کشور مصرف داریم؛ این درحالی است که ظرفیت اسمی تولید صنعت پوشک در کشور بیش از ۵۰۰ هزار تن است و در صورت نبود محدودیت های ناشی از تحریم ها حتی می توانیم صادر کننده این محصول باشیم.

مدیرکل دفتر نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: هم اکنون مشکل اخیر این واحدها تامین مواد اولیه، تخصیص و تامین ارز بوده است که با توجه به محدودیت منابع ارزی برای اکثر واحدها این مسئله وجود دارد.

محرابی گفت: با توجه به این که ۷۰ درصد مواد اولیه پوشک از طریق واردات و حدود ۱۰ درصد آن از طریق رقابت در بازار بورس تامین می‌شود قیمت‌ها متناسب با افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کرده است که این افزایش قیمت‌ها حتما مورد رصد و با نظارت سازمان حمایت باید باشد.

وی افزود: موضوع تامین ارز از محل صادرات و ارز متقاضی در این جلسه مطرح و هماهنگی‌های لازم در این حوزه انجام خواهد شد تا با ارایه بسته‌های حمایتی مواد اولیه تولید کنندگان تامین شود.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت بیان کرد: از ۱۵ قلم مواد اولیه تولید این کالا حدود ۱۰ قلم وارداتی است. امسال حدود ۶ رقم از اقلام وارداتی تولید پوشک برای داخلی سازی در نظر گرفته شد و فعالیت برای انحام این کار آغاز شده است.

محرابی ادامه داد: ظرفیت اسمی تولید پوشک حدود ۵۱۸ هزار تن است که در حال حاضر حدود ۱۲۰ هزار تن از آن را استفاده می‌کنیم.

وی با تاکید بر کیفیت محصولات داخلی و قابل رقابت بودن در بازارهای خارجی تصریح کرد: طی سال‌های تحریم صادرات داشتیم اما نه به میزان ظرفیتی که در کشور وجود دارد. محدودیت‌های واردات مواد اولیه وجود دارد اما استفاده از ارز متقاضی می‌تواند شرایط تولید کنندگان را بهبود ببخشد.

محرابی تاکید کرد: با افزایش تولید می‌توانیم کاهش قیمت تمام شده را شاهد باشیم، البته در این خصوص از مردم عزیز تقاضا داریم با همکاری لازم مانع سوداگری و سوءاستفاده عده ای از شرایط بازار شوند.

۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
کد خبر: ۵۱٬۹۸۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =