شهر خلاق اروند بر پایه آب ثبت جهانی می‌شود/ بوم‌گردی از طریق لنج

آبادان- قنبری، مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: در حال تلاش هستیم با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران پرونده شهر خلاق بر مبنای طراحی بر پایه آب در منطقه آزاد اروند تشکیل و در صورت دارا بودن شاخص‌های مربوطه، ثبت جهانی شود.

محسن قنبری در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: در منطقه آزاد اروند از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی تفویض اختیار گرفتیم و در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی به صورت مستقل عمل می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در حال تهیه طرح جامع گردشگری هستیم، افزود: به دلیل اینکه نقشه راه در حوزه گردشگری وجود نداشت بنا است تا با تهیه طرح جامع گردشگری بر اساس قابلیت‌ها و پتانسیل‌هایی که وجود دارد برنامه‌ ریزی‌های اجرایی و بودجه‌ای صورت پذیرد.

فارغ‌التحصیلان رشته گردشگری
مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند توضیح داد: از همه گروه‌ها و نهادهای تخصصی و ذینفع همچون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و همچنین سایر بخش‌های تخصصی در این حوزه مشاوره خواهیم گرفت تا به موتور محرکه و مولد در حوزه گردشگری بر اساس نتایج طرح دست یابیم.

قنبری با تاکید بر اینکه موتور محرکه اروند می‌تواند بوم‌گردی و گردشگری روستایی باشد، گفت: در حال تهیه پروژه‌هایی برای روستاها هستیم که در این راه از افراد متخصص با سابقه و تحصیلکرده رشته گردشگری و سایر علوم مرتبط به منظور آموزش در روستاها کمک می‌گیریم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های آبی این منطقه بیان کرد: در اروند چند رودخانه اصلی داریم؛ رودخانه اروند، کارون، بهمنشیر و همچنین اروندصغیر و کانال ژیان ظرفیت‌های آبی قابل برنامه‌ریزی در حوزه گردشگری آبی هستند.

بوم‌گردی از طریق لنج
مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند قنبری طراحی جغرافیایی منطقه آزاد اروند را بر اساس آب برشمرد و گفت: زندگی مردم این منطقه بر پایه آب است و در حال تلاش هستیم با مشارکت یونسکو پرونده شهر خلاق آبی بر مبنای طراحی بر پایه آب در منطقه آزاد اروند اروند ثبت جهانی شود؛ در حال حاضر رشت شهر خلاق غذا و سنندج شهر خلاق موسیقی است.

قنبری با بیان اینکه در رایزنی‌های صورت گرفته‌ که با نماینده یونسکو در ایران انجام شده وی استقبال کرده است، توضیح داد: اگر شاخص‌های این پرونده با شاخص‌های مورد نظر یونسکو همخوانی داشته باشد، ثبت جهانی انجام می‌شود و ضمن اینکه این موضوع به برند جهانی شدن منطقه آزاد اروند کمک می‌کند اتفاقات بسیار خوبی نیز در حوزه گردشگری تحقق می‌یابد.

وی با اشاره به برنامه‌های بوم‌گردی این سازمان، اظهار کرد: در حال راه‌اندازی بوم‌گردی از طریق لنج هستیم تا از این طریق بین گردشگری و منطقه خور بکر «گوبان» در شهرستان آبادان که فلامینگوهای ایتالیایی نیز در آنجا هستند، پیوند بزنیم.

ضرورت متمرکز شدن برنامه‌ها
مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه سخنان خود بر جایگاه ویژه مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: با اینکه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه آزاد اروند را تفویض اختیار کرده است ولی در جلساتی که با مدیران کل استان‌ها در وزارتخانه برگزار می‌شود، مناطق آزاد دعوت نمی‌شوند و به جایگاه مهم آنها توجه نمی‌شود.

قنبری تصریح کرد: ادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکنون به صورت کامل زیر نظر مدیریت توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند فعالیت نمی‌کنند و چنانچه اضافه شوند یک مجموعه متمرکز بر پایه اجرای وظایف کامل طبق یک نقشه راه مشخص انجام می‌شود.

۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲
کد خبر: ۴۷٬۰۵۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =