تاکید وزیر تعاون بر گسترش همکاری با سوریه

شریعتمداری، وزیر تعاون در دیدار ویدئوکنفرانسی با وزیر اموراجتماعی و کار سوریه از اعلام آمادگی ایران برای برداشتن گام‌های عملی به منظور توسعه همکاری‌های مشترک خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در تماس تصویری با سلوا عبدالله، وزیر امور اجتماعی و کار سوریه، روند همکاری‌ها با جمهوری عربی سوریه را مثبت ارزیابی کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امیدوارم مسیر دوستی و مودت بین دولت و ملت سوریه و زمینه‌های همکاری بیشتر دو کشور بیشتر از گذشته فراهم شود.

وی گفت: برنامه اقدام مشترک بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت امور اجتماعی و کار جمهوری عربی سوریه در سال ۹۸ امضا شده است که باید در مسیر آن گام‌های عملی برداشته شود.

وزیر کار افزود: دوره همکاری ما ۵ ساله است و برای عملیاتی کردن آن باید زودتر این اقدامات انجام شود.

شریعتمداری با بیان اینکه باید تبادل هیئت‌ها را برای اجرای برنامه اقدام مشترک پی گرفت، افزود: در حال حاضرکه امکان آن به صورت حضوری وجود ندارد، این کار می‌تواند به صورت آنلاین بین معاونان و روسای سازمان‌ها با مسئولین همتراز طرف مقابل برگزار شود.

وی همچنین بر تنظیم جدول زمانبندی مذاکرات طرفین برای عملیاتی کردن این گفتگو تاکید کرد.

شریعتمداری به فعالیت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه آمادگی دارد در زمینه توسعه روستایی، تامین مالی خرد، مشاغل روستایی، کارآفرینی، فعالیت‌های روابط کار و ... وارد همکاری شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در زمینه فنی و حرفه‌ای ظرفیت‌های خوبی برای همکاری وجود دارد خاطر نشان کرد: بخش خصوصی نیز آمادگی دارد در صورت وجود مجوز مراکز آموزشی در سوریه دایر کند.

حوزه‌های خدمات فنی و مهندسی، داروسازی، توسعه فلزات، صنایع پتروشیمی، فعالیت‌های نفت و گاز، عمران و ساخت و ساز نیز از دیگر زمینه‌های مشترک همکاری بود که وزیر کار کشورمان در این دیدار به آن‌ها اشاره کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در زمینه بهزیستی نیز ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری مشترک وجود دارد گفت: سازمان بهزیستی در ایران، یک و نیم میلیون نفر از افراد دارای معلولیت و حدود یک میلیون نفر مددجو وسالمند را تحت پوشش خود دارد.

وی گفت: خوشبختانه کرونا در مراکز نگهداری بهزیستی کنترل شده و تعداد مبتلایان بسیار کمتر از میانگین‌های جهانی و حتی پایین‌تر از متوسط کشور است.

شریعتمداری با اشاره به روزجهانی ناشنوایان به تجارب ایران در زمینه کنترل ناشنوایی، غربالگری نوزادان و کاشت حلزون شنوایی اشاره کرد و گفت: آماده ارائه تجارب ارزشمند خود در این زمینه هستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تلاش‌های ایران برای کنترل بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: به همت جوانان کیت‌های تشخیصی تهیه شده و در زمینه واکسن نیز تیم‌های تحقیقاتی خوبی در حال کار هستند و امیدواریم به زودی به نتایج خوبی برسیم.

استفاده از تجارب ایران در زمینه بهزیستی، صندوق‌های مالی خرد و صندوق‌های توسعه روستایی
در ادامه، سلوا عبدالله، وزیر امور اجتماعی و کار سوریه در این دیدار با قدردانی از اعلام آمادگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران برای استمرار بخشیدن به همکاری‌های دو کشور گفت: امیدوارم سایر مذاکرات هم از راه مجازی انجام شود تا برنامه اقدام مشترک به خوبی صورت پذیرد.

وی خواستار استفاده از تجارب ایران در زمینه بهزیستی، صندوق‌های مالی خرد و صندوق‌های توسعه روستایی شد.

وزیر امور اجتماعی و کار سوریه اظهار امیدواری کرد: این گفتگو در زمینه کارآفرینی و آموزش نیروی کار از طریق تبادل هیئت‌ها و برنامه مشترک نیز کارساز شود.

سلوا عبدالله تاکید کرد: ایران در زمینه صنعتی و پتروشیمی بسیار قوی است و امیدواریم بتوانیم تجارب خود را از طریق تبادل هیئت‌های کارشناسی انتقال دهیم.

وی با درود بر رزمندگان و مبارزان جمهوری اسلامی ایران در جنگ علیه استکبار جهانی اظهار داشت: این جنگ استکباری علیه ما و شماست وخداوند بدون شک به ما وعده پیروزی داده است و هیچ نیروی متجاوزی نمی‌تواند بر ملت‌های ما فائق آید.

۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲
کد خبر: ۴۵٬۲۸۹

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =