احتمال کاهش قیمت ارز در روزهای آتی قوت گرفت/ بانک مرکزی وارد بازار ارز می شود!

کارشناسان پیش بینی می کنند؛ با توجه به دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام از رئیس کل بانک مرکزی و مطرح شدن ساماندهی بازار ارز همچنین بررسی تاثیر تحریم ها و فشار حداکثری بر درآمد ارزی در کنار چگونگی استفاده از ارزهای صادراتی، احتمالا به زودی تصمیمی قاطع برای کاهش نرخ ارز اتخاذ خواهد شد.

اسدالله خسروی؛ بازار: افزایش سطح عمومی قیمت ها، کاهش قدرت خرید در پی بی ارزش شدن پول ملی، فشار زیادی را به مردم بخصوص قشر کم درآمد جامعه وارد کرده است این فشار که ناشی از افزایش نرخ ارز، تاثیر تحریم ها و اجرای برخی سیاست های غلط اقتصادی در کنار سوء مدیریت هاست باعث آشفتگی بازارها، سردگمی سرمایه گذاران، بیکاری، تعطیلی برخی واحدهای تولید و ... شده  تا مردم روز به روز نسبت به آینده نگران تر شوند.
نگرانی بابت اینکه بازارها به حال خود رها شده اند و نظارتی بر روی قیمت ها دیده نمی شود، از طرفی بانک مرکزی برای ساماندهی قیمت ارز همچنان به دنبال ایجاد راهکاری درست و دقیق است آنگونه که بارها اعلام کرده نرخ ارزی که در بازار آزاد قیمت گذاری می شود غیر واقعی است، این بازار را به ثبات قیمت برساند.

چرا همتی به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت
حال در چنین شرایطی که اثرگذاری رشد نرخ ارز، معیشت مردم را سخت درگیر کرده است، اخیرا همتی به درخواست مجمع تشخیص مصلحت نظام برای ارایه گزارش وضعیت اقتصادی کشور و چگونگی اقدامات کنترل رشد نقدینگی و بازار ارز به این مجمع رفت.   
به گفته وی در این جلسه روند رشد نقدینگی در طول چند دههٔ گذشته، تاثیر سیاست های مالی بر متغییرهای پولی، تاثیر تحریم و فشار حدکثری بر درآمد ارزی دولت واقتصاد کشور، موضوع هدایت نقدینگی، اهمیت برگشت ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصاد، ضرورت مدیریت واردات و جلوگیری از واردات قاچاق، اصلاح نظام بانکی و اقدامات در دست اجرا در بازار پول و ارز، محورهای گزارشی بود که در این مجمع اعلام شد.

خبرهای خوش رئیس کل بانک مرکزی در دستیابی به منابع ارزی
هر چند رئیس کل بانک مرکزی زوایای این جلسه را بازگو نکرد اما وی دیروز در صفحه شخصی خود در اینستانگرام با اشاره به اینکه صادرکنندگان ۸ میلیارد دلار از تعهدات ارزی ایفا نشده خود را به چرخه اقتصاد کشور آوردند، و از طرفی اعلام کرد؛ خبرهای خوشی از آزادی منابع ارزی مسدودی دارد، نوشت: "مردم مطمئن باشند بانک مرکزی بدون توجه به حواشی، به تلاش خود، برای ثبات سازی بیشتر در بازارها و انشاالله عبور مطمئن از آخرین مراحل فشار حداکثری، ادامه خواهد داد.  از طرفی با افزایش نرخ ارز در چند هفته اخیر، که در مورد دلایل آن به موقع خود توضیح خواهم داد، هجمه های سازمان یافته وبعضاً با هدفهای خاص، علیه بانک مرکزی آغاز شده است". از دید کارشناسان؛ برآیند چنین اخبار امیدوار کننده ای نشان می دهد که به احتمال زیاد برنامه هایی برای مهار رشد قیمت ارز با سیاست های خاص در این جلسه طرح ریزی شده است و به احتمال فراوان قیمت ها در بازار ارز در روزهای آینده کاهشی می شود.

کاهش قیمت ها در بازار ارز به زودی!
محسن صادقی اقتصاددان و کارشناس مالی در گفتگو با «بازار» درباره تاثیرگذاری بررسی قیمت ارز در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور همتی رئیس کل بانک مرکزی، گفت: همانطوری که رئیس بانک مرکزی به برنامه ریزی مهار رشد قیمت ها در بازار ارز در این جلسه اشاره کرده است، بی شک قیمت ارز طی روزهای آینده کاهش می یابد.
وی دلیل اصلی افزایش قیمت دلار را کمبود ارز آوری عنوان کرد و اظهار داشت: پس از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه اف ای تی اف (فروردین ماه گذشته) قیمت دلار که حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان بود، روند صعودی به خود گرفت چرا که محدودیت ها تشدید و ارز آوری برای کشور سخت و به تدریج کاهش یافت.
این کارشناس مالی به قیمت دلار ۳۰ هزار تومانی و سکه ۱۵ میلیونی در این روزها اشاره کرد و اظهارداشت: محدودیت در عرضه ارز به بازار به دلیل مدیریت منابع محدود ارزی از سوی بانک مرکزی باعث شد تا قیمت دلار در بازار مسیر رشد را در پیش گیرد و بدنبال آن قیمت سکه و طلا نیز به اوج برسد.

ناپایدار شدن قیمت ها در بازار ارز/ سرمایه گذاری در بازار ارز خطر ناک شد
صادقی به رشد بی منطق قیمت ارز در بازار اشاره کرد و افزود: قیمت ۳۰ هزار تومانی دلار رقمی ناپایدار است زیرا هر لحظه امکان دارد بانک مرکزی اقدامات خود را در راستای تعدیل قیمت ها در بازار ارز بکار گیرد. اقدامی که گویا در جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور همتی راهکارهایی برای مهار قیمت ها ارایه شده است. طوری که شائبه درباره تجدید نظر درباره تصمیمات اف ای تی اف البته با حفظ چارچوبها و نیز بازگشت ارزهای صادراتی همچنین شیوه ساماندهی بازار مطرح بوده و این تصمیمات چنانچه شکل عملی به خود گیرد سیر نزولی قیمت ارز و  کاهش قیمت دلار حتی به زیر ۲۰ هزار تومان دور از انتظار نیست.  
وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در بازار ارز اکنون خطرناک شده است، اضافه کرد: نرخ ارز و خودرو در بازار بی منطق بالا رفته است، بنابراین سرمایه گذاران این کالاها باید مواظب سرمایه هایشان باشند چرا که در صورت ورود بانک مرکزی به بازار، قیمت این کالا ها به شدت پایین خواهد آمد. کاهش قیمتی که فعالان خودرو دلار ۴۰ هزار تومانی را برای افزایش قیمت این کالا در نظر گرفته اند در حالی که این قیمت ها بی منطق و غیر واقعی است.

بازار سرمایه هنور فعالیت خود را با دلار ۳۰ هزار تومانی آغاز نکرده است
صادقی اضافه کرد: بازار سرمایه هنوز فعالیت خود را بر مبنای دلار ۳۰ هزار تومانی شروع نکرده است، افزود: این بازار به دلیل دور نمای سیاهی که پیش روی آن قرار دارد با ملاحظه به نرخ ارز در فعالیت های خود نگاه می کند و اگر فعالیت های خود را بر مبنای دلار با نرخ بالا در نظر گیرد، بی شک مشکلات در این بازار بیشتر خواهد شد.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ایران منابع ارزی فراوانی در برخی کشورها چون عراق، کره جنوبی و ... دارد که به دلیل مشکل نقل و انتقال امکان دسترسی به آن وجود ندارد، اظهار داشت: آن طور که رئیس کل بانک مرکزی دیروز اعلام کرد؛ «خبرهای خوشی در راه است»  از طرفی خبر از بازگشت ۸ هزار میلیارد دلار ارز صادراتی مطرح است، بنابراین با بازگشت ارزهای صادراتی و تصمیماتی که برای ساماندهی نرخ ارز اتخاذ شده است، دست بانک مرکزی برای تعدیل قیمت ها و عرضه ارز به بازار باز شده است که در صورت دخالت این بانک به بازار، نیاز بازار به ارز تامین و قیمت ها روندی نزولی به خود خواهند گرفت.
صادقی خاطرنشان کرد:همانطور که در اوائل مهر ماه سال ۹۷ قیمت ارز در بازار به شدت بالارفته بود و نرخ دلار در محدوده ۲۰ هزار قرار داشت، بانک مرکزی با عرضه ارز فراوان و مستمر به یازار باعث شد تا قیمت دلار به زیر ۱۰ هزار تومان بیاید و در نهایت در رقم ۱۲ هزار تومان برای مدتی ثابت شود. بنابراین اکنون نیز با ورود بانک مرکزی به بازار و عرضه ارزهای صادرتی به بازار، قیمت ارز به شدت کاهش می یابد.

۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
کد خبر: ۴۵٬۰۶۰

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =