کاشت جایگزین پسته در ۳۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی

ارومیه- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از ترویج کاشت و جایگزینی پسته با سایر محصولات آب بر در سطح ۳۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی واقع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه طی سال های اخیر خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، رسول جلیلی اظهار داشت: با توجه به تغییرات اقلیمی و در صورت تامین اعتبار از محل طرح اصلاح، احیا و جایگزینی باغات و تغییر الگوی کشت به منظور احیا دریاچه ارومیه نسبت به توسعه محصولات کم آب بر مانند پسته و سنجد به جای سایر محصولات باغی اقدام می شود که این تغییر الگوی کشت در مرحله اول موجب شکوفایی  اقتصاد باغداران و دوم اینکه محصولات خشکباری جایگزین محصولات رومیزی خواهد شد.

جلیلی اظهار کرد: نهال پسته با هدف مدیریت مصرف آب از طریق ترویج کشت جایگزین در سطح ۳۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان کاشت شده است و عمده کشت پسته در اراضی شهرستان های ارومیه، سلماس، مهاباد و نقده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.

وی گفت: از مجموع ۳۷۰ هکتار از باغات پسته در حدود ۵۰ هکتار به صورت نهال بارور و مابقی هنوز به سن باردهی اقتصادی نرسیده است.

جلیلی با اشاره به میانگین تولید ۵۰۰ کیلوگرم پسته در هر هکتار گفت: امسال پیش بینی می شود بیش از ۲۵ تن پسته از باغات استان برداشت شود.

وی با بیان اینکه محصول پسته از سال ششم کشت به توجیه اقتصادی و باردهی می‌رسد، گفت: در این راستا به عنوان کشت جایگزین نهال یارانه دار پسته بین باغداران متقاضی در استان توزیع شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه احیای درختان پسته با استفاده از سرشاخه کاری میسر می شود، افزود: با استفاده از سرشاخه کاری می توان نسبت به احیای درختان مسن پسته، اصلاح باغات با ارقام مناسب و پر بازده اقدام کردو در این راستا با استفاده از اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه، در سال جاری ۳۸ هکتار از باغات پسته استان با استفاده از پیوند ارقام احمد آقایی سرشاخه کاری شده است.

وی همچنین گفت: امسال در سطح نیم هکتار از باغات پسته شهرستان های ارومیه و سلماس نیز از ۱۲ رقم پیوندک ارسالی از معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به صورت باغ سازگار استفاده شده است که در حال حاضر این پیوندها با گیرایی بالای ۸۰ درصد قابل مشاهده است و در صورت تایید ارقام سازگار با اقلیم استان توسط مرکز تحقیقات در باغات سازگاری ارقام مقاوم در سطح استان ترویج خواهند شد.

۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۹
کد خبر: 41489

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =