برنامه جدی «وصندوق» برای تکمیل و توسعه صبا فولاد خلیج‌فارس

فاضل، نایب رییس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (صباانرژی) گزارشی از عملکرد شرکت صبا فولاد خلیج فارس و برنامه‌های آتی آن را ارائه کرد.

به گزارش بازار به نقل از صندوق بازنشستگی کشوری، ابوتراب فاضل گفت: شرکت صبا فولاد خلیج فارس با ظرفیت تولید سالانه ۱.۵ میلیون تن بریکت گرم در سال مالی ۱۳۹۷ به بهره‌برداری رسید؛ ولیکن با توجه به عدم تأمین گندله مکفی به‌عنوان خوراک مجتمع و سایر دلایل فنی از جمله عدم تکمیل پروژه، تاکنون دستیابی به ظرفیت اسمی محقق نشده است.

وی درعین‌حال اعلام کرد: شرکت صبا فولاد خلیج فارس از طریق اتخاذ سیاست‌های مناسب از جمله تکمیل بخش‌های باقیمانده پروژه و تست موفقیتآمیز PGT  و نیز اتخاذ سیاست‌ها و راهکارهای مناسب تأمین گندله از طریق مذاکره و انعقاد قراردادهای بلندمدت را در دستور کار قرار دارد.

فاضل با اشاره به اینکه «شرکت صبا فولاد خلیج فارس از حیث پتانسیل‌های ویژه آن در کشور و حتی منطقه منحصر به فرد است»، تصریح کرد: تمام تلاش هلدینگ «وصندوق» در جهت ارتقای فرآیندهای عملکردی، رفع مشکلات مبتلا به صنعت فولاد و نیز پیگیری و اجرای طرح توسعه در شرکت مذکور است.

نایب‌رییس هیات مدیره صباانرژی یادآور شد: یکی از سیاست‌های این هلدینگ، انجام مطالعات و بررسی‌های لازم در جهت تکمیل زنجیره فولاد اعم از صنایع بالادستی و پایین دستی است. در همین راستا و به منظور بهبود فعالیت‌های شرکت، افزایش راندمان و اجرای سیاست‌های هلدینگ، تغییرات در سطوح مدیریتی شرکت صورت پذیرفت که از جمله نتایج آن می‌توان به افزایش ظرفیت تولید در نیمه نخست سال مالی ۱۳۹۹، پیاده‌سازی استراتژی پنج ساله شرکت و مطالعات اولیه جهت اجرای پروژه فاز دوم احیاء به میزان ۱.۵ میلیون تن اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به ظرفیت تولید شرکت صبا فولاد خلیج فارس به میزان ۱.۵ میلیون تن بریکت آهن اسفنجی و متناسب با نیاز داخل و توان صادرات، محصول مذکور تولید و عرضه می‌شود.

به گفته فاضل، اگرچه تاکنون شرکت صبا فولاد خلیج فارس حدود ۳۵ درصد ظرفیت اسمی تولید داشته؛ اما با توجه به میزان مصرف بازار و پتانسیل‌های کارخانه، برنامه‌ریزی جهت نیل به ظرفیت اسمی و افزایش میزان تولید و صادرات محصول برای سال ۱۳۹۹ صورت پذیرفته است، به نحوی که بودجه سال مالی ۱۳۹۹ شرکت بر مبنای تولید و فروش ۸۵۰ هزار تن پایه‌گذاری شده است.

گفتنی است، بریکت‌ گرم آهن اسفنجی (HBI) محصولی است که در فرآیند بریکت‌سازی از آهن اسفنجی گرم (HDRI) در دمای بیش از ۶۵۰ درجه سانتیگراد تولید می‌شود. این نوع بریکت شناخته‌شده‌ترین محصول جهت حمل و نقل آسان و ایمن آهن اسفنجی در سطح جهان به شمار می‌رود. از جمله خواص بریکت گرم آهن اسفنجی که باعث تسهیل در حمل و نقل آن می‌شود، می‌توان به سطح ویژه پایین، دانسیته و استحکام مکانیکی بالا و مقاومت مطلوب در برابر اکسیداسیون اشاره کرد.

همچنین، میزان تولید و صادرات محصول شرکت صبا فولاد خلیج فارس در پایان سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۹۸ و عملکرد شش ماهه سال مالی ۱۳۹۹ به شرح جدول ذیل است:

۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹
کد خبر: 41377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =