۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳
مرکز ملی مطالعات آب‌های مرزی منابع مشترک راه‌اندازی می‌شود
وزیر نیرو:

مرکز ملی مطالعات آب‌های مرزی منابع مشترک راه‌اندازی می‌شود

اردکانیان، وزیر نیرو از برنامه‌ریزی برای تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مرزی منابع مشترک خبر داد.

به‌گزارش بازار به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان در جلسه تودیع و معارفه رئیس موسسه تحقیقات آب، با تاکید بر اهمیت و حساسیت موسسه تحقیقات آب کشور در زمان فعلی گفت: تاثیر موسسه تحقیقات آب به‌رغم ساختاری که در کشور وجود دارد مرتبط با اولویت‌های شاخه مدیریت آب کشور بوده و در زمان فعلی از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

وی افزود: این مرکز در زیرمجموعه ساختار موسسات تحقیقات آب شکل گرفته و در عین حالی که ماهیت بین بخشی خود را حفظ می‌کند، به لحاظ ساختاری از ظرفیت اساسنامه موسسه تحقیقات آب استفاده خواهد کرد.

وزیر نیرو با اشاره به لزوم تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مرزی منابع مشترک بعد از ۱۴ سال تعطیلی، گفت: در میان مدل‌هایی که برای شکل‌گیری این مرکز وجود داشت، مقرر شد مرکز ملی مطالعات در زیرمجموعه ساختار موسسات تحقیقات آب قرار گرفته و در عین حال که ماهیت بین بخشی خود را حفظ می‌کند، به لحاظ ساختاری از ظرفیت اساسنامه موسسه تحقیقات آب استفاده کند.

وی مقدمات تدوین لایحه قانون جامع منابع آب را جایگزین طرح توزیع عادلانه آب عنوان کرد و افزود: قرار است تا پایان فصل پاییز با تحقیقات فشرده و کار جمعی این لایحه تصویب و تقدیم مجلس شود.

اردکانیان در ادامه با بیان اینکه استقرار مدیریت حوضه‌های آبریز، تکلیف قانونی است، گفت: تمرکز در ساختارهای مدیریت آب کشور با ادغام معاونت امور آب و آبفا با شرکت مدیریت منابع آب ایران از هفته گذشته و در چارچوب اولین طرح ساز و کاری پویش #هرهفته_الف_ب_ایران آغاز شده است.

وی با اشاره به یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب، تصریح کرد: بحث یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب جزوی از نگاه بلند به اصلاح ساختار مدیریت بهینه منابع مالی، انرژی و استفاده درست از فناوری‌های روز است که می‌تواند تاثیر بسزایی در مدیریت داشته باشد و قطعا این عرصه هم نیازمند سرویس‌های پژوهشی موسسه تحقیقات آب است.

وزیر نیرو موضوع مطالعات پایه و داده‌ای را پیش‌نیاز مدیریت منابع آب دانست و گفت: ارتباط نزدیک با سازمان هواشناسی یکی از اولویت‌هایی بوده است که می‌تواند کمک شایانی در امور تحقیقی داشته باشد.

اردکانیان با بیان اینکه مقرر شده مرکز داده‌های مشترک بین هواشناسی و وزارت نیرو تشکیل شود، ادامه داد: مقرر شد طی دو هفته آینده یک چارچوب همکاری مشترک بین سازمان هواشناسی و بخش آب وزارت نیرو داشته باشیم.

وی با اشاره به تصویب اساسنامه موسسه تحقیقات آب توسط شورای عالی گسترش آموزش عالی در ۲۰ سال گذشته، افزود: بر اساس این اساسنامه، سه هدف مهم برای این موسسه تعریف شده که ابتدا وظیفه گسترش، پژوهش و تامین دانش و تولید فناوری در امور آب را داشته و سپس کوشش برای دستیابی به دانش و فناوری نوین جهانی در امور آب را دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه این سه هدف کلی بوده و مشروح وظایف اساسنامه در عرصه مدیریت منابع آب است، گفت: هدف سوم، زمینه‌سازی مناسب برای ارتقای سطح پژوهشی در مورد مسائل و مباحث آب و به‌کار بردن روش‌های جدید برای بهره‌برداری بهینه از منابع آب را در اساسنامه تعریف کرده است.

وزیر نیرو روز گذشته طی حکمی"محمدرضا کاویان‌پور" را به عنوان رئیس موسسه تحقیقات آب منصوب کرد.

کد خبر: ۴۱٬۲۱۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha