اصلاح سامانه توزیع نهاده‌های دامی

گیلان پور، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایرادات سامانه توزیع نهاده‌های دامی (بازارگاه) اصلاح شده و شکل جدید این سامانه پس از تبیین کارکرد آن برای تشکل‌های مربوطه، وارد مدار می‌شود.

به گزارش بازار به نقل از صداوسیما، امید گیلان پور با اشاره به تغییرات صورت گرفته در این سامانه تصریح کرد: قبلاً تا زمانی که نهاده ترخیص نمی‌شد، وارد سامانه بازارگاه نیز نمی‌شد؛ اما با اصلاحاتی که انجام شده محموله‌های وارداتی ابتدا در سامانه بازارگاه ثبت می‌شوند و سپس ترخیص آن‌ها انجام می‌شود. همچنین امکاناتی فراهم شده که ترخیص از گمرک را نیز به صورت خودکار انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه بازارگاه یک سامانه ملی است که اطلاعات مربوط به امنیت غذایی در آن ثبت شده است و بنابراین این نیاز وجود دارد که تمام دستگاه‌های ذینفع و درگیر در آن مشارکت داشته باشند ادامه داد: هفته گذشته ما به بسیاری از سامانه‌های موجود در دولت وصل نبودیم، اما از انتهای هفته قبل این اتفاق افتاده که رخداد مهم و بسیار خوبی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با انجام این اصلاحات در سامانه بازارگاه به دنبال اصلاح فرآیند توزیع و حذف امضاهای طلایی و بازار سیاه ایجاد شده در این فرآیند هستیم.

گیلان پور تاکید کرد:از همکارانمان خواسته‌ام تا تمامی ذی‌نفعان صنعت از جمله واردکنندگان و تولیدکنندگان را هفته آینده دعوت کنند تا تغییرات ایجاد شده را گزارش کنیم و نحوه کار با آن را آموزش دهیم و سپس سامانه با کارکرد جدید وارد مدار شود.

وی گفت: با اصلاحات صورت گرفته سامانه بازارگاه آماده است تا با شکل و کارکرد جدید و نیز با پوشش حلقه‌های بیشتر، کار خود را انجام و ادامه دهد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سامانه بازارگاه وقتی ایجاد شد که کشور با محدودیت منابع ارزی مواجه بود و ارز محدودی برای تأمین نهاده‌های دامی در اختیار دولت قرار داشت افزود: در واقع هدف از ایجاد این سامانه بازارگاه فراهم کردن زمینه‌ای بود که بتوانیم با منابع محدود، نهاده‌های مورد نیاز تولید را تأمین کنیم و طبیعتاً هر چه که تأمین نهاده بهتر انجام شود، کار سامانه نیز بهتر خواهد بود.

گیلان پور با اشاره به اینکه قبل از توجه به کارکرد سامانه، باید به این مسئله توجه کنیم که هیچ سامانه هوشمندی در دنیا قوی‌تر از نظام بازار نیست و این نظام بازار است که همه چیز را کنترل می‌کند اظهار داشت: بنابراین اگر عرضه محدود باشد، قیمت نیز افزایش می‌یابد. پس در نتیجه بازارگاه نمی‌تواند بهتر از نظام بازار عمل کند و نباید انتظار داشته باشیم که این سامانه معجزه کند، ولی با اصلاحات صورت گرفته مداخلات دستی انسانی در سامانه به حداقل می‌رسد و بسیاری از مشکلات که به آن‌ها اشاره شد مرتفع میشود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ما بارها عنوان کرده بودیم این سامانه اشکالاتی دارد ادامه داد: هرچه گستره رصد و پایش بیشتر باشد، دقت سامانه نیز بیشتر می‌شود؛ به عنوان مثال اگر دامنه رصد از زمانی باشد که نهاده‌ها وارد بنادر می‌شود تا زمانی که به دست مصرف کننده نهاده، یعنی مرغداران و دامداران می‌رسد، نسبت به زمانی که رصد از ثبت سفارش تا رسیدن محصول دام و طیور به دست مصرف کننده نهایی باشد، کارایی کمتری دارد.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد ما این است که باید از مداخلات انسانی در سامانه جلوگیری شود و همه کارها به شکل هوشمند انجام بگیرد. با این حال ما در شرایطی قرار داریم که با کمبود شدید یکی از اقلام نهاده‌های دامی یعنی کنجاله سویا مواجه هستیم و میزان واردات کنجاله و دانه روغنی که وارد و تبدیل به کنجاله شده است، تنها ۵۶ درصد مصرف تولید کنندگان داخلی بوده است که امیدواریم این چالش‌ها نیز برطرف شود.

گیلان پور افزود: رصد سامانه بازارگاه ادامه دارد و اصلاح این سامانه نیز به صورت یک فرآیند دائمی است و اینگونه نیست که بگوییم با اصلاحات فعلی کار تمام شده و اگر در ادامه نیز مشکلاتی در سامانه مشاهده شود حتما اصلاح می‌شود.

۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
کد خبر: 38561

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =