اورآسیا هدف کالاهای صادراتی قم/ افزایش صادرات کالاهای تولیدی راهبرد جهش تولید

قم - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: راه افزایش صادرات کالاهای ساخت استان در زمان تحریم، تعامل با کشورهای اورآسیا است.

بازار؛ گروه استان‌ها: تولیدات بسیاری از مراکز صنعتی استان قم از جمله برخی فلزات، کفش و سوهان با خارج استان و حتی کشوهای همسایه صادر می‌شود که بروز هر گونه تحول و نوسانات اقتصادی در داخل کشور ایران یا کشور مقصد می‌تواند بر روند صادرات محصولات اثر بگذارد که در هر زمانی لازم است با اتخاذ تصمیمات لازم نه تنها مانع توقف صادرات شده بلکه با تبدیل تهدیدها به فرصت به جهش تولید دست یافت.

محمود سیجانی در زمینه وضعیت صادرات محصولات قم در شرایط پساکرونا و تحریم و همچنین شناسایی مقاصد جدید صادراتی، در گفت‌وگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه برای تحقق راهبردها و برنامه‌های جهش تولید در ابتدا باید صادرات کالاهای تولیدی استان را افزایش داد، اظهار کرد: باید برای کسب بازارهای هدف با کشورهای همسایه و اورآسیا تعامل تجاری داشته باشیم.

وی افزود: برای این منظور اعزام هیئت‌های تجاری استان و هم‌چنین تقویت پذیرش هیئت‌های تجاری کشورهای هدف را در برنامه‌های خود دنبال خواهیم کرد.

حمایت از نمایشگاه‌های متنوع محصولات تولیدی در دوران پسا کرونا
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحران کرونا، بیان کرد: با توجه به بحران کرونا و محدودیت در امر تجارت برای معرفی کالاهای ساخت داخل و برنامه‌های بومی سازی استان به دست اندرکاران و فعالان اقتصادی داخلی و خارجی در دوران پسا کرونا بعد از رفع این بحران نمایشگاه‌های متنوعی از محصولات تولیدی قم را برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: در این نمایشگاه‌ها از صادرکنندگان فعال و صاحب نام در این بخش حمایت می‌کنیم و در این زمینه نیازمند مشارکت و همراهی بخش خصوصی هستیم.

سیجانی عنوان کرد: برای افزایش صادرات در کنار بخش دولتی باید بخش خصوصی هم مشارکت داشته باشد و افراد صاحب نظر اقتصادی با موضوع تجارت با همکاری سازمان صمت باید همکاری داشته باشند.

ارتقای وضعیت اشتغال
وی با اشاره به لزوم تثبیت و ارتقای بخش اشتغال در استان قم، گفت: در کنار حمایت از صادرکنندگان استان باید اولویت اصلی ما در برنامه‌های اقتصادی حفظ ظرفیت موجود و ارتقای وضعیت تولید و بخش اشتغال استان باشد که در این بخش برنامه‌های عملی مطلوبی را در حال اجرا داریم.

صنعتگران، تولیدکنندگان و صادرکنندگان قمی در سخت‌ترین شرایط تحریم و جنگ اقتصادی آماده حفظ و رشد میزان محصولات تولیدی و افزایش صادرات به بازارهای جهانی آمادگی هستند

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم، ارائه تسهیلات بانکی، تسهیل در صدور مجوزها از برنامه‌های راهبردی در زمینه ارتقای بخش اشتغال و تولید استان است که مسئولان مربوطه در تلاش هستند تا بروکراسی اداری برای صدور مجوزها کاهش یابد.

وی با اشاره به فعالیت صنعتگران قمی در شرایط سخت تحریم ظالمانه عنوان کرد: صنعتگران، تولیدکنندگان و صادرکنندگان قمی در سخت‌ترین شرایط تحریم و جنگ اقتصادی برای حفظ و رشد میزان محصولات تولیدی و افزایش صادرات به بازارهای جهانی آمادگی دارند و در تلاش هستند در کنار تجربه و مهارت از شرایط سخت کنونی عبور کنند.

صادرات در شرایط سخت اقتصادی
سیجانی با اشاره به آخرین آمار میزان صادرات استان قم بیان کرد: میزان صادرات استان از ابتدای امسال تا پایان تیرماه ۲۹ هزار و ۴۰۱ تن بوده و در این مدت انواع کالا از قبیل گرانول، پفک، کفش و صندل، شمش سرب، مفتول مسی، مواد و محصولات پلاستیکی، شیمیایی و هیدروکربن بود که ارزش ریالی این محصولات ۳۷ میلیون ۹۳۷ هزار دلار بوده است.

وی کشورهای هدف صادرات محصولات استان قم را کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، امارات، هند، پاکستان و ازبکستان اعلام کرد و اظهار کرد: در این زمینه درآمد کل گمرکات قم نیز به ۴۴ میلیارد تومان رسید که از مجموع کل درآمد مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان درآمد استانی بوده است.

سرمایه‌گذاری ۵۱ هزار میلیارد ریالی در استان قم
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای واحدهای صنعتی و معدنی موجود استان قم بیش از ۵۱ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در دو هزار و ۲۳۱ واحد صنعتی و صنایع معدنی استان برای ۵۶ هزار و ۸۰۴ تن فرصت اشتغال ایجاد شده است.

گفتنی است؛ استان قم دارای شهرک‌های صنعتی متنوعی است که در کشور جایگاه مطلوبی دارند از جمله، شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود نیز در استان قم فعالیت اقتصادی دارند.

۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۴
کد خبر: 34323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =