حذف نسخ فیزیکی اسناد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

رهبری، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، از حذف نسخ فیزیکی اسناد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از صداوسیما، علی رهبری رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و دبیر کارگروه سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، طی ابلاغیه‌ای به همه دستگاه‌های مشمول قانون برگزاری مناقصات (با اصلاحات و الحاقات آن) و سایر مشمولان بخش عمومی، همچنین اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی، تعاون و اصناف ایران، موضوع فراهم ‌شدن قابلیت امضای الکترونیکی اسناد پاکت‌های «ب» و «ج» و حذف فرآیند ارسال نسخ فیزیکی را اعلام کردند.

در این ابلاغیه آمده است: در راستای تسهیل رویه معاملات دولتی و با هدف جایگزینی اسناد الکترونیکی بجای کاغذی و حذف دوباره‌ کاری، قابلیت امضای الکترونیکی اسناد پیشنهاد (پاکت‌های «ب» و «ج») در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت فراهم شده است.

به استناد مواد (۶)، (۷) و (۱۲) قانون تجارت الکترونیکی و بند (ج) ماده (۶۷) قانون برنامه ششم توسعه کشور، نسخ الکترونیکی اسنادی که طبق مقررات ماده (۳۲) قانون تجارت الکترونیکی مجهز به امضای الکترونیکی شده باشند اصالت داشته و معتبر و مکفی هستند.

با استفاده از قابلیت جدید، صرفاً نسخ الکترونیکی اسناد با استفاده از امضای الکترونیکی صاحبان حق امضای مجاز و مُهر الکترونیکی شرکت/ موسسه/ سازمان، امضا و مُهر شده و در سامانه بارگذاری می ‌شوند و نیازی به چاپ، امضا و مُهر گرم و اسکن اسناد نبوده و همچنین، نیازی به ارسال نسخ فیزیکی نمی ‌باشد. شایان ذکر است تدابیر فنی و امنیتی لازم جهت حفاظت از نسخ الکترونیکی امضاءشده تا قبل از جلسه بازگشایی و همچنین جلوگیری از هر گونه تغییر در آن‌ها پس از بازگشایی اتخاذ گردیده است. با توجه به اینکه بهره ‌برداری از قابلیت جدید، نیازمند اخذ گواهی امضای الکترونیکی توسط صاحبان حق امضای مجاز می ‌باشد، به‌ منظور لحاظ نمودن فرصت کافی برای اخذ گواهی مذکور، ارسال موازی نسخ فیزیکی اسناد تا پایان مرداد ماه بلامانع خواهد بود، لیکن مقتضی است از تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۰۱ کلیه پیشنهاددهندگان از ارسال نسخ فیزیکی پاکت‌های «ب» و «ج»، و نیز دستگاه ‌ها از پذیرش نسخ فیزیکی خودداری نمایند.

سند راهنما و کلیپ آموزشی در وب‌ سایت سامانه به آدرس setadiran.ir لینک آموزش - مستندات نحوه امضای الکترونیکی اسناد پیشنهاد؛ پاکت‌های «ب» و «ج» قابل دسترس و مشتمل بر این موارد است:

- نحوه اخذ گواهی امضای الکترونیکی توسط صاحبان حق امضای مجاز، نحوه امضای الکترونیکی اسناد و بارگذاری آن‌ها در سامانه توسط پیشنهاددهندگان، نحوه دریافت نسخ الکترونیکی امضاشده و اعتبارسنجی امضای آن‌ها توسط دستگاه‌ ها، و...

- نحوه دسترسی برخط دستگاه‌های نظارتی به نسخ الکترونیکی پس از جلسه بازگشایی پاکت‌ ها.

از آنجا که اسناد پاکت ‌های مذکور پس از انجام معاملات مورد استفاده دستگاه‌های نظارتی قرار می‌ گیرند، هماهنگی لازم با دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور صورت گرفته و دسترسی برخط کاربران محترم سازمان ‌های مذکور به نسخ الکترونیکی اسناد فراهم شده است.

برآورد می‌شود بهره برداری از این قابلیت جدید منجر به حذف یک میلیارد برگ کاغذ و ۱۵۰ هزار مراجعه حضوری در سال و به تبع آن کاهش مصرف کاغذ و ارزبری مربوط، حذف عملیات چاپ و اسکن مربوط، کاهش حمل ‌و نقل، کاهش مصرف سوخت و پیشگیری از آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست و از همه مهم‌ تر، سهولت امور کاربران بخش خصوصی و دولتی شود.

۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
کد خبر: 33247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =