۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۰
ایجاد ۲.۵ میلیون فرصت شغلی در کشور| کاهش ۱.۲ درصدی نرخ بیکاری در دولت سیزدهم
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد؛

ایجاد ۲.۵ میلیون فرصت شغلی در کشور| کاهش ۱.۲ درصدی نرخ بیکاری در دولت سیزدهم

وزیر تعاون با اعلام اینکه در دولت سیزدهم بیش از ۲ و نیم میلیون فرصت شغلی در کشور توسط دستگاه‌ها ایجاد شده است، گفت: با توجه به افزایش جمعیت فعال کشور، نرخ بیکاری کاهش ۱.۲ درصدی داشته است.

به گزارش بازار؛ سید صولت مرتضوی صبح امروز (سه‌شنبه ۲۹ خرداد) در نشست خبری مشترک با سخنگوی دولت با وزیر بهداشت که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، درباره اقدامات دولت سیزدهم در حوزه رفاه اظهار کرد: کارهای بسیار مطلوبی در دولت سیزدهم انجام شده و مدال افتخارات دولت تبیین خواهد شد.

وی افزود: بدهی‌های انباشته‌ای به داروخانه‌ها و مراکز درمانی وجود داشت و با تاکید رئیس جمهور شهید ۲۰ همت از بدهی تامین اجتماعی در قالب اوراق پرداخت شد و ۲۰ همت تبدیل به نقدینگی شدند. برای نخستین بار است که در طول چند دهه گذشته قادر هستیم کل بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی و داروخانه‌ها پرداخت کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در دولت سیزدهم بیش از ۲ و نیم میلیون فرصت شغلی در کل کشور توسط دستگاه‌های اجرایی ایجاد شده است و با توجه به افزایش جمعیت فعال کشور نرخ بیکاری کاهش ۱.۲ درصدی داشته است. در طول چند دهه اخیر برای نخستین بار است که نرخ بیکاری به کانال ۸ رسیده و پایین‌تر از آن نیز خواهد آمد.

مرتضوی گفت: کاهش ۲.۴ درصدی نرخ بیکاری از جمعیت فارغ‌التحصیلان آموزش عالی از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون، ابلاغ و توزیع ۲۸۰همت تسهیلات اشتغال‌زایی در بخش‌های مختلف صنعت، تولید و خدمات در جهت پایداری اشتغال روستایی و مشاغل خانگی، رشد ۴برابری پرداخت تسهیلات قرض الحسنه، پرداخت ۱۱۵هزار تسهیلات مشاغل خانگی از دیگر اقدامات دولت سیزدهم بود. صدور آنی مجوز برای بیش از ۹۵درصد از رشته‌های مشاغل خانگی برای نخستین بار در دولت سیزدهم رخ داد.

وی درباره اقدامات در حوزه رفاه و تامین اجتماعی بیان کرد: زمانی که صحبت از ابر بدهکاران بانکی در افکار و رسانه‌ها بود خیلی‌ها فکر می‌کردند ابر بدهکاران بانکی لابد افراد بخش خصوصی هستند، اما با کمال تاسف باید بگویم بزرگ‌ترین ابر بدهکار بانکی سازمان تامین اجتماعی بود؛ چرا که منابع و مصارف آن کفاف خرج این سازمان را نمی‌داد. خوشبختانه با دستور رئیس جمهور شهید اکنون بالغ بر ۲۰۰همت مطالبات صندوق‌های مختلف از جمله صندوق تامین اجتماعی پرداخت شد.

وزیر کار افزود: تدوین لوایح اصلاح نظام بیمه‌ای و نهاد تنظیم‌گر پیرو ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت، ارائه بسته غذایی و بهداشتی ۶۰۰هزار تومانی به مادران دارای کودک شیرخوار و باردار در سه دهک درآمدی، ارائه سبد غذایی رایگان به بیش از ۱۳۶هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه در هفت دهک اول درآمدی طی هفت مرحله از جمله کارهایی بود که در حوزه رفاه انجام شد.

دغدغه شهید رئیسی بحث معیشت مردم بود

مرتضوی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های آقای رئیسی بحث معیشت مردم بود. از آغاز به کار خود در وزارت تعاون رئیس جمهور دستور اجرایی شدن طرح کالابرگ الکترونیکی را مطرح کرد. در طرح «فجرانه» کالابرگ الکترونیکی به مناسبت دهه فجر در مدت سه ماه متوالی تقریباً ۶۰میلیون نفر جمعیت و ۲۰میلیون خانوار بدون مشکل تحت پوش کالابرگ الکترونیکی قرار گرفتند و بدون هیچ‌گونه صف و مزاحمت برای مردم این مراحل اجرایی شد.

وی خاطرنشان ساخت: طراحی و اجرای طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی در قالب طرح‌هایی نظیر بیمه دانشجویان، زنان خانه‌دار و دختران انجام شد که معادل عملکرد ۶سال گذشته است. این امر منجر به افزوده شده ۲و نیم میلیون قرارداد بیمه جدید در دولت شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: توسعه کمی و کیفی خدمات درمانی در قالب توسعه مراکز درمان مستقیم در مناطق کمتر برخوردار، پوشش بیمه‌ای ۱۹۶قلم داروی جدید، ارائه کلیه خدمات درمانی بیماری‌های خاص در بخش بستری و سرپایی با تعرفه دولتی رایگان، طراحی و اجرای ۱۳۳پروژه درمانی و رفاهی با زیربنای بیش از ۹۰۰هزار متر مربع با بودجه‌ای نزدیک به ۱۰هزار میلیارد تومان، نقش‌آفرینی موثر در راستای تعالی جمعیت و فرزندآوری از طریق تحت پوشش قرار دادن خدمات تخصصی ناباروری، اعطای مزایای عائله‌مندی به افراد دارای فرزند، پرداخت ماهانه دستمزد غرامت ایام بارداری، افزایش تقریباً ۶۳درصدی حقوق بازنشستگان در دولت سیزدهم، افزایش ۳برابری مبلغ تسهیلات به بازنشستگان صندوق کشوری، افزایش ۶۳درصدی مستمری، مستمری‌بگیران روستاییان و عشایر و کشاورزان، افزایش ضریب پوشش بیمه‌های اجتماعی از ۷۲درصد به ۷۵درصد از اقدامات دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان است.

مرتضوی بیان کرد: در حوزه اقتصادی بزرگ‌ترین تامین مالی فرابورس برای احیای شرکت صبا فولاد خلیج فارس به مبلغ ۴هزار و ۵۰۰میلیارد تومان، اصلاح اساسی صندوق‌های بازنشستگی، خروج ۲۶شرکت تابعه از فهرست شرکت‌های زیان‌ده صورت گرفته است.

رشد ۳.۵ درصدی تعاونی‌ها در دولت سیزدهم

وی درباره اقدامات در حوزه حمایت از مددجویان بهزیستی، گفت: در طول دولت سیزدهم بیش از ۴۷هزار و ۲۷۸مسکن به مددجویان تحت پوشش بهزیستی تحویل داده شد. ایجاد اشتغال پایدار برای ۸۵هزار و ۶۹۶نفر از مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی، افزایش تقریباً ۱۸۰درصد مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی نسبت به دولت قبل از اقدامات این دولت بود و همچنین باید تاکید کنم تا پایان ۱۴۰۲هیچ متقاضی مستمری‌بگیر پشت نوبتی در سازمان بهزیستی نداشتیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به رشد ۳.۵ درصدی تعاونی‌ها در دولت سیزدهم، کاهش مدت زمان ثبت و راه‌اندازی تعاونی از ۴۵روز به کمتر از ۱۰روز، رشد ۱۰۰درصدی تعاونی‌های دانش بنیان، راه‌اندازی ۲۵مرکز نوآوری توسعه تعاونی‌های دانش‌بنیان، صادرات ۳.۱۹ میلیارد دلاری شرکت‌های تعاونی، رشد ۱۴درصدی صادرات تعاونی‌ها، رشد ۱۵۰درصدی تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون اشاره کرد.

مرتضوی در تشریح اقدامات دولت سیزدهم در حوزه فنی و حرفه‌ای اظهار داشت: در این بخش رشد ۳۲درصدی ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اتفاق افتاده که سالانه بیش از ۲میلیون نفر دوره آموزش را شامل می‌شود.

۱۰۰همت از سرمایه صندوق‌های بازنشستگی آزاد شد

وی کاهش مدت زمان صدور مجوز پروانه تاسیس فنی و حرفه‌ای از هشت ماه به یک روز، رشد ۳۰۰درصدی مراکز کارآموزی مهارتی جوار کارگاهی با راه‌اندازی ۲هزار و ۴۸۵کارگاه با مشارکت فعال به اندازی ۲هزار و ۴۵۸کارگاه با مشارکت فعال صنایع و حرف، رشد ۱۰برابری صدور مجوز تاسیس آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای از جمله دیگر اقدامات دولت سیزدهم اعلام کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از مشکلات مهم صندوق‌های ما عدم پایداری آنها بود. خوشبختانه نسبت پشتیبانی ما در صندوق تامین اجتماعی و صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر افزایش پیدا کرد. نکته دیگر که باید بگویم در طول همین مدت کوتاه بیش از ۱۰۰همت از سرمایه صندوق‌ها به شکل‌های مختلف که در تصرف دیگران بود با همراهی دستگاه‌ها به صندوق‌ها برگشتند. بر اساس گزارش مجامع جهانی نزدیک به ۶و نیم میلیون نفر از فقر نجات پیدا کردند.

کد خبر: ۲۹۱٬۷۴۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha