۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۹
خرید تضمینی گندم از مرز ۴.۴ میلیون تن عبور کرد
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

خرید تضمینی گندم از مرز ۴.۴ میلیون تن عبور کرد

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: خرید تضمینی گندم از کشاورزان از ابتدای فصل برداشت (فروردین ماه ۱۴۰۳) تاکنون از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن گذشته است.

به گزارش بازار، علیرضا مهاجر درباره آخرین وضعیت تولید و خرید تضمینی گندم از کشاورزان، افزود: از ابتدای فصل برداشت گندم تا کنون بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۷۷ هزار میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

وی در مورد پرداخت پول گندمکاران، اظهار داشت: تا کنون ۳۰ هزار میلیارد تومان به کشاورزان پراخته شده و مابقی مطالبات نیز به تدریج به پرداخت می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه: عملیات برداشت گندم در ۲۵ استان کشور در حال انجام است که تا پایان شهریور ماه سال‌جاری ادامه خواهد داشت.

مهاجر تصریح کرد: طبق آخرین آمارها بیشترین میزان خرید گندم با یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن مربوط به استان خوزستان، ۹۴۰ هزار تن مربوط به استان گلستان، ۴۵۰ هزار تن مربوط به استان فارس و ۲۸۰ هزار تن مربوط به استان ایلام است که رتبه های اول تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.

وی اضافه کرد: با شروع خرید گندم در استان های معتدل و سرد رتبه های خرید تضمینی به جز استان خوزستان تغییر خواهد کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اکنون ۲۱ کمباین برداشت گندم در مناطق مختلف کشور فعال هستند، گفت: یک هزار و ۱۵۰ مرکز خرید تضمینی در کشور پیش‌بینی شده است که گندم کشاورزان را تحویل می گیرند.

وی بیان کرد: همچنین در عملیات خرید و برداشت در استان‌ها، مراکز خدمات و مدیریت شهرستان‌ها علاوه بر نظارت بر عملیات برداشت، کشاورزان را به مراکز خرید تضمینی هدایت می کنند تا ضایعات برداشت کاهش یابد.

خرید ۱۶۰ هزار تن گندم دورورم
مهاجر گندم امسال را کیفی دانست و تاکیدکرد: از این میزان گندم خریداری شده حدود ۱۶۰ هزارتن گندم دوروم و مابقی گندم نان است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی هر کیلوگرم گندم معمولی نان ۱۷ هزارو ۵۰۰ تومان و گندم دوروم ۱۸ هزارتومان از کشاورزان خریداری می شود.

خرید ۱۷۰ هزارتن گندم بذری
مهاجر گفت: همچنین تاکنون ۱۷۰ هزارتن گندم بذری از استان های گرم و خشک جنوب و گرم و مرطوب شمال کشور خریداری شده است.

خودکفایی در گندم طی سالجاری
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید امسال به اندازه نیاز و بیش از نیاز داخلی است افزود: نه تنها و نیازی به واردات نداریم بلکه به خودکفایی در محل گندم مورد نیاز کشور نزدیک شده‌ایم.

کد خبر: ۲۹۱٬۵۹۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha