۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۸
عملیات تملک زمین برای اجرای قرارداد راه‌آهن رشت- آستارا | واردات واگن مسافری انجام می شود
وزیر راه و شهرسازی خبر داد

عملیات تملک زمین برای اجرای قرارداد راه‌آهن رشت- آستارا | واردات واگن مسافری انجام می شود

بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی عملیات تملک زمین برای اجرای قرارداد راه‌آهن رشت- آستارا در حال انجام است گفت: وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت برای واردات واگن مسافری توافق کردند.

بازار؛ گروه راه و مسکن: مهرداد بذرپاش در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل ریلی با بیان اینکه امسال باید بتوانیم سال متفاوتی را در بخش ریلی رقم بزنیم گفت: باید اقدامات توسعه‌ای در بخش زیرساخت‌ها در بخش ترانزیت و جابه جایی کالا با هدف صادرات و واردات نشان داده شود به همین منظور هر چقدر بتوانیم کالا را از سمت جاده به ریل منتقل کنیم ،ثمرات شایان این اقدام نصیب کشور می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه با تحقق این هدف ایمنی جاده‌ها افزایش پیدا می‌کند و همانطور که امروز کاهش تصادفات جاده‌ای و جانباختگان یکی از مهمترین اهداف ما تحقق خواهد یافت ادامه داد: لازمه این کار ارائه مشوق است. این اقدام باعث ایمنی بیشتر در جاده‌ها می‌شود چرا که یکی از دلایل اصلی تصادفات جاده‌ای تردد خودروهای تجاری است.

بذرپاش به ضرورت افزایش سرعت سیر قطارهای باری اشاره و تاکید کرد: برای این کار نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم؛ با توجه به محدودیت‌های منابع مالی در دولت نیازمند حضور بخش خصوصی هستیم که در این راستا مکانیزم‌های تشویقی جدیدی را طراحی کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: تهاتر نفت و ارائه تسهیلات تشویقی به عنوان برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در این زمینه می تواند مورد اشاره باشد بنابراین در حوزه واگن مسافری پیشنهاد تامین ۵۰۰ واگن را قبلا ارائه کرده ایم که در حوزه لکوموتیو نیز تا جایی که امکان داشته باشد، واگذاری از مسیر مزایده انجام خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مکانیزم تشویقی برای انتقال بار از جاده به ریل در حال انجام و اجرا است و در ماه های آینده اخبار خوبی در این باره اعلام می‌شود، گفت: در بخش توسعه ناوگان متعلق به بخش خصوصی تدارکات خوبی دیدیم و در حوزه واگن های مسافری همانطور که گفتم پیشنهاد ورود ۵٠٠ واگن را داده‌ایم که البته توقع ما بیشتر از این اعداد است. در بخش واگن باری با بحرانی مواجه نیستیم و تعداد قابل توجهی در این بخش وجود دارد اما این عدد هنوز کافی نیست.

لکوموتیو بخش باری که سودده می باشد برای بخش خصوصی جذاب‌تر است و تا پایان امسال بخشی از لکوموتیو بخش باری به بخش خصوصی واگذار خواهد شد

بذرپاش افزود: در حوزه لکوموتیو بخش باری، سیاست این است که این ناوگان به بخش خصوصی واگذار شود که البته لکوموتیو بخش باری که سودده می باشد برای بخش خصوصی جذاب‌تر است و تا پایان امسال بخشی از لکوموتیو بخش باری به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. اما در بخش مسافری از آنجایی که لکوموتیو این بخش سودده نیست جذابیت آن برای بخش خصوصی کمتر است و ما در بخش بلیت قطار نقطه وسط را در نظر گرفتیم تا هم شرکت‌ها ضرر نکنند و هم مردم که مشتری این بخش هستند فشاری را متحمل نشوند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امسال رشد ۵۸ درصدی را در ترانزیت جاده‌ای داشته‌ایم، از رشد ترانزیت ریلی در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: با توجه به تقاضای روزافزون در بنادر، باید زیرساخت‌های این بخش را توسعه دهیم تا بتوانیم تقاضاها را پاسخگو باشیم.

بذرپاش با بیان اینکه زمان سیر کالا از جنوب به شمال کشور در کریدور شمال - جنوب به یک سوم کاهش یافته است تصریح کرد: باید زیرساخت‌ها را افزایش دهیم. در این زمینه باید خطوط ریلی تک خطه را دو خطه کنیم که با این کار باز هم شاهد کاهش زمان سیر بار از جنوب کشور به شمال خواهیم بود.

در راستای اجرای قرارداد راه‌آهن رشت- آستارا علمیات تملک زمین در حال انجام است و توافق قرارداد اجرایی انجام شده‌است

وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت انعقاد قرارداد اجرایی راه‌آهن رشت - آستارا که قرار بود که اوایل سال میلادی منعقد شود، تاکید کرد: در راستای اجرای قرارداد راه‌آهن رشت- آستارا عملیات تملک زمین در حال انجام است و توافق قرارداد اجرایی انجام شده‌است. البته باید توجه داشت بروکراسی‌هایی هم در داخل ایران و هم در روسیه وجود دارد اما دو کشور در سطح کشور برای اجرای این پروژه کاملا مصمم هستیم و زمین‌های مورد نیاز هم در حال تملک است.

وی با بیان اینکه روس‌ها برای مسیر این راه‌آهن مطالعات ژئوتکنیک را در حال انجام دارد و گفت: گمانه برای مسیر در ۵٠ نقطه انجام شده‌است و روس‌ها نقاط دیگری را هم مطرح کرده‌اند.

برخی صاحبان بار به دلیل ارزان‌تر بودن از واگن‌ها به عنوان انبار استفاده می‌کردند

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخی صاحبان بار به دلیل ارزان‌تر بودن از واگن‌ها به عنوان انبار استفاده می‌کردند افزود: این کار به دلیل ارزان‌تر بودن نسبت به اجاره انبار صورت می‌گرفت و یکی از دلایل خواب کالاها در بنادر بود. با تشکیل یک کارگروه ویژه در هماهنگی بین سازمان بنادر و دریانوردی، راه آهن و گمرک این مشکل تا حدودی برطرف شده است.

وی درخصوص مباحث پیش آمده بین بخش خصوصی و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: همکاری بین راه‌آهن و بخش خصوصی مورد توجه وزارت راه و شهرسازی است. این یک همکاری انتخابی نیست بلکه یک اجبار است. اگر بخش خصوصی وارد این صنعت نشود در حوزه زیرساخت و ناوگان توفیقی نخواهیم داشت.

بذرپاش با بیان اینکه قطار سریع‌السیر مشهد سرمایه‌گذاری سنگینی را می‌خواهد گفت: با توجه به این مسئله تمهیداتی را اندیشیده‌ایم تا این پروژه مانند برخی پروژه‌ها پس از آغاز به مشکل مالی نخورد. توافقات خوبی با شرکای خارجی برای ورود فناوری داشته‌ایم ضمن اینکه منابع مالی دائمی برای این پروژه پیش‌بینی شده است. در خصوص خط آهن تهران - اصفهان نیز با مشکل فاینانس مواجه شدیم که با همکاری بانک مرکزی این مسئله به زودی برطرف می‌شود.

کد خبر: ۲۸۷٬۷۴۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha