۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۸
تولید بر محور صادرات، مهم‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری
وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد

تولید بر محور صادرات، مهم‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری

وزیر جهاد کشاورزی گفت: صادرات، پشتیبانی پایدار برای محصولات کشاورزی است، به همین دلیل تولید بر محور صادرات، مهم‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سالجاری است.

به گزارش بازار، محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی، در جلسه شورای معاونان وزارتخانه، ضمن تبریک دهه کرامت و با بیان موضوع فوق افزود : سال ۱۴۰۲ بیش از یک میلیارد دلار افزایش صادرات محصولات کشاورزی داشتیم که از لحاظ وزنی ۱۳ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۳ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱رشد داشته است.

وی، افزود : بهبود دو میلیارد دلاری تراز تجاری بخش، نشان داده وضعیت کشاورزی از شرایط خوبی برخوردارست.

وی، با اشاره به عنوان سال جهش تولید با مشارکت مردم افزود: برهمین مبنا باید در سال ۱۴۰۳ در تراز تجاری محصولات کشاورزی ، بهبود چشمگیرتری داشته باشیم.

وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: لازم است معاونت ها، سازمان ها و شرکت های تخصصی برنامه های خود را در راستای تسهیل امور و جلب مشارکت صادرکنندگان قرار دهند.

وی ادامه داد : علاوه بر تسهیل کارهای فنی برای جهش صادرات، صنایع تبدیلی، تکمیلی و فراوری محصولات کشاورزی می‌تواند، زمینه ساز ارزش افزوده بیشتر و مکمل موفقیت صادرات باشند.

وزیر جهادکشاورزی، با اشاره به اینکه، ساختار اجرایی کشور طی دهه های متمادی به موازات واردات به صادرات نپرداخته است، گفت : شرایط به گونه‌ای است که اگر هم اکنون نیز درهای کشور به روی واردات باز شود، علاقمندی برای واردات بسیار وجود دارد، اما همین شرایط زیر ساختی و علاقه برای صادرات کامل نیست.

نیکبخت، محوری ترین اقدام دیگر در سالجاری با توجه به نزولات جوی مناسب را موضوع آبخیزداری عنوان کرد و اظهار کرد:این اولویت اساسی ظرفیت های فراوانی برای ذخیره سازی آب و جلوگیری از فرسایش خاک، جلب مشارکت مردم و اجرای طرح های زود بازده دارد.

وی، سرمایه گذاری در بخش شیلات و آبزی پروری را فرصت مناسب دیگری برای جهش تولید معرفی کرد و افزود: تنها یک استان خوزستان با شرایط ذخیره‌سازی آب های داخلی و سواحل فراوان می تواند به قطب آبزی پروری کشور تبدیل شود.

نیکبخت، همچنین توسعه کشاورزی گلخانه ای را بهترین ظرفیت جهش تولید معرفی کرد و ادامه داد:در این بخش نیز ظرفیت های مغفول مانده فراوان وجود دارد که علاوه بر افزایش تولید و دریافت سفارش صادراتی، می تواند سبب بهره وری آب و خاک و جلب انبوه تقاضاهای مشارکت مردم شود.

وزیر جهادکشاورزی، مولد سازی سرمایه های راکد را یکی دیگر از درآمد های مناسب برای سرمایه‌گذاری و تکمیل طرح‌های نیمه تمام معرفی کرد و افزود:هم اکنون بیش از ۳۵همت مصوبه واگذاری از هیأت عالی مولد سازی دریافت کردیم که رتبه نخست کشوری در میان همه دستگاه‌ها محسوب می شود.

کد خبر: ۲۸۶٬۷۶۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha