۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۹
دریافت ۴۰ میلیون مترمکعب از حق‌آبه هیرمند| کاهش ۲۴ درصدی ورودی سدها
سخنگوی صنعت آب:

دریافت ۴۰ میلیون مترمکعب از حق‌آبه هیرمند| کاهش ۲۴ درصدی ورودی سدها

قاسم زاده سخنگوی صنعت آب از افزایش ۱۲ سانتری‌متری تراز آب دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: حق آبه هیرمند امسال در دو نوبت به مقدار ۴۰ میلیون مترمکعب از سوی افغانستان رهاسازی شده است.

بازار؛ گروه آب و انرژی: فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب امروز در نشستی خبری با اعلام اینکه با فعالیت سامانه بارشی اخیر ۱۲ میلیارد متر مکعب آب وارد سدها شده است، گفت:این میزان ورودی در حالی بود که از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) ۲۵.۲ میلیارد مترمکعب آب وارد سدهای کشور شده است.

وی ادامه داد: با این وجود هنوز نسبت به سال گذشته ۹ درصد کاهش ورودی داریم؛ همچنین نسبت به ۵ سال اخیر ۲۴ درصد کاهش ورودی داریم.

در حال حاضر تراز دریاچه آب ارومیه نسبت به سال قبل ۱۲ سانتری‌متر و نسبت به ابتدای سال آبی ۶۰ سانتی‌متر افزایش داشته است. وسعت دریاچه ارومیه ۱۷۰۰ کیلومتر مربع است و ۲.۲ میلیارد مترمکعب حجم آب موجود در این دریاچه تخمین زده می‌شود

قاسم زاده در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: در حال حاضر تراز دریاچه آب ارومیه نسبت به سال قبل ۱۲ سانتری‌متر و نسبت به ابتدای سال آبی ۶۰ سانتی‌متر افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: وسعت دریاچه ارومیه ۱۷۰۰ کیلومتر مربع است و ۲.۲ میلیارد مترمکعب حجم آب موجود در این دریاچه تخمین زده می‌شود.

سخنگوی صنعت آب درباره آخرین وضعیت حق‌آبه هیرمند تصریح کرد: در سال آبی جاری در دو نوبت به مجموع ۴۰ میلیون مترمکعب ورودی به چاه‌ نیمه‌های سیستان و بلوچستان داشتیم اما مواضعی که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه پیش گرفته پایبندی به معاهده‌ای است که بین ایران و افغانستان وجود دارد.

وی درخصوص آمار سال آبی گذشته گفت: در مجموع در فصل پاییز ۳۳ درصد کاهش بارش و در فصل زمستان که ۴۵ درصد بارش کشور در این فصل رخ می دهد، ۱۷ درصد کاهش بارش داشتیم و در فصل بهار تا امروز حدود ۶۰ درصد افزایش بارش داشتیم.

حجم مخازن سدهای کشور معادل ۳۱ میلیارد مترمکعب است

قاسم‌زاده با اشاره به آخرین وضعیت سدهای کشور تصریح کرد: میزان ورودی آب به سدها نسبت به سال گذشته ۹ درصد کاهش یافته و میزان خروجی سدها تقریبا مشابه سال گذشته است و اکنون ۶۳ درصد حجم مخازن پر هستند که چهار درصد با حداکثر متوسط پنج سال اخیر فاصله داریم.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: حجم مخازن سدها معادل ۳۱ میلیارد مترمکعب بوده که این عدد تقریبا مشابه سال قبل است.

قاسم‌زاده با بیان اینکه بارش‌های اخیر سبب شد ۵ درصد رشد بارش نسبت به سال گذشته داشته باشیم، خاطرنشان کرد: گرچه وضعیت سدها با بارش‌های اخیر اندکی بهبود دارد؛ اما همچنان ضروری است همه به مدیریت مصرف آب توجه ویژه داشته باشند.

وضعیت نگران کننده در خراسان

سخنگوی صنعت آب کشور وضع بارشی ۴ استان بوشهر، فارس، خراسان جنوبی و خراسان رضوی را نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: خراسان جنوبی و خراسان رضوی وضعیت بد بارشی دارند و در خراسان رضوی وضعیت سد دوستی امیدوارکننده نیست.

قاسم‌زاده ادامه داد: انتظار می‌رود شهروندان در استان خراسان رضوی مدیریت بیشتری در مصرف آب داشته باشند تا بتوانیم تابستان را بدون مشکل پشت سر بگذاریم.

در مجموع وضع ۱۷ استان از نظر بارش نرمال و ۱۴ استان کاهش بارش دارند. مقدار پر شدگی سد زاینده رود به حدود ۳۵ درصد رسیده که در مقایسه با سال گذشته حدود ۲۵ درصد کاهش را نشان می دهد. سد دوستی هم با ۶ درصد پرشدگی ۵۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش دارد. سد چاه نیمه ها هم با ۴ درصد پر شدگی نسبت به پارسال ۴۳ درصد موجودی آب کمتری دارد

او با بیان این نکته که در مجموع وضع ۱۷ استان از نظر بارش نرمال و ۱۴ استان کاهش بارش دارند، ادامه داد: مقدار پر شدگی سد زاینده رود به حدود ۳۵ درصد رسیده که در مقایسه با سال گذشته حدود ۲۵ درصد کاهش را نشان می دهد. سد دوستی هم با ۶ درصد پرشدگی ۵۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش دارد. سد چاه نیمه ها هم با ۴ درصد پر شدگی نسبت به پارسال ۴۳ درصد موجودی آب کمتری دارد.

به گفته قاسم زاده، حوضه آبریز سد زاینده رود امسال با بیشترین کاهش بارش روبرو است. همچنین حوضه‌های آبریز ارس، دریاچه ارومیه، کرخه و اترک از نظر بارشی مثبت شده‌اند و سایر حوضه‌ها منفی هستند.

او همچنین گفت که ۷۰۰ میلیون متر مکعب ورودی سدهای سیستان و بلوچستان بود که عمدتا در بلوچستان جنوبی است و در هرمزگان ۱۳۵ میلیون متر مکعب ورودی رخ داد.

وضعیت منابع آبی تهران بهبود یافت

سخنگوی صنعت آب با اشاره به آخرین وضعیت سدهای تهران و تامین آب پایتخت در فصل گرم سال گفت: در حال حاضر سدهای تهران ۲۱ درصد پرشدگی دارند اما همچنان حجم آب سدهای پنج‌گانه تهران نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با تاکید بر این‌که برنامه ریزی برای سدهای تهران در یک شرایط بدبینانه انجام شد اما بارش‌های اخیر وضعیت را بهتر کرد به گونه‌ای که نسبت به آنچه اواسط زمستان پیش‌بینی کرده‌ایم شرایط بهتری را پیش‌رو داریم، اظهار کرد: امیدواریم با مدیریت مصرفی که توسط مشترکان صورت می‌گیرد بتوانیم فصل گرم را پشت سر بگذاریم.

پیش‌بینی پنج میلیارد مترمکعب پوشش برفی

سخنگوی صنعت آب با بیان این‌که در فصل جاری شرایط به گونه‌ای است که پوشش برفی کاهش پیدا می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر یک درصد سد کشور پوشیده از برف است و براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته پنج میلیارد مترمکعب ذخیره برفی خواهیم داشت.

قاسم‌زاده با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده برای سیلاب‌های اخیر اظهار کرد: پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با سیلاب صورت گرفته بود و در این زمینه اطلاع‌رسانی انجام شد به طوری که مدیریت مخازن به صورت ویژه اتفاق افتاد. ضمن این‌که باید نگران منابع آبی نیز می‌بودیم با این حال با وجود سدها و مدیریتی که انجام گرفت توانستیم شرایط را نرمال کنیم.

وی با بیان این‌که حداکثر بارش‌ها حدود ۳۰۰ میلی‌متر در یک نقطه بود که دو الی سه برابر متوسط سال آبی آن ایستگاه برآورد شده است که این میزان بارش روان‌آب‌هایی را تولید کرد که از حجم مخازن بالاتر بود، اظهار کرد: در امارات ۳۳۰ میلی‌متر، در ایران ۳۰۹ میلی‌متر و در عمان ۳۰۰ میلی‌متر بارش اتفاق افتاد و علی‌رغم این‌که ایران بیشترین شدت بارش را داشت اما میزان خسارت در آن کمتر بود.

سخنگوی صنعت آب اضافه کرد: ۶۱۵ روستا در سیستان و بلوچستان دچار قطع آب شدند که تا دیروز در ۵۱۷ روستا رفع قطع آب صورت گرفته و تا زمانی که مسیرهای دسترسی باز شود می‌توانیم آب روستاهای دیگر را نیز تامین کنیم.

کد خبر: ۲۸۳٬۶۲۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha