۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۷
محاسبه سیستمی مالیات، مطابق خود اظهاری در سامانه مودیان
مشاور سازمان امور مالیاتی عنوان‌ کرد

محاسبه سیستمی مالیات، مطابق خود اظهاری در سامانه مودیان

مشاور رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در هوشمندسازی نظام مالیاتی گفت: مبنای مالیات‌ستانی این است که اصل را به خود اظهاری مودی بگذاریم و طبق خوداظهاری افراد، مالیات سیستمی محاسبه می‌شود.

به گزارش بازار، محمد نوری افزود: سال‌های گذشته یکی از آرزوهای پیشکسوتان حوزه مالیات این بود که ساختاری فراهم شود تا به‌طور پیش فرض مالیات مودی را محاسبه کند. اکنون شاهد این اتفاق هستیم که برای نخستین بار از فروردین ماه اظهارنامه های پیش فرض مالیات بر ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲ بصورت سیستمی محاسبه می شود.

دستیار و مشاور رئیس کل سازمان امور مالیاتی در حوزه هوشمندسازی، با بیان اینکه قوانین و نرخ های متفاوتی در حوزه مالیات وجود دارد و برای تسهیل این موضوع، سامانه مودیان را با نرخ های متعدد پوشش دادیم، گفت: به‌منظور تسهیل و عادلانه شدن محاسبات در سامانه مودیان برای کالاها و خدمات، شناسه عمومی و تخصصی قرار دادیم.

نوری در ادامه به سه پایه اصلی مالیات یعنی درآمد، مصرف و ثروت اشاره کرد و گفت: در مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی (مالیات بر شرکت‌ها) عقب‌ماندگی خاصی در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته نداریم، اما در بحث مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی عقب ماندگی وجود دارد که لازمه جبران آن، توسعه ظرفیت محاسبه مالیات به ویژه با تکیه بر داده‌ها است.

وی تصریح کرد: طبق «قانون تسهیل تکالیف مودیان» همه هزینه‌های مربوط به صدور صورتحساب الکترونیک را دولت متقبل شده است، به طوری که مودی دیگر لازم نیست هزینه ای بپردازد. البته اگر مودی بخواهد خدمات تکمیلی یا مشاوره ای از شرکت های معتمد در یافت کند، باید هزینه ای را بپردازد.

کد خبر: ۲۸۳٬۵۹۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha