۲۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۴
پیش بینی اوپک از تقاضای تابستانی قوی برای نفت

پیش بینی اوپک از تقاضای تابستانی قوی برای نفت

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود، مصرف بالای سوخت در ماه‌های تابستان را پیش بینی کرد و همچنان به دورنمای رشد نسبتا قوی تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۴ پایبند ماند.

به گزارش بازار، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در گزارش ماهانه خود که روز پنجشنبه منتشر شد، اعلام کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۴، به میزان ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۲۵، به میزان ۱.۸۵ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد.

هر دو پیش بینی نسبت به ماه گذشته تغییری نداشتند.

تقویت رشد اقتصادی می‌تواند از قیمت نفت که اخیرا به بالای ۹۰ دلار در هر بشکه صعود کرده است، حمایت بیشتری کند.

اوپک و متحدانش که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، هفته گذشته موافقت کردند محدودیت عرضه فعلی نفت را تا پایان ژوئن حفظ کنند.

در گزارش اوپک آمده است: با وجود برخی ریسک‌های نزولی، روند مشاهده شده در ابتدای سال، می‌تواند به پتانسیل صعودی بیشتر برای رشد اقتصادی جهانی در سال ۲۰۲۴ منتهی شود.

اوپک در آستانه تابستان که معمولا تقاضای فصلی برای سوخت با سفرهای بیشتر مردم، افزایش پیدا می‌کند، پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای سوخت جت به میزان ۶۰۰ هزار بشکه در روز بر مبنای سال به سال در سه ماهه دوم، بنزین به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز و دیزل به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز، افزایش پیدا خواهد کرد.

پس از دیدار هفته گذشته کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس، در نشست ژوئن وزیران اوپک پلاس، درباره تمدید محدودیت عرضه فعلی یا بازگشت تولید به بازار تصمیم گیری خواهد شد.

طبق گزارش اوپک، دورنمای تقاضای قوی برای نفت در ماه‌های تابستان، در بحبوحه ادامه ابهامات، مستلزم رصد محتاطانه بازار است تا توازن پایدار و مناسب بازار تضمین شود.

اوپک نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۴ را ۲.۸ درصد پیش بینی کرد که تغییری نسبت به گزارش ماه قبل این سازمان نداشت و اعلام کرد اقتصاد آمریکا مانند همیشه، به تقاضا برای سوخت، رونق تابستانی خواهد بخشید.

اختلاف بیشتر از حد معمولی بین پیش بینی کنندگان در مورد میزان رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۴ وجود دارد که تا حدودی به دلیل اختلاف نظر درباره روند گذار جهانی به سمت سوخت‌های پاک‌تر است.

شرکت بازرگانی انرژی ویتول، هفته جاری اعلام کرد تقاضای جهانی برای نفت امسال به میزان ۱.۹ میلیون بشکه در روز رشد می‌کند که فاصله چندانی با دیدگاه اوپک ندارد، در حالی که اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی خود از رشد تقاضا را به ۹۵۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است. آژانس بین المللی انرژی که نماینده کشورهای صنعتی شده و به اوج رسیدن تقاضا برای نفت تا سال ۲۰۳۰ را پیش بینی کرده است، روز جمعه پیش‌بینی‌های خود را به روز خواهد کرد.

اوپک بر این باور است که مصرف نفت در دو دهه آینده، همچنان رشد خواهد کرد و پیک تقاضا برای نفت را پیش بینی نمی‌کند. گروه اوپک پلاس، یک سلسله کاهش تولید را از اواخر سال ۲۰۲۲ به اجرا گذاشته است. کاهش تولید به میزان ۲.۲ میلیون بشکه در روز در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ به اجرا گذاشته شد و تا پایان سه ماهه دوم امسال تمدید شده است.

طبق گزارش اوپک، تولید نفت این گروه در مارس، با وجود دور جدید محدودیت عرضه، به دلیل تولید بالاتر ایران و عربستان سعودی، به میزان ۳۰۰۰ بشکه در روز افزایش یافت و به ۲۶.۶۰ میلیون بشکه در روز رسید.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک پیش بینی کرد تقاضا برای نفت این گروه در سال میلادی جاری، به ۲۸.۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۱۰۰ هزار بشکه در روز بالاتر از پیش بینی قبلی است و به این گروه فضا برای تولید بالاتر نفت می‌دهد.

کد خبر: ۲۸۱٬۹۲۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha