۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱
نقش ویژه بخش خصوصی در جلوگیری از مهاجرت| بسیاری از نخبگان در کشور اتلاف می‌شوند
گزارش خبری بازار؛

نقش ویژه بخش خصوصی در جلوگیری از مهاجرت| بسیاری از نخبگان در کشور اتلاف می‌شوند

تبریز- رئیس اتاق بازرگانی تبریز از نقش ویژه بخش خصوصی در جلوگیری از مهاجرت خبر داد.

بازار؛ گروه استان ها: تفاهم‌نامه همکاری صنعتی دانشجویان دانشگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز به‌همت کمیسیون صنایع و انرژی اتاق تبریز و با حضور رئیس اتاق تبریز و روسای دانشگاه‌های سراسر استان، ظهر امروز پنج شنبه در اتاق بازرگانی تبریز منعقد شد.

این تفاهم‌نامه که حاصل برگزاری ۳۰ جلسه کار کارشناسی با حضور تمام دانشگاه‌های استان است، در راستای تحقق شعار سال و رشد تولید و ارتقای سطح همکاری، ایجاد مشارکت و بهره‌گیری از توانایی‌های علمی، آموزشی، تحقیقاتی و افزایش دانش فنی و توسعه منابع انسانی متخصص و افزایش بهره‌وری نیروهای فعال در حوزه‌های مختلف صنعت، اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز و به‌منظور توانمندسازی بنگاه‌های اقتصادی عضو اتاق تبریز و همچنین اجرای مسئولیت اجتماعی برای تسهیل اشتغال و پرورش نیروی کار ماهر و ارتقاء مهارت شاغلان، گسترش همکاری و تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود، جهت بهبود مشارکت بین اتاق بازرگانی تبریز (به نمایندگی صنایع استان) و دانشگاه‌های مستقر در استان آذربایجان‌شرقی بین دانشگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز منعقد شد.

نقش ویژه بخش خصوصی در جلوگیری از مهاجرت| بسیاری از نخبگان در کشور اتلاف می‌شوند

نقش بخش خصوصی در جلوگیری از مهاجرت قابل تأمل است

یونس ژائله؛ رئیس اتاق تبریز در ابتدای این نشست با اشاره به جایگاه مهم و استراتژیک استان آذربایجان‌شرقی در حوزه اقتصاد و صنعت گفت: دانشگاه‌ها در حوزه آموزش نیروی انسانی نقش بزرگی دارند و می‌توانند به رشد و توسعه کشور کمک کنند، همچنان‌که طی سال‌ها توانسته‌اند دانشجوهای متخصص و نخبه تحویل جامعه دهند.

وی بر ضرورت جذب دانشجویان مستعد و نخبه در بخش صنعت، به‌منظور توسعه استان تأکید کرد.

رئیس اتاق تبریز گفت: ما توانستیم در حوزه صادرات خوب عمل کنیم، اما ظاهراً در صادرات نیروی انسانی بیشتر از صادرات محصولات و کالاها موفق بودیم، چراکه بهترین نیروها در تمامی زمینه‌ها، جذب شرکت‌های بزرگ در سایر کشورها شده‌اند و این امر به نفع سایر کشورها و به ضرر کشور خود ما است.

ژائله نقش بخش خصوصی را در جلوگیری از مهاجرت قابل تأمل دانست و افزود: بخش خصوصی می‌تواند با جذب نیروی انسانی در کنار دانشگاه‌ها قرار گرفته و مانع از خروج نخبگان از کشور شود.

رئیس اتاق تبریز گفت: صنعت تنها مختص علوم پایه و مهندسی نیست، بلکه موارد دیگری از جمله برندینگ را نیز شامل می‌شود و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

نقش ویژه بخش خصوصی در جلوگیری از مهاجرت| بسیاری از نخبگان در کشور اتلاف می‌شوند

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر، بیکار نمی‌مانند

مسعود بنابیان؛ نایب رئیس اتاق بازرگانی تبریز، دو بخش صنعت و دانشگاه را وابسته به یکدیگر دانست و افزود: دانش آموختگانی که در دانشگاه‌های معتبر علمی از جمله دانشگاه صنعتی شریف یا دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحصیل کرده‌اند، بیکار نمی‌مانند، بنابراین باید سطح دانشگاه‌ها را به جایی برسانیم که فارغ التحصیلان آن به‌راحتی بتوانند به‌واسطه مهارتی که کسب کرده‌اند، در صنایع جذب شوند.

وی تصریح کرد: مهاجرت نیروی انسانی تنها مربوط به دانشگاه، صنعت یا جذب در حرفه و شغل خاصی نیست، بلکه عوامل متعددی در این زمینه دخیل هستند که باید به‌صورت کارشناسی و تخصصی مورد بحث قرار بگیرند.

رئیس کمیسیون صنایع و انرژی اتاق تبریز: از ظرفیت‌های دانشگاهی در خصوص رفع نیازهای صنایع و از ظرفیت صنایع در راستای جذب نیروی انسانی بهره می بریم

دانشگاه‌ها را به محل کار می‌کشانیم

یونس اکبرپور پایدار؛ رئیس کمیسیون صنایع و انرژی اتاق تبریز در این نشست تأکید کرد: دنبال این هستیم که دانشگاه‌ها را به محل کار بکشانیم و از ظرفیت‌های دانشگاهی در خصوص رفع نیازهای صنایع و از ظرفیت صنایع در راستای جذب نیروی انسانی بهره ببریم.

وی بر لزوم بهره‌گیری از تمامی رشته‌های دانشگاهی در صنایع، به‌منظور قوی‌تر و عملیاتی شدن اهداف تأکید کرد.

استفاده از ظرفیت اتاق تبریز در راستای نگهداری نخبگان در استان

صفر نصراله‌زاده؛ رئیس دانشگاه تبریز، امضای این تفاهم‌نامه را آغاز مسیری پربرکت دانست و افزود: یکی از مباحث مهم در حال حاضر بحث کارآفرینی است، در این راستا باید با مهارت‌افزایی از طریق آموزش‌های تخصصی فنی و حرفه‌ای و تهیه بسته‌های لازم برای به‌کارگیری نیروهای آموزش دیده اقدام شود.

وی ضمن قدردانی از فعالیت‌های گسترده رئیس اتاق تبریز چه در اتاق و چه در مجموعه‌های شخصی خود، گفت: باید از این ظرفیت در راستای نگهداری نخبگان در استان استفاده شود.

نصراله‌زاده ادامه داد: زمانی که نخبه دانشگاهی احساس کند، کسی قدر او و علم و دانش او را نمی‌داند و زمینه لازم برای فعالیت او وجود ندارد، ناامید شده و به فکر مهاجرت می‌افتد و این خطر بزرگی برای کشور محسوب می‌شود.

نقش ویژه بخش خصوصی در جلوگیری از مهاجرت| بسیاری از نخبگان در کشور اتلاف می‌شوند

کشور از نظر استعداد در آینده فقیرتر خواهد شد

اسماعیل فاتحی‌فر؛ رئیس دانشگاه صنعتی سهند با اشاره به رسالت خود در راستای تأمین نیازهای نیروی انسانی بخش صنعت، خواستار اعلام نیاز از سوی واحدهای صنعتی و سپس برنامه‌ریزی در دانشگاه برای تربیت نیروی ماهر و کارآمد در این زمینه شد.

خلاء سرمایه انسانی ماهر احساس می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد استان آذربایجان‌شرقی گفت: بخش عمده‌ای از درآمد استان ما مربوط به صنعت است و ما باید تلاش کنیم با افزایش تعامل بین بخش دانشگاهی و صنعت به نیازهای هر دو حوزه پاسخ بدهیم.

آرش رنجبران با بیان اینکه در حال حاضر ۶۲ هزار نفر دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی در استان در حال تحصیل هستند، بر لزوم جلوگیری از خروج نیروی انسانی از کشور تأکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: خروج استعدادهای ارزشمند دو ضربه مهلک به جامعه می‌زند؛ نخست اینکه خلاء سرمایه‌های انسانی که با صرف هزینه، وقت و انرژی در کشور تربیت شده‌اند، احساس می‌شود. دوم اینکه افرادی که مهاجرت می‌کنند، عمدتاً نخبگان و استعدادهای سطح بالا هستند که ژن مرغوب‌شان را نیز با خود از کشور خارج می‌کنند و در نتیجه کشور از نظر استعداد در آینده فقیرتر خواهد شد.

دانشگاه فرهنگیان؛ مرکز ثقل فرهنگی کشور

حسین احمدی؛ رئیس دانشگاه فرهنگیان تبریز گفت: دانشگاه ما ماموریت محور است و تعلیم و تربیت معلمان را عهده‌دار است و به نوعی مرکز ثقل فرهنگی کشور محسوب می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: با حرکتی که به همت اتاق بازرگانی تبریز در راستای استفاده از ظرفیت دانشجویان آغاز شده است.

نقش ویژه بخش خصوصی در جلوگیری از مهاجرت| بسیاری از نخبگان در کشور اتلاف می‌شوند

صنعت، ویترین تولید و اشتغال است

اصغر عابدزاده؛ رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان‌شرقی، امضای تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق تبریز و دانشگاه‌های استان را امری مبارک دانست و اظهار کرد: دانشگاه ما یک دانشگاه مهارت‌محور است و همراهی علم و صنعت یکی از افتخارات این دانشگاه محسوب می‌شود.

وی صنعت را ویترین تولید و اشتغال دانست و افزود: اگر بتوانیم نیروهای متخصص تحویل صنعت بدهیم، هم کشور پیشرفت می‌کند و هم مقبولیت تولیدات داخلی بالاتر می‌رود.

عابدزاده خاطرنشان کرد: همواره ارتباط بین دانشگاه و صنعت وجود داشته است، اما تاکنون آنطور که باید نتوانستیم در این زمینه موفق عمل کنیم.

آمادگی برای همکاری بیشتر با بخش صنعت

محمدباقر محمدصادقی آزاد؛ رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با اشاره به ظرفیت‌های کارگاهی، آزمایشگاهی و اساتید این دانشگاه، از اعلام آمادگی برای همکاری بیشتر با بخش صنعت خبر داد.

وی با اشاره به وجود حلقه مفقوده بین دانشگاه و صنعت گفت: اینکه ارتباط بین دانشگاه و صنعت را از دل دانشگاه‌ها و از دوران تحصیل شروع کنیم، امر مثبتی است؛ چرا که دانشجو با به دست آوردن ذهنیت صنعتی و بازاری می‌تواند مسیر آینده خود را بهتر ترسیم کند.

بسیاری از نخبگان در کشور اتلاف می‌شوند

سجاد پاکزاد؛ رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: اتاق بازرگانی تبریز، جزو اتاق‌های نقش‌آفرین است.

وی تأکید کرد: همواره صحبت از خروج نخبگان از کشور می‌شود، اما باید این را نیز به یاد داشته باشیم که تعداد قابل توجهی از افراد مستعد و نخبه در استان حضور دارند، اما نادیده گرفته شده و از ظرفیت آنها استفاده نمی‌شود، این به معنای اتلاف نخبگان است.

پاکزاد با اشاره به ظرفیت ویژه آذربایجان‌شرقی در وجود دانشگاه تخصصی هنر گفت: متاسفانه تاکنون از ظرفیت متخصصان و هنرمندان در صنایع استفاده نشده است.

وی خاطرنشان کرد: حوزه صنعت صرفاً به علوم مهندسی و علوم پایه نیاز ندارد، بلکه می‌توان در زمینه‌های مختلف از جمله برندینگ از ظرفیت هنرجویان و هنرمندان مستعد استفاده کند.

نقش ویژه بخش خصوصی در جلوگیری از مهاجرت| بسیاری از نخبگان در کشور اتلاف می‌شوند

میکائیل جمالپور؛ رئیس دانشگاه پیام‌نور تبریز، پیش قدم شدن اتاق تبریز برای امضای تفاهم‌نامه را به فال نیک گرفت و بر ضرورت ارتباط فعال و همه جانبه بین دانشگاه و صنعت تأکید کرد.

وی از آغاز ارتباط دانشگاه پیام نور با برخی از شرکت‌ها و فعالان بخش خصوصی به‌ویژه در مناطق صنعتی خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با امضای این تفاهم‌نامه ارتباط افزایش یابد.

جمالپور با بیان اینکه معمولا ما تفاهم‌زده می‌شویم، ابراز امیدواری کرد: این تفاهم‌نامه به قرارداد و عقد همکاری منجر شود.

وی ظرفیت دانشگاه‌های استان را در پرورش نیروی انسانی قابل توجه دانست و تصریح کرد: در برخی موارد شاهد نامهربانی در خصوص کارکرد دانشگاه‌ها هستیم، اما پذیرش دانشجویان کشور در دانشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر خارجی، نشان از ظرفیت بالای دانشگاه‌های کشور در تربیت نیروی انسانی دارد.

گفتنی است در پایان این مراسم، تفاهم‌نامه همکاری صنعتی دانشجویان دانشگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز به امضای رئیس اتاق تبریز و روسای دانشگاه‌های استان رسید.

کد خبر: ۲۷۸٬۵۸۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha