۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۸
۴.۵ میلیون نفر ظرف دو سال دوره‌ مهارتی دیدند

۴.۵ میلیون نفر ظرف دو سال دوره‌ مهارتی دیدند

بر اساس گزارش‌ها طی دو سال گذشته بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی و خصوصی از آموزش‌های مهارتی بهره‌مند شده‌اند.

به گزارش بازار، ‌ یکی از عوامل موثر و کلیدی در توسعه جوامع، آموزش نیروی انسانی است که در صورت سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند مزایای بسیاری به لحاظ اقتصادی و اجتماعی به دنبال داشته باشد.

کارشناسان بر این باورند که ارائه آموزش‌های مهارتی نوعی سرمایه‌گذاری است و توجه به دوره‌های کارآموزی و مهارت‌آموزی علاوه بر ایجاد زمینه اشتغال و خلق فرصت‌های شغلی به حل مشکل بیکاری کمک کرده و موجب افزایش بهره‌وری در مجموعه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی می‌شود.

عملکرد آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای طی ۹ ماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که ۷۵۲ هزار و ۹۱۲ نفر دوره آموزش دولتی ارائه شده که از این میزان، ۳۳۱ هزار و ۸۲۷ نفردوره در بخش صنعت، ۲۶۵ هزار و ۶۸۰ نفر دوره در بخش خدمات، ۹۳ هزار و ۲۸۹ نفر دوره در بخش فرهنگ و هنر و ۶۲ هزار و ۱۱۶ نفر دوره در بخش کشاورزی بوده است.

همچنین طی این مدت یک میلیون و ۱۹۰ هزار و ۸۳۶ نفر دوره آموزش غیردولتی توسط آموزشگاه‌های آزاد و شاغلین بنگاه‌های اقتصادی ارائه شده که بیشترین میزان دوره آموزشی متعلق به بخش خدمات با بیش از ۶۷۳ هزار نفر دوره و بخش صنعت با ۴۶۶ هزار و ۲۳۱ نفر و کمترین دوره آموزشی ارائه شده متعلق به بخش‌های کشاورزی و فرهنگ و هنر بوده است.

در این راستا مهرداد عظیمی - معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از وجود ۱۹ گروه هدف سازمان فنی و حرفه‌ای شامل روستائیان، عشایر، دانش‌آموزان و دانشجویان و افراد با بضاعت کم خبر داده که به طور رایگان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فرا می‌گیرند.

به گفته وی سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای از جمله مجموعه‌های دولتی است که تجربه خوبی در واگذاری مأموریت‌های محوله به بخش خصوصی دارد و یکی از اقدامات خوب سازمان توسعه و ایجاد مراکز جوار کارگاهی بوده است؛ به نحوی که آموزش‌ها در کنار صنایع و بنگاه‌های صنعتی و کارگاهی ارائه می‌شود و بیش از ۴۰۰۰ مرکز جوار کارگاهی هم اکنون در کشور فعال است.

عظیمی دامنه فعالیت‌های آموزش مهارتی ایران را متنوع دانست و گفت: یکی از فعالیت‌ها آموزش متناسب با آمایش سرزمین و ظرفیت‌های اقلیمی است و علاوه بر تربیت نیروی ماهر در کشور، توانمندی ساخت و تجهیز مراکز آموزش مهارتی در کشورهای دیگر را نیز داریم.

در حال حاضر عمده گروه‌های هدف آموزش‌های مهارتی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را دانش‌ آموزان، دانشجویان و فارغ التحصیلان، سربازان وظیفه، کارجویان، شاغلین بنگاه‌های اقتصادی، اتحادیه‌ها و اصناف، ساکنین مناطق محروم، مرزی و سکونتگاه‌های غیررسمی، گروه‌های در معرض آسیب و زنان سرپرست خانوار، کودکان کار، زنان خانه‌دار، افراد دارای معلولیت، روستائیان و عشایر، زندانیان، معتادان بهبودیافته، آسیب دیدگان اجتماعی، اتباع خارجی و مربیان سایر کشورهاست.

کد خبر: ۲۷۶٬۳۰۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha