۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۳
صادرات روزانه ۱۰ هزارتن گوجه فرنگی و پیاز به بازارهای هدف
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد

صادرات روزانه ۱۰ هزارتن گوجه فرنگی و پیاز به بازارهای هدف

نیکبخت، وزیر جهاد گفت: روزانه ۱۰ هزارتن گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز از کشور صادر می‌شود.

به گزارش بازار، محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی گفت: سرزمین ایران نسبت به کشورهای همسایه، وسیع است و با ۸۵ میلیون نفر جمعیت، مهمانان زیادی از کشورهای همسایه را میزبانی می‌کند، از این رو، تامین و امنیت غذایی داخل اهمیت دارد.

او با اشاره به دغدغه رهبر انقلاب و رییس‌جمهور در معیشت و سفره مردم، یادآور شد: غذای مردم با تولید داخلی و بخش کوچکی از آن با واردات قابل تامین است، یعنی تا جای ممکن، نگاه مدیریت کلان کشاورزی معطوف به تولید داخل است، چرا که واردات، بنیان تولید را تضعیف می‌کند.

وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه شعار ما حمایت از تولید و تولیدکننده داخلی با نگاه به صادرات است، تاکید کرد: صادرات تولید را توسعه و تولیدکننده را تقویت و حمایت می‌کند و ضمن ایجاد ثروت برای کشور، بازار داخل را هم تنظیم می کند، از نظر اقتصادی در دنیا بر همین اساس بازار را مدیریت می‌کنند که کشور چین نمونه بارز آن است.

نیکبخت با بیان اینکه روزانه به ۹ هزار تن مرغ گرم در کشور نیاز داریم، گفت: تامین این میزان، بدون تولید امکان پذیر نخواهد بود زیرا علاوه بر محدودیت‌های لجستیک کشورهای همسایه توان تامین نیاز ایران را ندارند.

او ادامه داد: برای تولید نیاز به امکاناتی نظیر آب، خاک، اقلیم و منابع مالی داریم اما ما در آب و خاک اقلیم محدودیت داریم لذا نمی توانیم تولید را در واحد سطح و به صورت افقی توسعه دهیم و باید به سمت کشاورزی دانش بنیان برویم. باید با استفاده از دانشکده های کشاورزی و شرکت های دانش بنیان به سمت کشاورزی بهره ور با راندمان بالا پیش برویم.

نیکبخت با بیان اینکه دو سوم از باغات کشر درجه ۲ و درجه ۳ هستند، افزود: اگر بتوانیم در بازه زمانی ۱۰ ساله باغات درجه ۲ را به باغات درجه یک و باغات درجه ۳ را به درجه ۲ ارتقا دهیم راندمان در واحد سطح عملکرد بهتری خواهد داشت.

او با اشاره به اینکه ۲ میلیون هکتار کشت آبی گندم در کشور داریم که به صورت متوسط ۴.۵ میلیون تن برداشت محصول انجام می شود، گفت: اگر بهره وری را افزایش دهیم به بیش از ۷ میلیون تن خواهد رسید و در این صورت بدون نیاز به دیمزارها به خودکفایی خواهیم رسید.

وزیر جهاد با بیان اینکه اولویت ما در زیر ساخت ها، آبخیزداری و آبخوان داری است، افزود: در سال های اخیر بخش آبخیزداری و آبخوان داری مورد غفلت واقع شده و میزان جذب اعتبار در این بخش در سال ۱۴۰۲ از ۵ هزار میلیارد تومان به ۲ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

او ادامه داد: آبخیزداری به جلوگیری از فرسایش خاک و سیلاب کمک می کند که اکنون ۲۰ میلیون هکتار در حال مطالعه است و ظرفیت آبخیزداری تا ۹۰ میلیون هکتار در کشور وجود دارد و خوشبختانه دانش آن بومی سازی شده و مشارکت مردمی هم در این بخش بیشتر است؛ در هر هکتار اگر ۵ تا ۶ میلیون تومان هزینه شود می‌توان ۹ میلیون هکتار در سال آبخیزداری انجام دهیم و پس از ۱۰ سال به ۹۰ میلیون هکتار آبخیزداری برسیم.

او با بیان اینکه اولویت دیگر ما طرح‌های زیربنایی آب و خاک است، گفت: پوشش قنوات، کانال ها، شبکه های آبیاری و زهکشی و آبرسانی به باغات و مزارع طرح های اولویت دار آب و خاک است.

نیکبخت در رابطه با سرمایه گذاری در بخش کشاورزی عنوان کرد: اولویت اول ما در زمینه سرمایه گذاری باید شیلات، آبزی پروری، صید و صیادی به خصوص پرورش ماهی در قفس باشد.

او ادامه داد: در دولت سیزدهم تعداد قفس های پرورش ماهی در دریا از ۱۳۳ عدد به ۳۵۰ عدد رسیده است، ما فرصت های زیاد و ظرفیت بزرگی برای سرمایه گذاری در این حوزه داریم. سواحل شمالی و جنوبی کشور استعداد بالایی برای احداث مزارع پرورش ماهی و میگو دارند همچنین ۵۵۰ هزار حلقه چاه قانونی داریم که می توانیم استخرهای پرورش ماهی گرمابی و سردابی را در کنار این چاه ها احداث کنیم.

وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد: این حوزه بسیار برای کشور ارزآوری دارد اما در آبزی‌پروری تاکنون کمتر از ۱۵ درصد ظرفیت استفاده شده است.

او با بیان اینکه صنایع تبدیلی و تکمیلی یکی از بخش های ارزآور برای کشور است، گفت: یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گوجه در کشور برداشت می شود که بیش از نیمی از آن توسط صنایع تبدیلی و تکمیلی جذب و فرآوری می شود. ما همچنین صادرکننده لبنیات هستیم و هر چه صنایع را گسترش دهیم برای کشور ارزآوری بیشتری خواهد داشت.

وزیر جهاد گلخانه ها را اولویت دیگر وزارت جهادکشاورزی عنوان کرده و گفت: با توجه به شرایط آبی در کشور باید به سمت توسعه گلخانه ها برویم تا در مصرف آب صرفه جویی شده و محصول بیشتر و با کیفیت برداشت شود.

او ادامه داد: برای تامین منابع نگاه ما نباید به دولت و بانک ها باشد، بیش از ۹۵ درصد از فعالیت های کشاورزی در کشور توسط بخش خصوصی انجام می شود، لذا ثروت و سرمایه در دست مردم است و اگر بتوانیم این ثروت و سرمایه را مدیریت کنیم می توانیم در تولیدات محصولات کشاورزی به خوبی نقش آفرین باشیم.

وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد: ما باید برای صادرات تولید کنیم، توقف در تولید درست نیست در بخش طیور، جوجه ریزی برای اسفند به اندازه بهمن انجام می شود و اگر مازادی در تولید وجود داشته باشد صادر خواهد شد.

او ادامه داد: روزانه ۱۰ هزار تن سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی از کشور صادر می شود و محدودیت های استانی برای تولید این محصولات برداشته شده است اما در هیچ سالی بازار به اندازه امسال در آرامش نبوده است.

نیکبخت افزود: تجارت و بازرگانی باید با تولید داخل گره بخورد تا کشاورز دغدغه تولید نداشته باشد.

او در رابطه با توقف کشتار دام مولد در سال ۱۴۰۲ گفت: امسال حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن نهاده دامی مدت‌دار بین عشایر توزیع شد تا دام مولد تغذیه شود و به کشتارگاه فرستاده نشود؛ در سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دام در کشور کشتار شد که عواقب آن در تامین گوشت قرمز دامن‌گیر کشور است.

وزیر جهادکشاورزی گفت: تلاش می کنیم سیاست ها در حوزه واردات، صادرات، زیرساخت‌ها و... به گونه ای باشد که به تولید آسیب وارد نشود، در روزهای ماه رمضان و عید نوروز هم تلاش می‌کنیم آرامش بازار برهم نخورد و فراوانی برای مردم و جامعه رقم بخورد.

کد خبر: ۲۷۶٬۲۷۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha