۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۴
حجم معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت به ۲۳۰۰ مگاوات رسید

حجم معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت به ۲۳۰۰ مگاوات رسید

مجموع حجم معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت در بورس انرژی، از ابتدای راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت (۱۳۹۸) تا پایان بهمن ۱۴۰۲ به ۲۳۰۰ مگاوات رسید.

به گزارش بازار، بر اساس گزارش معاونت بازار برق ایران، تاکنون ۳۶۴ مشترک بالای ۵ مگاوات برای دریافت گواهی ظرفیت به شرکت بورس انرژی معرفی شده که در پی آن ۷۵۰ معامله در تالار معاملات اوراق گواهی ظرفیت بورس انرژی انجام شده است.

ارزش مجموع معاملات انجام شده در تالار معاملات اوراق گواهی ظرفیت بورس انرژی تاکنون حدود ۵۹ هزار و ۶۳۵ میلیارد ریال و حداکثر قیمت معامله شده در این بازار برابر ۹۴ میلیون و ۵۹۰ هزار ریال بر کیلووات بوده است.

تاکنون ۴۹۴۳ مگاوات درخواست خرید اوراق گواهی ظرفیت توسط مشترکان بالای ۵ مگاوات از طرف شرکت مدیریت شبکه برق ایران به بورس انرژی معرفی شده و در پایان بهمن‌ماه ۱۴۰۲ به میزان ۱۵۶۴ مگاوات گواهی ظرفیت برای عرضه وجود دارد.

در بهمن‌ماه سال جاری، به تعداد ۱۹ معامله اوراق گواهی ظرفیت با حجم ۱۸ مگاوات و باارزش یک هزار و ۶۶۵ میلیارد ریال انجام شده است.

گواهی ظرفیت سندی است قابل‌معامله که با اجازه وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیت نیروگاهی قابل اتکای جدید و یا کاهش قدرت قراردادی مشترکان موجود صادر می‌شود.

واحد گواهی ظرفیت کیلووات بوده که معرف تعهد تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به مدت نامحدود است.

کد خبر: ۲۷۵٬۸۲۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha