۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۲
ایران از کشورهای تحت تاثیرات جدی پیامدهای تغییر اقلیم در سال ۲۰۲۲
رئیس سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد

ایران از کشورهای تحت تاثیرات جدی پیامدهای تغییر اقلیم در سال ۲۰۲۲

رئیس سازمان هواشناسی گفت: روند تغییرات پارامترهای جوی دنیا در سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد که غرب آسیا و ایران یکی از مناطق شاخص از نظر افزایش دما و روزهای گرم، افزایش خشک‌سالی و کاهش بارش در دنیا بوده است.

به گزارش بازار، سحر تاج بخش مسلمان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور ظهر امروز در نخستین کنگره ملی تغییرات اقلیم و سلامت در دانشگاه علوم پزشکی دزفول اظهار کرد: بررسی داده‌های بین المللی نشان می‌دهد که ایران از نظر تغییرات برخی پارامترهای جوی در سال ۲۰۲۲ از کشورهای شاخص دنیا بوده است.

وی با بیان اینکه بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که پدیده‌های حدی کشور در سال‌های اخیر افزایش یافته‌است، افزود: گزارش‌های هیئت بین دولتی تغییر اقلیم نشان می‌دهد که آسیا از نظر افزایش دمای زمین در بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۲ در رتبه دوم در بین قاره‌ها قرار داشته است و این قاره همواره جزو مناطق با بیشترین تأثیرپذیری از گرمایش زمین بوده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه‌داد: آنچه بدیهی است بیشترین افزایش دمای زمین در نیمه کره شمالی و بخش شمالگان رخ داده که یکی از پیامدهای آن ذوب شدن یخ‌های قطبی و کاهش ذخایر برف است.

تاج بخش مسلمان در بخش دیگری گفت: سناریوهای بلند مدت اقلیمی هیئت بین دولتی تغییر اقلیم تا سال ۲۱۰۰ نشان می‌دهد که روند افزایش دما در رنج‌های مختلف، پیامدهای گوناگونی به‌همراه دارد به طوریکه هرچه افزایش دما بیشتر باشد، اثرات منفی شدیدتر خواهد بود.

وی ادامه‌داد: بر اساس این یکی از این پیامدها افزایش بارش در نوار استوایی کره زمین است که بخش‌های جنوبی کشور ما را نیز شامل می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح‌کرد: این بارش خارج از نرمال، سیل‌آسا و با شدت‌های بسیار زیاد است.

تاج بخش مسلمان در بخش دیگری به راهکارهای مواجهه با تغییر اقلیم اشاره کرد و گفت: ۲ راهکار اصلی برای مواجهه با تغییر اقلیم کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و دیگری سازگاری است که باید در همه حوزه‌ها به‌ویژه در مدیریت انرژی و منابع آب در دستور کار باشد.

وی عنوان کرد: هیئت بین دولتی تغییر اقلیم در آخرین نشست خود اعلام‌کرد که بهترین اقدامات سازگاری از سوی این هیئت به کشورها جهت اقدام معرفی شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در ادامه به تشریح ماتریس هشدار سازمان هواشناسی کشور اشاره کرد و افزود: هشدار زرد به معنی پدیده کم مخاطره نیست چون این ماتریس دارای دو محور «اثر» و «احتمال رخداد» است با این معنی که یک مخاطره می‌تواند با احتمال بسیار کم اما شدت بسیار زیاد رخ دهد که بر این اساس سطح هشدار آن زرد است.

تاج بخش مسلمان خاطرنشان کرد: هشدارهای سازمان هواشناسی بر اساس آخرین استانداردهای سازمان جهانی هواشناس تولید و ارائه می‌شود.

کد خبر: ۲۷۵٬۸۰۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha